Maria Król
Wyobraźnia i pamięć
wernisaż: 1.12.23, g. 18.00
wystawa: 24.11.2023 – 21.01.2024
miejsce: Galeria Ring
Artystka, poetka, projektantka, dekoratorka. Urodziła się i wychowała na Ziemi Krośnieńskiej. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu (1963). Po ukończeniu szkoły pracowała na etacie plastyka – dekoratora w dziale reklamy w PSS „Społem” w Krośnie. W 1969 roku przyjechała do Legnicy. Tu również zajmowała się reklamą w przedsiębiorstwach handlowych (WPTO i WPHS). Wykonywała też zlecenia dla Mody Polskiej w Legnicy i Lubinie. W latach 1990-2004 pracowała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, a po reformie administracyjnej – Legnickiej Bibliotece Publicznej – w dziale Promocji i Marketingu jako specjalista ds. reklamy.
Zajmowała się m. in. wystrojem wnętrz, projektowaniem okładek wydawnictw, jest także autorką loga placówki. Ma na koncie kilkadziesiąt projektów okładek do książek wydawanych w cyklach: Arkusze poetyckie (lata 90te.), Debiuty literackie (1994-2000), Konkursy poetyckie (1994-2003) i inne. Oprócz pasteli i malarstwa, które prezentowała na szeregu wystaw, zajmowała się również grafiką użytkową. Autorka logotypów, okładek książek, plakatów. W zakresie grafiki użytkowej współpracuje z synem Radosławem Miśtą, którego umiejętności z dziedziny grafiki komputerowej sprawiają, że jej projekty zyskują na estetyce.
FILIP ZAWADA
z punktu widzenia ziemniaka
spotkanie autorskie: 15 września, godz. 18.00
miejsce spotkania: Rynek przed Galerią Sztuki
otwarcie wystawy godz. 19.00
Otwarta Pracownia Sztuki, ul. Chojnowska 19
wystawa: 15 września – 31 grudnia 2023
wstęp wolny
Z PUNKTU WIDZENIA ZIEMIAKA
Kiedyś bardzo chciałem nauczyć się rysować, ale byłem przekonany, że to za trudne. Z pomocą przyszedł mi wtedy mój czteroletni syn. Ja cię nauczę – powiedział i to rzeczywiście zrobił. Narysował dwie kropki – to są oczy. Te dwie kreski – to ręce, kolejne dwie to nogi, a to duże jajko to brzuch. No i masz ludzika. Od kilkunastu lat dzięki jego niemu rysuję, robię szkice bohaterów do książek i zapisuję przy nich ważne myśli, które później wykorzystuję w powieściach.
Fotorelacja z wernisażu i spotkania z Autorem:
Ziemniaki, na początku mieszkały tylko w naszym domu. Najczęściej rysowałem je kiedy nie umiałem udzielić odpowiedzi na trudne pytania mojego szybko rosnącego syna. Wolałbyś być szczęśliwym alkoholikiem czy nieszczęśliwym milionerem? Trudno jest od razu znaleźć w głowie rozwiązanie na tak postawiony problem. Grając na zwłokę rysowałem ziemniaka i tłumaczyłem synowi, że Pan Ziemniak musi się zastanowić nad odpowiedzią. Przyczepiałem kartkę magnesem do lodówki i czekałem na to aż znajdę odpowiedź. Kiedy przychodziła mi do głowy dopisywałem ją i mieliśmy święto bo ziemniak znalazł rozwiązanie. Później moi rysunkowi kuple rozpoczęli podbijać internet. Część z nich została bohaterami japońskiej bajki o równowadze we wszechświecie. Część zaczęła grać w filmach. Przestałem panować nad ich losami.
Mój syn dorósł, a ja zostałem z ziemniakami, które teraz rozwiązują moje problemy, a przy okazji też wielu innych ludzi. Aż trudno uwierzyć, że wszystko rozpoczęło się od narysowania kropki.
Filip Zawada – pisarz, muzyk i rysownik ziemniaków, które można znaleźć na jego instagramie @zawadafilip. Za prozy Psy pociągowe i Pod słońce było był nominowany do nagrody Gdynia. Książka pt. Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek zawędrowała do finału literackiej nagrody Nike. W 2021 ukazała się powieść Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna, która została uznana za jedną z trzech najważniejszych książek roku. W roku 2022 wydał ostatnią jak do tej pory powieść Weź z nią zatańcz.
Wydał również książki poetyckie: System jedynkowy, Bóg Aldehyd, Snajper, Świetne sowy, oraz Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się (nominacja do nagrody Silesius).
Dwukrotny finalista konkursu dramaturgicznego Strefy Kontaktu w roku 2021. Jego nagrodzona sztuka pt. Widzę nic była wystawiana we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W przygotowaniu jest kolejny dramat pt. Kolejność fal, którego premiera odbędzie się w marcu 2024 roku.