Projekt Maszyna

🙂

Ruszyła druga z realizowanych w Legnicy inicjatyw w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. „Projekt Maszyna” autorstwa Karoliny Maliszewskiej, którego partnerem została Galeria Sztuki oraz V LO w Legnicy. „Projekt Maszyna” jest serią działań edukacyjnych, kulturoznawczych oraz artystyczno-eksperymentalnych. Ma zainspirować młodzież do twórczego wyrażania siebie, rozwijania wrażliwości estetycznej, zwiększyć świadomość w zakresie szeroko pojętej mocy słowa i nierzeczywistej rzeczywistości – życia w social mediach.

W ramach projektu odbędą się:

– Debata nt. zagadnień związanych ze światem mediów społecznościowych: kreowanie wizerunku, manipulacja obrazem, FOMO, influencerzy, mowa social mediów, pozorność relacji;

– Kreatywne warsztaty na temat siły i znaczenia słów w Otwartej Pracowni Sztuki: warsztaty z psychologiem, warsztaty linorytu, warsztaty muzyczne, warsztaty kalkomanii ceramicznej, warsztaty Instamaganize, warsztaty z modulowania głosem, podczas którego powstanie utwór muzyczny. Ponadto uczestnicy będą tworzyć i redagować swój własny instagramowy magazyn: Instamagazine.

 – Akcja performatywna (1 października, godz. 15.30-18.00, Otwarta Pracownia Sztuki, ul. Chojnowska 19), mająca na celu sprawdzenie, jak jesteśmy postrzegani przez innych, nieznajomych, obcych, przypadkowych ludzi. Jakie emocje potrafimy wywołać poprzez wirtualną kreację swej osoby i przedstawienie jej na Instagramie. Wstęp wolny.

 –  Wernisaż prac powstałych w ramach projektu odbędzie się 8 października o godz. 18.00.  w przestrzeni Otwartej Pracowni Sztuki. Wstęp wolny.

 

Warsztaty z psychologiem

Za nami pierwsze działania realizowane w ramach inicjatywy. We wtorek (7 września) odbyły się warsztaty “Projekt Maszyna – czy to Ty tworzysz social media czy social media tworzą Ciebie?” które przeprowadziła psycholog Magdalena Duszyńska. Celem spotkania było uświadomienie uczestników czym jest kreacja swojego wizerunku w social mediach, jej skutki oraz jakie psychologiczne mechanizmy jej towarzyszą. Młodzież z V LO dowiedziała się jak zmieniać negatywne myśli automatyczne,  jak walczyć z internetowym hejtem i body shamingiem i zauważyła negatywny wpływ mediów społecznościowych na budowanie samooceny i relacji rówieśniczych.