Naprzeciw sztuce

Koncert w Palmiarni na zakończenie projektu

Wydarzenie odbyło się w legnickiej Palmiarni 1 sierpnia. Występ polsko-ukraińskich dzieci, który odbył się podczas pikniku wieńczącego realizację projektu Naprzeciw sztuce

Przez cały lipiec polsko-ukraińskie dzieci tworzyły dwujęzyczny utwór muzyczny. Kompozycję zaprezentowały na scenie, której elementy przygotowały własnoręcznie z roślin. Spotkania warsztatowe prowadziły inicjatorki projektu: doświadczona pedagog śpiewu Agnieszka Szumiło z Szumilo Art Forum Group i właścicielki pracowni florystycznej Flowers Ctrl: Monika Kręcisz – Kozłowska i Ievgeniia Bivol.

Projekt Naprzeciw sztuce odbył się w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2021 przy wsparciu Galerii Sztuki, która sprawuje pieczę nad legnickimi realizacjami BMK.

 


Za nami pierwszy tydzień warsztatów realizowanych w ramach projektu „Naprzeciw sztuce”. W poniedziałek (5.07.) – w duchu integracji – dzieci polskie i ukraińskie w pracowni wokalnej „Szumilo ART FORUM GROUP Agnieszka Justyna Szumiło” rozpoczęły przygotowania do stworzenia własnego utworu z tekstem dwujęzycznym. Zostanie on zaprezentowany podczas występu połączonego z piknikiem w przestrzeni legnickiej palmiarni, gdzie projekt zostanie podsumowany. Z kolei w środę (7.07.) po południu kwiaciarnia Flowers Ctrl stała się przestrzenią do wykonania kompozycji florystycznych – mikrowarsztatu konstrukcji land art  (sztuki ziemi) na bazie rdestu. Spotkaniom towarzyszyła wspaniała zabawa, a uczestnicy opuścili warsztaty z wyczarowanymi przez siebie pachnącymi kompozycjami.

plakat-warsztaty-naprzeciw-sztuce_resize

 


Rozpoczęła się realizacja projektu „Naprzeciw sztuce”, którego autorkom – Monice Kręcisz –  Kozłowska, Ievgenii Bivol i Agnieszce Szumiło przyświeca cel integracji dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej w Legnicy oraz edukacji w zakresie kultury i ekologii, w nawiązaniu do swoich ulubionych dziedzin (sztuka, ekologia, pedagogika, a także taniec, śpiew, estrada, pedagogika i terapia śpiewem).

Szkoła, którą stworzyła Agnieszka Szumiło i kwiaciarnia, którą prowadzą Monika Kręcisz – Kozłowska oraz Ievgeniia Bivol mieszczą się naprzeciw siebie w legnickim Rynku, który będzie przestrzenią na współpracę, na zadomowienie w wartościach, które niesie sztuka (i muzyka), przestrzenią integracji w sercu miasta, które jest takim dla mieszkańców, ale niekoniecznie dla młodzieży napływowej, która się tu nie urodziła, ale żyje i wychowuje.

Pierwsze, integracyjne spotkanie już za nami – pełne inspirujących rozmów, śpiewu oraz relaksu w otoczeniu zieleni i zapachu roślin przy pysznym eko poczęstunku. Zebranie było przedsmakiem tego, co czeka nas przez cały lipiec.

W programie:

Cykle warsztatów wokalnych i florystycznych (dla grup zamkniętych):

Warsztaty wokalne w poniedziałki: 5.07, 12.07, 19.07, 26.07

Miejsce: Szumilo Art Forum Group

Warsztaty florystyczne w środy: 7.07, 14.07, 21.07, 28.07

Miejsce: Kwiaciarnia artystyczna Flowers Ctrl

Obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji na grupie FB: Naprzeciw sztuce. Flowers Ctrl i Szumilo ART FORUM GROUP Ilość miejsc ograniczona.

Podczas warsztatów grupa uczestników tworzyć będzie własny utwór z tekstem dwujęzycznym. Druga grupa weźmie udział w warsztatach florystycznych, podczas których zbuduje naturalną scenę inspirowane nurtami land artu, na której zaprezentowane zostaną efekty muzycznej twórczości. W ramach projektu zostaną zorganizowane również spotkania z psychologiem dla dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej.  Projekt zakończy się występem połączonym z piknikiem w przestrzeni legnickiego parku 1.08.2021 r. (niedziela).