Ekologia jest sztuką

 

W niedzielę (21 lipca) w Galerii Sztuki o godz. 13.00 odbędą się warsztaty “Drugie życie talerza” – będą to warsztaty malarstwa na porcelanie i ceramice. Zajęcia są dedykowane dzieciom powyżej 8 roku życia i osobom dorosłym. Prosimy o przynoszenie własnych talerzy – porcelanowych i ceramicznych. Nadamy im “drugie życie”! Udział bezpłatny. Zapisy: galeria@galeria.legnica.eu, tel. 535 600 599.

 


 

Tu nie chodzi o ratowanie naszej planety. Chodzi o ratowanie nas samych.

David Attenborough w filmie „Życie na naszej planecie”

 

Ekologia jest sztuką

Żyjemy w trudnych czasach – postępuje zatrważająca degradacja klimatu i środowiska naturalnego, a ludzkość oraz całe życie na Ziemi – stoi w obliczu katastrofy. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że nie można dłużej ignorować faktów, o których alarmują naukowcy i aktywiści, a które – coraz częściej i głośniej – komunikują artyści. Chcemy przyłączyć się do zaniepokojonego wielogłosu i przypomnieć o problemach, które dotyczą nas wszystkich, oraz porozmawiać o tym, co możemy zrobić.

Ochrona lasów, wód, powietrza, zwierząt… wszystko jest z sobą powiązane i wszystko ma znaczenie. Jesteśmy świadkami wymierania gatunków, utraty bioróżnorodności, zatruwania wód i gleby, ocieplenia klimatu – nie jest to pełna lista palących kwestii.

Dlaczego o tym mówimy?

Galeria Sztuki po raz kolejny realizuje projekt edukacyjny z zakresu sztuki zaangażowanej w ekologię. Od paru lat rozmawiamy z aktywistami, prezentujemy działania artystyczne, filmy i performansy. Łączymy edukację w zakresie sztuki współczesnej z wykształceniem w odbiorcach świadomości wagi zagadnień ekologicznych. Chcemy dotrzeć do jeszcze większej grupy odbiorców i uświadomić im, że zwrot ku ekologii jest koniecznością. Projekt Ekologia jest sztuką jest kontynuacją zrealizowanego z sukcesem w 2021 r. projektu dofinansowanego ze środków MKDNiS o tej samej nazwie, który spowodował ogromne zainteresowanie działaniami wśród naszych odbiorców. Więcej o tych działaniach przeczytacie TUTAJ

W tym roku po raz kolejny zaprosimy Was do fascynującego i zmuszającego do refleksji świata na pograniczu ekologii i sztuki. Odbędą się spotkania z artystami, warsztaty, sesje jogi, projekcje filmowe dokumentów Watch Docs, SWAP-y, po raz kolejny zabierzemy Was też na piknik artystyczny FLOWLAND do Tarczyna koło Wlenia.

Będzie się działo od lipca do listopada, a szczegóły przedstawimy już wkrótce!

W nurcie „eko” działamy nie tylko przy okazji projektów. Chcemy, aby nasza instytucja była przykładem „zielonej instytucji kultury” – pijemy wodę z kranu, prowadzimy otwartą bibliotekę roślin, oszczędzamy. Szukamy rozwiązań. Pokazujemy, że ludzie związani z kulturą i sztuką nie są obojętni wobec realnych problemów, z jakimi mierzą się dzisiejsze społeczeństwa.

 

plakat_ekologiajestsztuka_2024_Legnica_ok_resize