Ekologia jest sztuką 2024

25 października o godz. 18:00 do Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) zapraszamy na projekcję filmu „Simona” (zwiastun), wyjątkowej ekranizacji o Simonie Kossak – biolożce, profesorce nauk leśnych, popularyzatorce nauki. Znanej przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. Była także bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych. Simona była również postacią wyjątkową. Zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsycholożki. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. Wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie. Dopiero teraz zaczynamy rozumieć związek, który ona dostrzegła już wcześniej – ten między naszymi działaniami i resztą świata przyrody. Żyjąc w puszczy znalazła się po stronie zwierząt i zrozumiała ich język tak dobrze, że przez niektórych była wręcz uważana za czarownicę. Wstęp bez biletów!

ZIEMIA NIE JEST NASZĄ WŁASNOŚCIĄ. MY JESTEŚMY WSPÓŁLOKATORAMI NA ZIEMI I MOŻEMY W SPOSÓB NIE BARDZO KOSZTOWNY DLA NAS SAMYCH OGRANICZYĆ SWOJE APETYTY I POZWOLIĆ TYM INNYM ISTOTOM ŻYĆ. – Simona Kossak

 


 

Zapraszamy 15 października o godz. 18:00 w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) na spotkanie pn. „Ekotwórczość” z Piotrem C. Kowalskim. Jest to kolejne wydarzenie o tematyce z pogranicza sztuki i ekologii. Do Legnicy przyjedzie malarz i pedagog z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem. Autor wielu obrazów olejnych. Tworzył również obrazy w innych technikach. Otwarty był i jest na zaskakujące eksperymenty, łamiące obowiązujące kanony i nasze przyzwyczajenia, rezygnując również z uświęconego w tradycji malarstwa, osobistego gestu artysty. Używa naturalnych kolorów, czyli m.in.: owoców, warzyw, grzybów, rdzy, dymu, szlamu, mułu, pyłu, kurzu, czy guano ptaków. Pozwala również INNYM współtworzyć swoje obrazy. Do 2021 roku prowadził pracownię malarstwa X, na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Obecnie jest profesorem emerytowanym i już nie maluje obrazów, ale za to obrazy malują się same.

Wtorkowe spotkanie będzie dla nas okazją do poznania twórczości artysty od kuchni, posłuchamy o tym, jak kiełkują i rosną pomysły, posłuchamy o “naturze” malującej martwe natury i kim są INNI zaangażowani w projekty Piotra C. Kowalskiego.

Wstęp wolny, do zobaczenia na spotkaniu! 

 


 

W sobotę zapraszamy na eko-piknik!

Znów skorzystamy z przyjaznej przestrzeni ogrodów legnickiej Palmiarni, gdzie w otoczeniu zieleni będziemy się relaksować, tworzyć, słuchać, rozmawiać i weźmiemy kilka głębokich wdechów… Skorzystajmy z ostatnich ciepłych dni i spędźmy ten dzień razem!

W programie:

12.00 – relaksująca sesja jogi na trawie

13.00 – prezentacja o sztuce i ekologii

14.00 – warsztaty kreatywne dla dzieci z Agnieszką Matwiejszyn

15.00 – inspirująca rozmowa o książkach z Pawłem Czekańskim (Book Truck)

Ponadto przez cały dzień czeka na Was strefa relaksu z leżakami i pufami, poczęstunek, kącik kreatywny dla najmłodszych i trwać będzie eko-SWAP, czyli wymiana ubrań, książek, akcesoriów i przedmiotów. Wodę dostarczy nam LPWiK, a ciepłe napoje i lody będzie można kupić w mobilnym punkcie Cactus CAFE.

Wstęp wolny!

 


 

W sobotę (21.09.24) o godz. 17.00 w Galerii Sztuki odbyła się projekcja filmu „Przynoszę Ci dzikość” oraz spotkanie z jego bohaterem Michałem Zygmuntem, mieszkańcem i aktywistą Odry, muzykiem i stałym gościem galerii. 

Do wielu działań, które odmieniły życie Michała Zygmunta zmusiła go sytuacja – początkowo tworzył instrumenty nadodrzańskich drzew i kompozycje z tamtych terenów. Stopniowo zaczął bywać na wodzie, głos swych gitar oddawać naturze (field recording) oraz widzieć zagrożenia ekosystemu i angażować się w aktywizm. Katastrofa ekologiczna na Odrze z 2022 roku sprawiła, że stał się bywalcem akcji ekologów, ale i autorytetem gremiów specjalistycznych, a jego spokojne życie zamieniło się w burzliwe tournée po akcjach, debatach, konferencjach i protestach. Przytłoczony degradacją ukochanej rzeki zdecydował przepłynąć tradycyjną drewnianą łodzią 1300 km, by symbolicznie odzyskać dla niej dzikość. Reżyserka Dyba Lach postanowiła utrwalić to kamerą. Ponad godzinny dokument utrwala 40-dniową podróż oraz pozwala doświadczyć pozaludzkiego świata przyrody z perspektywy człowieka, który uważnie słucha.

Jego droga staje się pretekstem do rozmów o rzekach i wpływie człowieka na środowisko. Przypomina o katastrofie ekologicznej na Odrze – jednej z największych rzek w historii nowożytnej Europy. W ciszy, samotności, w brzmieniu wody, bohater poszukuje nadziei na przyszłość, w której panuje równowaga. Dla siebie, dla swojej córki, dla świata. To podróż, która stawia pytania o wolność rzek i ludzi, o relację człowieka i natury, ekosystemowe splątania oraz wątek dzikości w człowieku. Film został nagrodzony na festiwalach Lubuskie Lato Filmowe oraz Millenium Docs Against Gravity (wyróżnienie specjalne za reżyserię) i nominację do Green Film Festiwal jako najlepszy dokument. 

Spotkanie odbyło się w ramach zadania pt. Ekologia jest sztuką, który dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.   

Wstęp wolny! 

 


 

Za nami drugie warsztaty (25.08.)  „Moda zero-waste” – artystyczne przerabianie ubrań. Uczestnicy przynieśli z domów ulubione element garderoby, które nie mogą już nosić, bo są np. poplamione lub dziurawe. Uczestnicy warsztatów nadawali drugie życie koszulkom, jeansom, płaszczom, spódnicom, marynarkom i innym elementom ubioru. Wykonywali farbowanie, naklejanie i doszywanie. 

W niedzielę (21 lipca) w Galerii Sztuki o godz. 13.00 odbyły się warsztaty “Drugie życie talerza” – były to warsztaty malarstwa na porcelanie i ceramice. Zajęcia dedykowane dzieciom powyżej 8 roku życia i osobom dorosłym. Zajęcia poprowadziła Marta Grzesik-Studzińska.

 


 

 

Z przyczyn niezależnych od Galerii Sztuki, Piknik Artystyczny w Tarczynie został odwołany.

Zapraszamy na FLOWLAND!

14 września odbędzie się ósma edycja Pikniku Artystycznego w Tarczynie organizowanego przez Fundację FLOWLAND. Zapraszamy na wspólny wyjazd na to wyjątkowe wydarzenie! Na bezpłatny wyjazd autokarowy z Galerią Sztuki (w godz. 10.00-17.00) można zapisać się telefonicznie: 535 600 599 lub mailowo: galeria@galeria.legnica.eu.

O miejscu zbiórki będziemy informować wkrótce.

 

Dlaczego warto?

FLOWLAND to wyjątkowa, malowniczo usytuowana przestrzeń kilkusetletniego gospodarstwa, gdzie po raz kolejny odpoczniemy przy muzyce, zjemy pyszny posiłek, weźmiemy udział w sesji jogi, obejrzymy film, wysłuchamy ciekawych prezentacji i warsztatów.

Szczególnie polecamy wystawę Anny Bujak pod opieką kuratorską dyrektorki Galerii Sztuki – Justyny Teodorczyk, a także pokaz twórczości lokalnego artysty ps. Lucens w Domku Letnim.

To wszystko w towarzystwie twórców i twórczyń rękodzieła artystycznego i producentów lokalnych wyrobów spożywczych. Będzie z nami Browar Dolina BoBRU oraz wspaniali wystawcy z posiłkami dla wegan i wegetarian. Oczywiście przygotowanymi z lokalnych produktów.

 

Harmonogram wydarzenia:

11:00 Ceremonia parzenia herbaty (dla wcześnie przybyłych gości). Parzenie herbaty będzie odbywało się co godzinę

12:00 Oficjalne rozpoczęcie 8. Pikniku Artystycznego. Otwarcie jarmarku spożywczego Otwarcie wystawy Anny Bujak (Manufaktura), opieka kuratorska: Justyna Teodorczyk. Otwarcie wystawy Lucens (Domek Letni)

12:30 Pokaz filmu „Szkice z Karkonoszy” i performans (bodypainting) po seansie. Wydarzenie możliwe dzięki Kulturzug w składzie: Oliver Spatz, Małgosia Suś, Vilija Vitkute, Matthias Schriefl, Amith N.N., Dorota Makrutzki, Natalie Wasserman)

14:00 Nominacje do konkursu Zabytek – nie zapomnij / Denkmal – denk mal dran

14:30 „Ratownik. Szaleniec czy pasjonat od zabytków?” Dyskusja long table. Prowadzi Marek Sztark, Dolnośląskie Laboratorium Kultury OKiS we Wrocławiu

16:00 „Cudowne właściwości roślin leczniczych i jak rozpoznać rośliny trujące?” Wykład: Justyna Pobiedzińska

16:30 Joga przy jabłoniach z Gabrielą Bar

17:00 Warsztaty z robienia latawców japońskich dla dzieci

18:30 Koncert: Kasia Pakosa & Artur Witkowski

Poza tym, w trakcie pikniku będą odbywały się turnieje szachowe dzięki Fundacji Klub Szachowy C4.

Link do strony organizatora TUTAJ.

 


 

Tu nie chodzi o ratowanie naszej planety. Chodzi o ratowanie nas samych.

David Attenborough w filmie „Życie na naszej planecie”

 

Ekologia jest sztuką

Żyjemy w trudnych czasach – postępuje zatrważająca degradacja klimatu i środowiska naturalnego, a ludzkość oraz całe życie na Ziemi – stoi w obliczu katastrofy. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że nie można dłużej ignorować faktów, o których alarmują naukowcy i aktywiści, a które – coraz częściej i głośniej – komunikują artyści. Chcemy przyłączyć się do zaniepokojonego wielogłosu i przypomnieć o problemach, które dotyczą nas wszystkich, oraz porozmawiać o tym, co możemy zrobić.

Ochrona lasów, wód, powietrza, zwierząt… wszystko jest z sobą powiązane i wszystko ma znaczenie. Jesteśmy świadkami wymierania gatunków, utraty bioróżnorodności, zatruwania wód i gleby, ocieplenia klimatu – nie jest to pełna lista palących kwestii.

Dlaczego o tym mówimy?

Galeria Sztuki po raz kolejny realizuje projekt edukacyjny z zakresu sztuki zaangażowanej w ekologię. Od paru lat rozmawiamy z aktywistami, prezentujemy działania artystyczne, filmy i performansy. Łączymy edukację w zakresie sztuki współczesnej z wykształceniem w odbiorcach świadomości wagi zagadnień ekologicznych. Chcemy dotrzeć do jeszcze większej grupy odbiorców i uświadomić im, że zwrot ku ekologii jest koniecznością. Projekt Ekologia jest sztuką jest kontynuacją zrealizowanego z sukcesem w 2021 r. projektu dofinansowanego ze środków MKDNiS o tej samej nazwie, który spowodował ogromne zainteresowanie działaniami wśród naszych odbiorców. Więcej o tych działaniach przeczytacie TUTAJ

W tym roku po raz kolejny zaprosimy Was do fascynującego i zmuszającego do refleksji świata na pograniczu ekologii i sztuki. Odbędą się spotkania z artystami, warsztaty, sesje jogi, projekcje filmowe dokumentów Watch Docs, SWAP-y, po raz kolejny zabierzemy Was też na piknik artystyczny FLOWLAND do Tarczyna koło Wlenia.

Będzie się działo od lipca do listopada, a szczegóły przedstawimy już wkrótce!

W nurcie „eko” działamy nie tylko przy okazji projektów. Chcemy, aby nasza instytucja była przykładem „zielonej instytucji kultury” – pijemy wodę z kranu, prowadzimy otwartą bibliotekę roślin, oszczędzamy. Szukamy rozwiązań. Pokazujemy, że ludzie związani z kulturą i sztuką nie są obojętni wobec realnych problemów, z jakimi mierzą się dzisiejsze społeczeństwa.

 

plakat_ekologiajestsztuka_2024_Legnica_ok_resize

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.