Aktualne

SZKIC MA MOC 2024

12 czerwca – 21 lipca

wernisaż: 14 czerwca 2024, g. 18.30

Galeria RING (Rynek 12)

wstęp wolny

Konkurs SZKIC MA MOC zorganizowany został już po raz czwarty przez Legnickie Centrum Kultury i towarzyszy wydarzeniu jakim jest Międzynarodowa Wystawa Satyrykon. Konkurs skierowany jest do uczniów, studentów i absolwentów szkół o profilu artystycznym i ma na celu wyłonić oryginalny zbiór szkiców jednego autora. Do 4. edycji konkursu wpłynęły 423 szkicowniki z całej Polski, z czego na wystawę pokonkursową zakwalifikowanych zostało 100 prac.

Szkicowniki oceniało je jury w składzie:

Tomasz Broda – przewodniczący, Anita Wincencjusz-Patyna, Jacek Ambrożewski

Na wystawie można zobaczyć szkicowniki czołowych nazwisk młodej polskiej ilustracji, projektowania czy plakatu, jak również młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem artystycznym.

Fotorelacja z wernisażu

– OTWIERANIE 423 JAJ Z NIESPODZIANKĄ  – tak podsumowałbym emocje, jakie niosło ze sobą oglądanie 423 szkicowników nadesłanych na konkurs „Szkic ma moc”. Ich wertowanie było jednym z milszych momentów ostatnich miesięcy. Nie mam żadnych wątpliwości, że konkurs ten jest czymś wyjątkowym i mógłbym w tym miejscu pisać o tym, jak świeże i różnorodne były to prace (bo były). Albo o tym, jak konkurs zainspirował mnie, by znów szkicować. Gdy tylko wróciłem z Legnicy, pognałem bowiem migiem po nowy szkicownik (tak było, nie zmyślam).  – tak w skrócie podsumował Jacek Ambrożewski, jeden z członków jury.

 

Podczas czwartej edycji szkicownikowych zmagań, organizatorzy zdecydowali się na wprowadzenie kategorii wiekowych, nagrody w konkursie prezentują się następująco:

Kategoria wiekowa do 30. roku życia: I miejsce i nagroda pieniężna 4.500 zł:

MICHALINA KRAUCEWICZ za pracę „Szkicownik w kolorze zielonym

II miejsce i nagroda pieniężna 2.500 zł: URSZULA MADERA za pracę „Izolacja”

III miejsce i nagroda pieniężna 1.500 zł: ZUZA KAMIŃSKA za pracę „Szkicownik Wkurwionej Dziewczyny

 

dwa równorzędne wyróżnienia po 500 zł:

NATALIA KLESZCZEWSKA za pracę „szkicownik 2021/2023

ANNA DĄBROWSKA za pracę „Przebłyski

 

Kategoria wiekowa powyżej 30. roku życia:

I miejsce i nagroda pieniężna 4.500 zł: OLA SZMIDA za pracę „Szkicownik żółty

II miejsce i nagroda pieniężna 2.500 zł: MAGDALENA CHOMIAK za pracę „Moje demony

III miejsce i nagroda pieniężna 1.500 zł: ANNA PAŁOSZ za pracę „Plamaż

 

dwa równorzędne wyróżnienia po 500 zł:

MICHAŁ DYAKOWSKI za pracę „Wy-twarz-aż

PAWEŁ PONICHTERA za pracę „Szkicownik z Koreanką

 


 

Wciąż dostępne jest główna wystawa Legnickiego Festiwalu SREBRA – pokaz prac zakwalifikowanych, nagrodzonych i wyróżnionych w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA i wystawa „Rozmawiając z Nią” Petera Machaty. Obie mieszczą się w Galerii Sztuki przy pl. Katedralnym 1. Nieco dalej od centrum miasta możemy zobaczyć wystawę SMCK on Reel: Biżuteria Polityczna w Otwartej Pracowni Sztuki a także wystawę Mari Ishikawy „Pożyczona sceneria” w holu Hotelu Qubus. Wszystkie wystawy można zobaczyć do 21 lipca.

 

Dziś legnickie SREBRO to jeden z największych festiwali poświęconych biżuterii w Europie, skupiający rokrocznie liczną rzeszę artystów, pasjonatów i międzynarodową publiczność. Legnica po raz kolejny stała się stolicą biżuterii i będzie promować najnowsze i najciekawsze dokonania w tej dziedzinie sztuki. Weekend otwarcia Festiwalu, na który tradycyjnie złożyły się wernisaże wystaw, gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, sesja popularnonaukowa oraz wydarzenia towarzyszące, odbyła się w dniach 10-11 maja 2024 r.

Po raz kolejny odbył się, trwający od wielu lat, cykle prezentacji – Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły i Debiuty – a także tradycyjne wystawy towarzyszące Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej – plakatów i fotografii oraz Holownia – pokaz prac niezakwalifikowanych do wystawy głównej.

Wśród wystaw tegorocznej edycji znajduje się prezentacja indywidualna Mariko Kusumoto. Artystka urodzona i wychowana w Japonii, obecnie mieszka i pracuje w USA, ukończyła studia licencjackie z malarstwa i grafiki w Musashino Art College w Tokio oraz studia magisterskie z grafiki na Academy of Art University w San Francisco. Z biegiem lat obiektem jej zainteresowań twórczych stał się trawiony metal, z którego zaczęła wykonywać rzeźby, a po prawie 18 latach pracy wyłącznie z metalem, jej uwaga przeniosła się na tkaninę lub połączenia metalu i tkaniny. Współpracowała m.in. ze znanym projektantem mody Jeanem Paulem Gaultierem, a także z luksusowymi markami, takimi jak Tiffany and Co, La Mer i Elizabeth Arden. „Moje prace odzwierciedlają różne zjawiska, które stymulują mój umysł i zmysły, naturalne lub stworzone przez człowieka. Reorganizuję je w nową prezentację, którą można opisać jako surrealistyczną, zabawną, pełną wdzięku lub nieoczekiwaną. Moja praca jest przepełniona zabawną, radosną atmosferą. Zawsze lubię zostawiać trochę miejsca dla wyobraźni widza. We wszystkich moich pracach zawsze kładę nacisk na umiejętności i kunszt” – opowiada Artystka.

Swoje prace zaprezentował również Peter Machata (Słowacja), absolwent pracowni rzeźby Jozefa Jankoviča na Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, który po ukończeniu studiów skoncentrował się na biżuterii. Obiekty złotnicze postrzega jako małe rzeźby. Przez wiele lat pracował głównie w srebrze, z czasem odkrył również ciekawe właściwości plastiku, eksperymentując z frezarką CNC i skanerem. Obiekty rzeźbiarskie Machaty można zobaczyć na wystawie, będącej realizacją nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK? w 2021 roku.

Kolejną reprezentantką Kraju Kwitnącej Wiśni na legnickim SREBRZE jest Mari Ishikawa, której wystawa nawiązuje do nieuchwytności wrażeń i emocji. Mari Ishikawa w swojej twórczości codzienne życie opisuje pełną metafor biżuterią. “Nie możemy niczego zobaczyć, dopóki nie spróbujemy. Odkrywanie zaczyna się od zmysłu wzroku” – mówi Artystka. W ramach Legnickiego Festiwalu Biżuterii SREBRO 2024 prezentujemy wystawę współczesnej biżuterii z bursztynem zorganizowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska, a także debiut Jonatana Poeche – studenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kreacje i punkty widzenia młodych artystów można poznać także zwiedzając wystawę jubileuszową Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

Z kolei na wystawie „Komputer i biżuteria” zorganizowanej przez Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu na Nisou (Czechy) prezentujemy prace obrazujące temat wpływu technologii komputerowej na ludzi. Oprócz metalowych i szklanych elementów biżuterii, uczestnicy włączyli do swojej biżuterii komponenty komputerowe.

W Legnicy pokazujemy także kolejną odsłonę międzynarodowego festiwalu filmów inspirowanych biżuterią i sztuką użytkową – SMCK On Reel. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest SMCK Magazine.

Prawdopodobnie najwięcej emocji wzbudziła długo oczekiwane ogłoszenie wyników 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA, na który w tym roku wpłynęło blisko 300 zgłoszeń od artystów z 45 krajów.