E-mocje!

 

E-mocje! – wirtualny spacer przez historię malarstwa młodych

wystawa od 5 listopada 2020 do 28 lutego 2021
Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
Wirtualna galeria – tutaj

 

Zapraszamy na e-mocjonującą, sentymentalną podróż przez style, kierunki i nowe nurty, wyznaczające drogę i rysujące przyszłość współczesnej sztuki. Znajdują się tu zarówno dzieła osadzone w tradycji malarstwa realistycznego, jak i abstrakcyjne formy ekspresji.

Wystawa E-mocje! jest pierwszą całościową prezentacją prac kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy, budowanej od 2000 roku z powodu rosnącej potrzeby gromadzenia i zachowania w jednym miejscu najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych dzieł, które były nagradzane i wyróżniane podczas Przeglądu. Składają się na nią prace 68 autorów. Wszystkie dzieła zaprezentowane na ekspozycji E-mocje! możecie obejrzeć tutaj – w przestrzeni wirtualnej galerii. 

*****

W pracowni artysty!

Zapraszamy do wirtualnych wizyt w pracowniach artystów – uczestników Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, którzy zaprosili nas do swoich warsztatów pracy, skąd podzielili się wspomnieniami związanymi z udziałem w konkursie.

Odwiedziliśmy między innymi Anetę Kublik (laureatkę OPMM z 2018 roku) w sopockiej pracowni oraz Pascale Héliot (laureatkę OPMM 2006/2007), która obecnie mieszka i tworzy w Barcelonie.

 

*****

Zapis debaty online

Czy młode malarstwo wzbudza e-mocje?

Zapraszamy do obejrzenia debaty, która odbyła się 18.12.2020 r. Podczas jej trwania grono znawców i pasjonatów sztuki zastanawia się, czy młode malarstwo wzbudza emocje, czy obrazy mogą zmienić świat oraz czy łatwo być artystą w czasach nie tylko zarazy, ale też disco polo czy reprodukcji z marketów budowlanych. Do dyskusji zaprosiliśmy Jakuba Banasiaka, Piotra Bazylko i Karolinę Jaklewicz. 

 

*****

 

Rozmowy o sztuce młodych i Promocjach

Zapraszamy na cykl podkastów o PROMOCJACH w trzydziestolecie przeglądu!

Rozmowy oscylują wokół jubileuszu legnickiego konkursu malarskiego. Na początek zapraszamy na zapis rozmowy, która odbyła się w scenerii wystawy E-mocje z udziałem Andrzeja Saja, wieloletniego jurora legnickiego konkursu malarstwa oraz Rogera Piaskowskiego, który od lat profesjonalnie komentuje przeglądowe wystawy. Do rozmowy zaprosiła Justyna Teodorczyk, szefowa Galerii Sztuki i wieloletnia recenzentka Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych na łamach Formatu.  

Trzy kolejne poprowadzi historyczka, krytyczka sztuki i kuratorka, doktorantka Instytutu Sztuki UJ – Ewa Tatar. O wspomnieniach z Legnicy rozmawia z Dominikiem Lejmanem – artystą, który mieszka dziś w Poznaniu i Berlinie, a w legnickich Promocjach był zarówno laureatem (1996), jak i jurorem (2007), Dorotą Monkiewicz – krytykiem, kuratorem, historykiem sztuki, jurorką z 2016 roku oraz Łukaszem Gorczycą – założyciel warszawskiej Galerii Raster, który w jury zasiadał dwukrotnie, w latach 90. oraz w roku 2014.

 

*****

Debata online – Czy młode malarstwo wzbudza e-mocje?

18.12.2020, godz.18:00

 

Zapraszamy do udziału w debacie, w której w gronie znawców i pasjonatów sztuki zastanowimy się, czy młode malarstwo wzbudza emocje, czy obrazy mogą zmienić świat oraz czy łatwo być artystą w czasach nie tylko zarazy, ale też disco polo czy reprodukcji z marketów budowlanych. Do dyskusji zaprosiliśmy Jakuba Banasiaka, Piotra Bazylko i Karolinę Jaklewicz. Zachęcamy do wysłuchania i udziału (na czacie), szczególnie artystów z naszego podwórka, uczestników i jurorów poszczególnych edycji OPMM PROMOCJE, a także wszystkich, którzy w sztuce lubią to, że bardziej zadaje pytania niż udziela odpowiedzi.

Do wydarzenia można dołączyć TUTAJ.

***** 

wernisaz-e-mocje_resize

Wernisaż wystawy E-mocje!

11.12.2020, godz.18:00

Przed debatą online udostępnimy zaproszenie i wprowadzenie do wystawy z udziałem dyrektorki Galerii Sztuki, Justyny Teodorczyk i Andrzeja Saja, krytyka sztuki, wieloletniego jurora legnickich PROMOCJI, redaktora naczelnego pisma artystycznego FORMAT. Zapraszamy!

*****

Z radością otwieramy przestrzeń wirtualnej galerii – E-mocje!

Wystawa prezentuje barwną historię ostatnich dekad młodego malarstwa polskiego, opowiedzianą obrazami absolwentów polskich wyższych uczelni artystycznych. Składają się na nią prace ze zbiorów Galerii Sztuki – nagrodzone i wyróżnione w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE.
Zapraszamy na e-mocjonującą, sentymentalną podróż przez style, kierunki i nowe nurty, wyznaczające drogę i rysujące przyszłość współczesnej sztuki. Znajdują się tu zarówno dzieła osadzone w tradycji malarstwa realistycznego, jak i abstrakcyjne formy ekspresji.
Ekspozycja jest symboliczną kontynuacją odbywającego się już od 30 lat Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, którego ideą jest prezentacja i popularyzacja twórczości młodego pokolenia artystów – świeżo upieczonych absolwentów malarstwa wyższych uczelni plastycznych. Ponieważ Przegląd w tradycyjnej formie w pechowym roku 2020 nie miał szans na odbycie się, jubileuszowe PROMOCJE zostały zastąpione przez E-mocje! To nawiązanie do nazwy OPMM PROMOCJE, ale także do odbioru sztuki w przestrzeni wirtualnej w pandemicznym czasie, jak również do silnych emocji, które kojarzymy z jednej strony z bezkompromisową twórczością młodych artystów, a z drugiej – z ogólnopolskim konkursem, w którym wygrywają najlepsi z nich.
Wystawa E-mocje! jest pierwszą całościową prezentacją prac kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy, budowanej od 1999 roku z powodu rosnącej potrzeby gromadzenia i zachowania w jednym miejscu najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych dzieł, które były nagradzane i wyróżniane podczas Przeglądu. Składają się na nią prace 68 autorów. Wszystkie dzieła zaprezentowane na ekspozycji E-mocje! możecie obejrzeć tutaj – w przestrzeni wirtualnej galerii.
Prezentowane obrazy ukazują trendy i zjawiska panujące w młodej sztuce na przestrzeni minionych trzydziestu lat. Tym samym, dzięki przekrojowemu charakterowi ekspozycji, możecie przyjrzeć się ewolucji współczesnego malarstwa w Polsce.
Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Dzięki Przeglądowi młodzi twórcy mają szansę na zaistnienie na polskim rynku sztuki, a także na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w sztuce polskiej. Laureaci Grand Prix PROMOCJI są wyróżniani wystawą indywidualną wraz z katalogiem w legnickiej Galerii Sztuki.
Dotychczas w OPMM PROMOCJE nagrodą główną uhonorowano trzydzieści pięć osób (sześć razy przyznano tytuł ex aequo). Pozostałe nagrody i wyróżnienia doceniły kolejnych z niemal półtora tysiąca malarek i malarzy, którzy wzięli udział w Przeglądzie w latach 1991-2019. Dla wielu z nich uzyskane w PROMOCJACH laury stały się przyczynkiem do kolejnych sukcesów, co pokazuje, że legnicki konkurs spełnia swoją rolę, pomagając utalentowanym twórcom wejść w niełatwy świat sztuki.

 

WIRTUALNA GALERIA 3D E-MOCJE!

*****

Zapraszamy na wirtualny (i nie tylko) spacer przez historię malarstwa młodych – E-mocje! Wystawa jest symboliczną kontynuacją tradycji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE który – w związku z utrzymywaniem się stanu pandemii – w tym roku nie odbędzie się. Ponieważ na 2020 rok przypada jubileuszowa, trzydziesta już edycja Przeglądu, uświetniamy ją E-mocjami!

E-mocje! Wirtualny spacer przez historię malarstwa młodych to, w sferze symbolicznej, nawiązanie do nazwy OPMM PROMOCJE, ale także do funkcjonowania sztuki w przestrzeni wirtualnej (szczególnie w ostatnim, pandemicznym czasie), jak również do silnych emocji, które kojarzymy z jednej strony z bezkompromisową twórczością młodych artystów, a z drugiej – z ogólnopolskim konkursem, w którym wygrywają najlepsi z nich.

Galeria Sztuki w Legnicy od 1999 roku buduje kolekcję prac nagrodzonych i wyróżnionych w OPMM PROMOCJE, przede wszystkim z powodu rosnącej potrzeby gromadzenia i zachowania w jednym miejscu najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych dzieł, które wyróżniane były podczas Przeglądu. Jest to tym samym dokumentacja twórczości najmłodszych pokoleń polskich artystów. Na kolekcję składa się obecnie ponad 70 prac autorstwa 68 autorów – wszystkie zaprezentowane są na ekspozycji E-mocje!

Uczestnicy:

Dagmara Angier-Sroka, Agata Bajszczak, Karolina Balcer, Katarzyna Bogdańska, Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, Beata Cedrzyńska, Monika Chlebek, Julia Curyło, Daniel Cybulski, Martyna Czop, Grażyna Danuta Daniel, Maciej Duchowski, Żaneta Dziadosz, Agnieszka Gajewska, Przemysław Garczyński, Rua Golba, Zuzanna Grochowska, Pascale Héliot, Radosław Jastrzębski, Wojciech Juchniewicz, Albertyna Kacalak, Klaudia Kaczmarek, Natalia Karasińska, Magdalena Komborska-Swacha, Mikołaj Kowalski, Juliusz Kosin, Ewa Kozera, Grzegorz Kozera, Natalia Kozieł, Daniel Krysta, Sebastian Krok, Aneta Kublik, Kamil Kukla, Magdalena Laskowska, Karolina Lisik, Ewa Łodyga, Justyna Maksajda, Paweł Matyszewski, Magdalena Mellin, Jan Michalak, Marcin Mroczkowski, Małgorzata Myślińska, Florentyna Nastaj, Ivo Nikić, Maciej Nowacki, Kinga Nowak, Iwona Ogrodzka, Joanna Pałys, Adam Piasek, Katarzyna Piotrowicz, Kinga Popiela, Ewa Prończuk-Kuziak, Tomasz Ryndak, Bartosz Ratajczyk, Olga Raciborska, Wojciech Roskosz, Katarzyna Rutkowska, Filip Rybkowski, Paweł Słota, Martyna Ścibior, Julia Świtaj, Halina Trela, Marta Wawrzynowicz, Małgorzata Wielek-Madrela, Joanna Widurska, Anna Wisz, Barbara Wójcik, Wioletta Wykowska.

Prezentowane obrazy będą dobrane w taki sposób, aby ukazać panujące w młodej sztuce na przestrzeni minionych trzydziestu lat trendy i zjawiska. Tym samym, dzięki przekrojowemu charakterowi ekspozycji, odbiorcy będą mieli okazję przyjrzeć się ewolucji współczesnego malarstwa w Polsce. Wystawa przypomina też twórczość zdobywców najwyższych laurów Przeglądu, z których wielu ma za sobą kolejne sukcesy artystyczne, a niektórzy sami kształcą już kolejne pokolenia twórców oraz bywają jurorami w legnickim konkursie.

Plakat-E-mocje_resize

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content