Projekt Maszyna

„Projekt Maszyna” autorstwa Karoliny Maliszewskiej, który zrealizowany został w partnerstwie z  Galerią Sztuki oraz V LO w Legnicy był serią działań edukacyjnych, kulturoznawczych oraz artystyczno-eksperymentalnych. Jego celem było zainspirowanie młodzieży do twórczego wyrażania siebie, rozwijania wrażliwości estetycznej, zwiększenia świadomości w zakresie szeroko pojętej mocy słowa i nierzeczywistej rzeczywistości – życia w social mediach.

Wernisaż prac powstałych w ramach projektu odbył się 8 października w przestrzeni Otwartej Pracowni Sztuki. Na ekspozycję składały się prace, które powstawały podczas będących częścią projektu warsztatów – linorytu, tworzenia kubków oraz instagramowego magazynu.

 

Plakat_www

W ramach projektu odbyły się:

Akcja performatywna (1 października)

mająca na celu sprawdzenie, jak jesteśmy postrzegani przez innych, nieznajomych, przypadkowych ludzi, a także jakie emocje potrafimy wywołać poprzez wirtualną kreację swej osoby i przedstawienie jej na Instagramie.

Warsztaty tworzenia „Instagramowego magazynu”

Za nami ostatnie warsztaty, które odbyły się we wtorek (28 września) i w czwartek (30 września). Młodzież z V LO tworzyła „Instagramowy magazyn” na pokrytych folią ścianach Otwartej Pracowni Sztuki.

Warsztaty „Hasztag kubek”

Tym razem uczniowie pod okiem legnickich artystów – Agnieszki i Grzegorza Matwiejszynów – projektowali i tworzyli spersonalizowane kubki nawiązujące do znanych platform i aplikacji social mediów.  Zajęcia odbyły się we wtorek (21 września). 

Warsztaty muzyczne

Warsztaty bazujące na musique concrete i muzyce eksperymentalnej odbyły się sobotę (18 września). Poprowadził je Rafał Owczarski – student produkcji muzycznej.

Tajemnica musique concrete to używanie jamy ustnej jako naturalnego syntezatora, modulowanie głosem i nadawanie znaczenia wybranemu słowu. W trakcie warsztatów uczestnicy nagrywali wideo rejestrujące wypowiadanie danego słowa, skupiając się na ustach, które będą głównym motywem do realizacji krótkiego filmu.

Warsztaty linorytu

We wtorek (14 września) uczniowie z V LO Uczniowie poznali technikę linorytu. W trakcie warsztatów prowadzonych przez Martę Grzesik-Studzińską – artystę plastyka, absolwentkę ASP w Łodzi – wykonywali matryce, które następnie zostały przeniesione na bawełniane torby i plecaki wielokrotnego użytku.

Warsztaty z psychologiem

Za nami pierwsze działania realizowane w ramach inicjatywy. We wtorek (7 września) odbyły się warsztaty “Projekt Maszyna – czy to Ty tworzysz social media czy social media tworzą Ciebie?” które przeprowadziła psycholog Magdalena Duszyńska. Celem spotkania było uświadomienie uczestników czym jest kreacja swojego wizerunku w social mediach, jej skutki oraz jakie psychologiczne mechanizmy jej towarzyszą. Młodzież z V LO dowiedziała się jak zmieniać negatywne myśli automatyczne,  jak walczyć z internetowym hejtem i body shamingiem i zauważyła negatywny wpływ mediów społecznościowych na budowanie samooceny i relacji rówieśniczych.