Ekologia jest sztuką

Projekt „Ekologia jest sztuką”

„Ekologia jest sztuką” to projekt który ma za zadanie zwrócić uwagę na palące kwestie ekologii, opowiadając o nich językiem sztuki. W XXI w. ekologia stała się kwestią być albo nie być człowieka na Ziemi – innymi słowy od tego czy, jak szybko i w jaki sposób rozwiążemy istniejące i wciąż narastające problemy ekologiczne zależy przetrwanie człowieka i w ogóle życia na Ziemi. Tym samym kwestie ekologii zyskały wymiar społeczny, edukacyjny, ekonomiczny i kulturowy. Projekt ma na celu pokazanie, jak sztuka współczesna odnosi się do problemów dotyczących środowiska naturalnego, roli człowieka w przyrodzie oraz jego gospodarki zasobami naturalnymi, a także zachęcenie do wdrożenia pro-ekologicznych rozwiązań w naszym najbliższym otoczeniu.

W  ramach projektu odbędą się:

Warsztaty inspirowane ekologią, ideologią zero waste i upcyklingiem. Podczas spotkań zastanowimy się czym jest ekologiczna wrażliwość i pokażemy jak możemy dbać o środowisko. Wykorzystane w trakcie warsztatów materiały i techniki będą w pełni ekologiczne i naturalne, a realizacja działań utrzymana będzie w duchu upcyklingu – którego główne założenie głosi, że dając nowe życie przedmiotom, czynimy je jeszcze bardziej atrakcyjnymi niż podczas ich pierwotnego użycia – na przykład zwiększając ich funkcjonalność czy nadając wartość estetyczną.

Na pierwsze warsztaty zapraszamy już w piątek, 6 sierpnia, o godzinie 11.00 lub 13.00 (2 grupy). Pod okiem legnickiej artystki Jeleny Połujanowej dzieci wykonają torby do wielokrotnego użytku z motywami zaczerpniętymi z natury. 11 i 12 sierpnia (w środę i czwartek) w Otwartej Pracowni Sztuki najmłodsi będą mieli okazję wspólnie zapleść „Dobieranego – abażurowe kolaże”, które zobaczymy podczas wystawy „Przygodolub”. Do pracy zaproszą najmłodszych edukatorki z Galerii Miejskiej BWA Bydgoszcz: Agnieszka Gorzaniak i Karolina Pikosz. W kolejne sierpniowe piątki dzieci stworzą „Ekologiczny notes. Książkę artystyczną” i „Organizm, który ciągle rośnie” (20 sierpnia), wraz z grupą Kobalt z Poznania, specjalizującą się w artystycznej edukacji ekologicznej, a także wykonają kolaże z kwiatów „Herbarium osobliwości” w ramach warsztatów artystki i aktywistki z kwiaciarni artystycznej Flowers Ctrl –  Moniki Kręcisz-Kozłowskiej.

Wykłady o historii i idei „eko-sztuki” – w  każdy czwartek w Galerii sztuki (pl. Katedralny 1) wysłuchamy prezentacji na temat działań ekologicznych z pogranicza sztuki i natury, które zaprezentują aktywiści i ludzie kultury, a także artyści. Na pierwsze spotkanie galeria zaprasza w czwartek 5 sierpnia o godz. 18.00, podczas których Agnieszka Smutek w wrocławskiej galerii sztuki OP ENHEIM przybliży ideę FLOWLAND – wyjątkowej w skali regionu imprezy odbywającej się w Tarczynie k. Wlenia, której przyświeca idea slow life. Zespół OP ENHEIM obrał tamtejsze Gospodarstwo nr 13 za miejsce letniej rezydencji, gdzie w przyszłości powstanie dom działalności kulturalnej i artystycznej, a tymczasem organizowany jest weekend sztuki i natury. O „Permakultura Chocianów” czyli pokazowym ogrodzie ekologicznym w centrum miasta opowiedzą jego twórcy Krystian i Justyna Stempek. Stworzyli oni autorski ogród realizowany na 400m2 ziemi w centrum Chocianowa, gdzie prezentują rozmaite rozwiązania przestrzenne oraz samowystarczalności żywnościowej i energetycznej czy głębokiej ekologii. Ich przydomowy dobytek w roku 2020 został nagrodzony tytułem „Najtroskliwszego ogrodu permakultury”. Na koniec miejskie działania ku ekologii, które podjęto dla jerzyków oraz pszczół zaprezentuje przedstawicielka wydziału Środowiska i Gospodarowania Odpadami  Urzędu Miasta Legnicy.


Na kolejnych wykładach (12 i 19 sierpnia o godz. 18.00) o swoich ekologicznych działaniach opowiedzą: Paweł Szeibel – autor obrazów i instalacji w przestrzeni miejskiej oraz Karolina Jefmańska – animatorka i eko-aktywistka pracująca w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury (12.08.), Marta Węglińska z poznańskiej grupy Kobalt oraz Monika Kręcisz – Kozłowska, którą poznaliśmy niedawno jako autorkę projektu „Naprzeciw sztuce”(19.08.).

– Wystawa „Przygodolub” – od 12 sierpnia w  Galerii Ring będzie można zwiedzać inspirowaną naturą i życiem lasu wystawę pt. „Przygodolub”. Będzie to zbiór prac artysty Pawła Szeibla, który w sztuce sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. Dedykowana dzieciom ekspozycja stanie się opowieścią o relacji człowiek – przyroda, w której to sztuka odgrywa rolę mediatora pomiędzy nimi.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 sierpnia, a 11 i 12 sierpnia przeprowadzone zostaną warsztaty dla dzieci („W dobieranego – abażurowy kolaż”), które zostaną zaproszone do stworzenia ekologicznych obiektów, które pojawią się na ekspozycji.

Więcej o wystawie tutaj.

– Piknik – 28.08. (sobota) w legnickiej Palmiarni odbędzie się wieńczący projekt piknik rodzinny, z relaksującym seansem jogi przy dźwiękach mis i gongów tybetańskich, warsztaty artystyczne oraz słuchowisko inspirowane dźwiękami natury przygotowane przez twórcę muzyki i łowcę dźwięków Odra Sound Design – Michała Zygmunta.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. W przypadku warsztatów obowiązywać będzie limit miejsc i wcześniejsze zapisy.

 


 

Nasze eko sztuczki – o dobrych praktykach dbania o środowisko opowiedziała Joanna Tabaka

 

We wtorek 20.07.2021 r. o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) odbyło się spotkanie z Joanną Tabaką – ekspertką ds. wdrażania ekologicznych rozwiązań w instytucjach kultury, a także mentorką, podcasterką i ekspertką ds. komunikacji w sektorze kultury. Autorka bloga i publikacji „Zielona Instytucja Kultury” podpowiedziała, jak możemy wpłynąć na otaczający nas świat, żeby być bardziej „eko”. Spotkanie było znakomitą okazją do poznania praktyk i rozwiązań mających pozytywny wpływ na środowisko. Dowiedzieliśmy się, jak w łatwy sposób zmienić nawyki, które są podstawą budowania przyszłości w zgodzie z naturą.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego