Kolekcja Sztuki Zagłębia Miedziowego

 

Wystawa prezentuje prace zakupione do Kolekcji Sztuki Zagłębia Miedziowego w 2017 r. w ramach dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to zestaw przekrojowy, zawierający dzieła artystów reprezentujących różne pokolenia, zarówno tych, którzy współtworzyli środowisko artystyczne Zagłębia Miedziowego od lat powojennych, a ich nazwiska i dorobek wpisały się w artystyczny krajobraz regionu, jak i twórców młodych, którzy dopiero się weń wpisują. Autorami prac są twórcy osiadli w Legnicy i innych ośrodkach Zagłębia (Jawor, Głogów, Lubin, Złotoryja, Chojnów, Polkowice). Zakupione prace uzupełniają one i rozbudowują regionalną kolekcję Galerii Sztuki tak, by adekwatnie odzwierciedlała specyfikę i dorobek miejscowego środowiska artystycznego. Prace znajdujące się w kolekcji pokazują wszystkie rodzaje twórczości uprawianej przez artystów Zagłębia oraz eksponujące wyjątkowe osobowości twórcze. Zbiór prac jest bardzo różnorodny z wyraźną jednak dominacją malarstwa, co wynika ze specjalizacji artystycznych mieszkających tutaj twórców. Prócz niego reprezentowane są wszystkie „klasyczne” media sztuki: rysunek, grafika, szkło, tkanina, fotografia.

 

Prace artystów:

Dagmara Angier-Sroka, Konrad Banaszkiewicz, Halina Engel-Samorek, Hanna Gąsiorowska, Łukasz Gierlak, Marta Grzesik, Krzysztof Juretko, Adam Kopiec, Małgorzata Korenkiewicz, Małgorzata Maćkowiak, Katarzyna Makowska, Lidia Markiewicz-Niewadzi, Czesław Pietraszko, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis, Kacper Piskorowski, Jelena Połujanowa, Agnieszka Sobecka.

 

Biogramy artystów:

Dagmara Angier-Sroka

Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. Dyplom w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem prof. Piotra Błażejewskiego. Zajmuje się malarstwem, instalacją, projektowaniem graficznym i malarstwem ściennym. Jej prace wielokrotnie nagradzane były w prestiżowych konkursach malarskich. Laureatka „Złotego Lwa” – Nagrody Prezydenta Miasta Legnicy w XXV Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego, Legnica, 2010 oraz Wyróżnienia Honorowego Jury w XXVII Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego, Legnica, 2015.

Konrad Banaszkiewicz

Mieszka i pracuje w Legnicy, absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego. Fotograf, projektant graficzny. Laureat Grand Prix w konkursie Foto i Multimedia w ramach XXVII Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego w 2015 r.

Halina Engel-Samorek

Absolwentka PWSSP we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła. Zajmuje się projektowaniem i realizacją szkła unikatowego oraz malarstwem. Jest jedyną i utytułowaną artystką z regionu zajmującą się szkłem.

Hanna Gąsiorowska

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w pracowni prof. Edwarda Salińskiego. Zajmuje się projektowaniem graficznym i malarstwem. Laureatka stypendium Prezydenta Miasta Głogowa w latach 2008-2012 oraz stypendium Prezesa Rady Ministrów w latach 2003-2005.

Łukasz Gierlak

Absolwent Wydziału Grafiki  i Sztuki  Mediów ASP we Wrocławiu. Wychowanek pracowni  prof. W. Lupy oraz dr Ł. Huculaka. Dyplom w Laboratorium litografii pod kierunkiem prof. P. Frąckiewicza oraz w pracowni Projektowania graficznego u prof. J.J. Aleksiuna. W latach 2009-11 studiował rysunek zawodowy u prof. E. Geta-Stankiewicza. Dyplom ,,Agnozja twarzy” został uhonorowany nagrodą Prezydenta Gdańska na konkursie Najlepszych Dyplomów 2013. Laureat „Srebrnej Ostrogi” w XXVII Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego, Legnica, 2015.

Marta Grzesik

Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru w ASP w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Druku na Tkaninie prof. Krystyny Czajkowskiej. Zajmuje się twórczością na tkaninie (druk, batik) oraz grafiką. Laureatka I Nagrody w konkursie “Dźwięki i rytmy. 3. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny DIALOG dla studentów i absolwentów ASP”, 2011 oraz Nagrody Dyrektora Galerii Sztuki w XXVI Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego, Legnica, 2010.

Krzysztof Juretko

Legniczanin z urodzenia. Absolwent Wydziału Sztuki Plastyczne i Pedagogiki Sztuki w Berische Universitat GH Wuppertal. Dyplom w Pracowni Grafiki, Malarstwa i Rzeźby. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i rzeźbą. Autor kilkunastu wystaw w Polsce i Niemczech. Laureat wyróżnienia w XXVII edycji Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego, Legnica, 2015.

Adam Kopiec

Absolwenta Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. Zajmuje się grafiką warsztatową – akwaforta, akwatintą, sztychem, miedziorytem, suchą igłą, linorytem. Laureat wyróżnienia w IV Lubińskim Biennale Sztuki, 2012 oraz wyróżnienia w uczelnianym konkursie ASP we Wrocławiu na najlepszą grafikę semestralną, 2013.

Małgorzata Korenkiewicz

Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. Dyplom w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego. Artystka zajmuje się  malarstwem sztalugowym i ściennym oraz na jedwabiu, jest również autorką filmów krótkometrażowych i projektantką kostiumów. Od 2001 r.  rzeźbi w lodzie i śniegu, corocznie otrzymując nagrody na prestiżowych międzynarodowych konkursach, ostatnio: III Nagroda, „Rzeźba w śniegu”, Chiny, 2006.

Małgorzata Maćkowiak

Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego ASP we Wrocławiu. Dyplom w Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz pod kierunkiem prof. Tadeusza Forowicza. Uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2011). Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Legnicy w XXI Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica (1995), Nagrody Prezydenta Miasta Jawora w XXIII Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego, Galeria Sztuki w Legnicy (1999), Nagrody Prezydenta Głogowa w Przeglądzie Plastyki Głogowskiej, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Głogów (2000), Wyróżnienie w XXIV Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego, Galeria Sztuki w Legnicy (2001).

Katarzyna Makowska-Hajdas

Absolwentka Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Dyplom pod kierunkiem dr Moniki Górskiej-Olesińskiej, oraz dr hab. Bartosza Posackiego, prof. UO. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem, malarstwem i multimediami. Uczestniczka wielu wystaw, m.in.: XXVII Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego, Galeria Sztuki, Legnica, 2015 r.; „Potęga Sztuki”, Galeria Sztuki, Legnica, 2012 r.

Lidia Markiewicz-Niewadzi

Absolwentka Wydziału Plastycznego Studium Nauczycielskiego w Legnicy (dyplom w pracowni prof. Bronisława Chyły) oraz  Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Trewirze w Niemczech (dyplom w pracowni Sebastiana Lüberca). Zajmuje się malarstwem i grafiką. Obecnie mieszka i pracuje w Luksemburgu, ale czynnie uczestniczy w życiu plastycznym Zagłębia Miedziowego. Autorka kilkunastu wystaw w Polsce i we Francji. 

Czesław Pietraszko

Uznany w regionie fotografik, specjalizuje się w fotografii architektury i fotografii reportażowej. Prace prezentował na wystawach regionalnych oraz towarzyszących festiwalowi Jazz Jamboree, autor szeregu wystaw indywidualnych i uczestnik zbiorowych. 

Roma Pilitsidis

Absolwentka Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w WSP w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). Dyplom w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem prof. Jana Gawrona. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz instalacją. Laureatka II Nagrody w XXV Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego, Legnica, 2006.

Telemach Pilitsidis

Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Nowosielskiego. Zajmuje się malarstwem, grafiką oraz rysunkiem. Dwukrotnie uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Głogowa, Zasłużony dla Województwa Legnickiego, Złotą Odznaką Zasłużony dla Polskiej Kultury, Srebrnym Krzyżem Zasługi i wieloma innymi. Tych artystycznych było ponad czterdzieści m.in. medale, nagrody, listy pochwalne, wyróżnienia, m.in. Brązowy Medal i Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w „Bielskiej Jesieni” (1971 r.) na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa.

Kacper Piskorowski

Absolwent Wydziału Artystycznego w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz ASP we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, instalacją i fotografią.

Jelena Połujanowa

Absolwentka Wydziału Projektowania Wnętrz Irkuckiej Szkoły Sztuk Pięknych, Irkuck (Rosja). Dyplom w Pracowni Władzimierza Biesznowa. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i grafiką. Prowadzi sekcję plastyczną w legnickim Domu Kultury „Kopernik”. Laureatka Nagrody Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy w XXVII Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego, 2015.

Agnieszka Sobecka

Absolwentka PWSSP we Wrocławiu, Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Dyplom w pracowni architektury wnętrz prof. Michała Jędrzejowskiego. Zajmuje się projektowaniem wnętrz oraz malarstwem.

 

 

Dofinansowano ze środków

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content