Aktualne

Maria Król

Wyobraźnia i pamięć

wernisaż: 1.12.23, g. 18.00

wystawa: 24.11.2023 – 21.01.2024

miejsce: Galeria Ring

Artystka, poetka, projektantka, dekoratorka. Urodziła się i wychowała na Ziemi Krośnieńskiej. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu (1963). Po ukończeniu szkoły pracowała na etacie plastyka – dekoratora w dziale reklamy w PSS „Społem” w Krośnie. W 1969 roku przyjechała do Legnicy. Tu również zajmowała się reklamą w przedsiębiorstwach handlowych (WPTO i WPHS). Wykonywała też zlecenia dla Mody Polskiej w Legnicy i Lubinie. W latach 1990-2004 pracowała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, a po reformie administracyjnej – Legnickiej Bibliotece Publicznej – w dziale Promocji i Marketingu jako specjalista ds. reklamy.

Zajmowała się m. in. wystrojem wnętrz, projektowaniem okładek wydawnictw, jest także autorką loga placówki. Ma na koncie kilkadziesiąt projektów okładek do książek wydawanych w cyklach: Arkusze poetyckie (lata 90te.), Debiuty literackie (1994-2000), Konkursy poetyckie (1994-2003) i inne. Oprócz pasteli i malarstwa, które prezentowała na szeregu wystaw, zajmowała się również grafiką użytkową. Autorka logotypów, okładek książek, plakatów. W zakresie grafiki użytkowej współpracuje z synem Radosławem Miśtą, którego umiejętności z dziedziny grafiki komputerowej sprawiają, że jej projekty zyskują na estetyce.

 

Ważniejsze wystawy indywidualne:
2023/24 – Wyobraźnia i pamięć, Galeria Sztuki, Legnica
2001 – Między znakiem a znaczeniem, Galeria Loża, Legnicka Biblioteka Publiczna, Legnica 
1996 – Pastele, Galeria Format, Bolesławiec 
1997 – Drzewoptaki – wystawa w ramach XXVI Warszawskiej Jesieni Poezji ’97, Dom Literatury 
Związku Literatów Polskich, Warszawa
1995 – Portret róży, Legnickie Centrum Kultury, Legnica 
1976 – Pastele – wystawa z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego, Legnickie Centrum Kultury, Legnica
 
Udział w wystawach zbiorowych:
2006 – Dialog II, Galeria Art Fabrik, Wuppertal, Niemcy
2004 – Dialog I, Galeria Art Fabrik, Wuppertal, Niemcy
2002 – Legniczanki (wystawa malarstwa wspólnie z Aleksandrą Frydrychowicz-Zając, Marią Rogalą, Agnieszką Wlaźlak), Galeria Sztuki, Legnica
1995-2015 – udział w kolejnych pokazach Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego, 
Galeria Sztuki, Legnica (edycje XII-XXVII). 
 
Wystawy grafiki użytkowej:
2015 – Wystawa Grafiki Użytkowej – wspólnie z Radosławem Miśtą, 
(eksponowana w Zamku Piastowskim) w ramach XXVII WPZM, Galeria Sztuki, Legnica
2002 – Grafika Użytkowa (z Radosławem Miśtą), Galeria Loża, LBP, Legnica
1999 – Rola ilustracji w percepcji treści, wystawa towarzysząca prezentacjom Wydawnictwa       
            Bertelsmann Lexikothek z Oerlinghausen (Niemcy), Akademia Rycerska, Legnica
1996 – Grafika Użytkowa, Galeria WBP, Legnica
1995 – Ekslibris– wystawa pokonkursowa, Galeria WBP, Legnica 
1993 – Plakat, Galeria WBP, Legnica
 

 


 

FILIP ZAWADA

z punktu widzenia ziemniaka

spotkanie autorskie: 15 września, godz. 18.00

miejsce spotkania: Rynek przed Galerią Sztuki

otwarcie wystawy godz. 19.00

Otwarta Pracownia Sztuki, ul. Chojnowska 19

wystawa: 15 września – 31 grudnia 2023

wstęp wolny

 

Z PUNKTU WIDZENIA ZIEMIAKA

Kiedyś bardzo chciałem nauczyć się rysować, ale byłem przekonany, że to za trudne. Z pomocą przyszedł mi wtedy mój czteroletni syn. Ja cię nauczę – powiedział i to rzeczywiście zrobił. Narysował dwie kropki – to są oczy. Te dwie kreski – to ręce, kolejne dwie to nogi, a to duże jajko to brzuch. No i masz ludzika. Od kilkunastu lat dzięki jego niemu rysuję, robię szkice bohaterów do książek i zapisuję przy nich ważne myśli, które później wykorzystuję w powieściach.

Fotorelacja z wernisażu i spotkania z Autorem:

Ziemniaki, na początku mieszkały tylko w naszym domu. Najczęściej rysowałem je kiedy nie umiałem udzielić odpowiedzi na trudne pytania mojego szybko rosnącego syna. Wolałbyś być szczęśliwym alkoholikiem czy nieszczęśliwym milionerem? Trudno jest od razu znaleźć w głowie rozwiązanie na tak postawiony problem. Grając na zwłokę rysowałem ziemniaka i tłumaczyłem synowi, że Pan Ziemniak musi się zastanowić nad odpowiedzią. Przyczepiałem kartkę magnesem do lodówki i czekałem na to aż znajdę odpowiedź. Kiedy przychodziła mi do głowy dopisywałem ją i mieliśmy święto bo ziemniak znalazł rozwiązanie. Później moi rysunkowi kuple rozpoczęli podbijać internet. Część z nich została bohaterami japońskiej bajki o równowadze we wszechświecie. Część zaczęła grać w filmach. Przestałem panować nad ich losami.

Mój syn dorósł, a ja zostałem z ziemniakami, które teraz rozwiązują moje problemy, a przy okazji też wielu innych ludzi. Aż trudno uwierzyć, że wszystko rozpoczęło się od narysowania kropki.

Filip Zawada – pisarz, muzyk i rysownik ziemniaków, które można znaleźć na jego instagramie @zawadafilip. Za prozy Psy pociągowe i Pod słońce było był nominowany do nagrody Gdynia. Książka pt. Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek zawędrowała do finału literackiej nagrody Nike. W 2021 ukazała się powieść Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna, która została uznana za jedną z trzech najważniejszych książek roku. W roku 2022 wydał ostatnią jak do tej pory powieść Weź z nią zatańcz.

Wydał również książki poetyckie: System jedynkowy, Bóg Aldehyd,  Snajper, Świetne sowy, oraz Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się (nominacja do nagrody Silesius).

Dwukrotny finalista konkursu dramaturgicznego Strefy Kontaktu w roku 2021. Jego nagrodzona sztuka pt. Widzę nic była wystawiana we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W przygotowaniu jest kolejny dramat pt. Kolejność fal, którego premiera odbędzie się w marcu 2024 roku.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content