Aktualne

Łemkowskie Jeruzalem – Obcowanie

miejsce: Galeria Sztuki w Legnicy

Finisaż: 13.11, godz. 17:00

Spotkanie z autorami wystawy: 14.11, godz. 12:00  

termin: 14.10. – 14.11.2021

wstęp wolny

Autorzy koncepcji wystawy: Anna Bas, Joanna Zemanek, Grzegorz Sztwiertnia

 

Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków. Od kilku lat tworzy on przestrzeń dialogu i spotkania artystów z różnych kręgów kulturowych, z różnych generacji.

Idea narodziła się w wyniku spotkania z kulturą i historią Łemków. Niewielka grupa etniczna, tragicznie doświadczona przez historię od lat zachowuje i pielęgnuje swoją tożsamość. Obcowanie z ich środowiskiem, żywą kulturą oraz opowieściami dało początek tej odsłonie, której nazwa brzmi właśnie „obcowanie”. Obcowanie jest słowem w tym kontekście niezwykle ważnym.  Obcowanie z kimś, z czymś to współuczestniczenie w obecności, bycie w pobliżu, chciane lub niechciane sąsiedztwo tego, co postrzegamy, jako inne i odrębne. W obcowaniu obcujemy z obcym, ocieramy się  o jego obecność. Jego bliskość pozostawia ślad.

Zdjęcia z ekspozycji:

Zaproszeni do wystawy artyści stworzyli realizacje bezpośrednio odnoszące się do rzeczywistych, wybranych artefaktów łemkowskiej kultury materialnej: odzieży/stroju, biżuterii, architektury świeckiej i sakralnej (chyża, cerkiew), pamiątek czy pozostawionych fotografii rodzinnych.

8.10-plakat-EW

 


 

Festiwal Form Audiowizualnych Intermediale 2021

Sygnał.Szum – Radio Internazionale

termin: 14.10.– 21.11.2021 

wernisaż: 15.10.2021, godz.: 18.00

oprowadzanie kuratorskie: 13 listopada 2021 r. o godz. 18:00

miejsce: Galeria RING

wstęp wolny

Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE to cyklicznie organizowany przegląd szeroko rozumianej sztuki audiowizualnej – w której brzmienia, szumy, głosy i obrazy występują w dopełniających się relacjach.

Fotorelacja z wernisażu:

SYGNAŁ.SZUM to wystawa związanej od początku z Festiwalem Intermediale grupy Radio Internazionale. Główną inspiracją dla prezentowanych tu wideo artów są chaotyczne i podlegające ciągłym zmianom relacje społeczne oraz anomalie i zakłócenia w komunikacji między różnymi grupami kulturowymi. 

SYGNALSZUM_resize

Prezentowane  prace tworzone są głównie przy pomocy kolażowej techniki cut-up, zarówno w warstwie dźwiękowej jak i wizualnej, z istotną rolą tekstu, który strukturyzuje całość. Tematycznie instalacja wpisuje się w nostalgiczny sound art i wideo art epistolarny, w dalekim tle zainspirowany listami radiowych słuchaczy, groteskowy i przepełniony nostalgią za mrocznym światem XIX wiecznych powieści. Szczególnie istotne jest tu łączenie nowych technologii wideo z archeologią ruchomego obrazu. To w pewnym sensie cyniczna wideo poezja, będącą pastiszem samej siebie, gdzie rym i rytm, powtórzenie i przypadek, tworzą nowy kontekst dla ujętego w cudzysłów rozpadu sensu. 

Na ekspozycję składają się wielokanałowe instalacje wideo, których główną inspiracją jest motyw komunikacji i jej zakłóceń.

Koncerty:

15.10, godz. 19:00, koncerty/audiowizualne performanse: odbo oqpo (IT/SI), White Nerve Connection (PL), Pin Park (PL), LCK, Sala Maneżowa  

​16.10, godz. 19:00, koncerty/audiowizualne performanse: Inire (PL), Laura Llaneli (ES), LCK, Sala Maneżowa

​12.11, godz. 19.00, koncerty/audiowizualne performanse: Krzysztof Pawlik (PL), CHIMERA (IT),  LCK, Sala Maneżowa

​13.11, godz. 19:00, projekcja filmu: „Sisters with transistors” reż. Lisa Rovner, 2020, LCK, Sala Maneżowa

bezpłatne wejściówki na koncerty dostępne w Galerii Sztuki, Galerii Ring oraz Galerii Satyrykon

 

Organizator Festiwalu: Stowarzyszenie NETCETERA

Współorganizator: Legnickie Centrum Kultury, Galeria Sztuki w Legnicy


 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content