Zapowiedzi

foto: Barbara Kubska

Paweł Szeibel

Przygodolub

miejsce: Galeria Ring, Rynek 12-14

termin: 12.08 – 26.09.2021 r.

wernisaż: 12.08.2021 r., godz. 17:00

wstęp wolny

Idea wystawy wzrosła z fascynacji naturą i życiem lasu. To druga – po zrealizowanej w kwietniu w bydgoskim BWA – prezentacja prac Pawła Szeibla przygotowana specjalnie z myślą o młodszej publiczności. Tym razem ekspozycja powstaje jako wynik pracy zespołowej – artysta wspólnie z kuratorkami i edukatorkami tworzy w galerii przestrzeń do przyglądania się relacji człowieka z naturą. Subtelne gesty artysty, czułość wobec materii, uważne przypatrywanie się krajobrazowi mogą stać się inspiracją do dalszych samodzielnych odkryć w terenie – w parku, lesie czy na łące, w górach, na plaży, blisko i daleko od domu. Szczególną uwagę poświęcimy tu zagadnieniu czasu – trwaniu i przemijaniu, ulotności i ponadczasowości. Proces ten wspierać będzie publikacja w formie zeszytu ćwiczeń nawiązujących do prac Paweł Szeibla, stworzona na potrzeby wystawy. Dzieci i opiekunowie zostaną zaproszeni do wspólnych spacerów po wystawie, a także działań warsztatowych, których efekty wzbogacą ekspozycję.

Wystawa Przygodolub opowiada o relacji człowiek – przyroda, w której to sztuka odgrywa rolę mediatora pomiędzy nimi. Przenosi nas do świata, którego nie zauważamy, a w którym na zmysły działa całe bogactwo subtelnych bodźców – dotyk liści i igieł, szelest poszycia, podmuch wiatru, zapach, mijamy ślady obecności zwierząt, albo napotykamy na ich czujny wzrok. Zwraca uwagę na potrzebę bycia obserwatorem i słuchaczem, niesie doświadczenie obecności tu i teraz – a wraz z nią lekkości i radości, jaka towarzyszy takiemu doświadczaniu.

Paweł Szeibel tworzy obrazy, warsztaty, instalacje w przestrzeni miejskiej, a także bierze udział w akcjach społecznych. W sztuce sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W jego działaniach duże znaczenie odgrywa eksperyment, otwartość na niespodziewane efekty funkcjonowania prac typu work in progress. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2006–2007 studiował na Universidad de Castilla-La Mancha w Hiszpanii. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2008 roku. Obecnie jest asystentem na Wydziale Artystycznym macierzystej uczelni. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.

Wystawa jest częścią projektu “Ekologia jest sztuką”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 


 

Przemysław Garczyński 

miejsce: Galeria Sztuki w Legnicy

termin: 3.09 – 10.10.2021 r.

wstęp wolny

Wystawa laureata Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2019. Artysta skupia swoją twórczość wokół mediów elektronicznych, temat ten przedstawia za pomocą tradycyjnych środków malarskich. Transgresyjne malarstwo Przemysława Garczyńskiego ma silne graficzne geny, jest intelektualne i mocno symboliczne, epatuje kolorem intensywnym, technicznym. W jego obrazach nie trudno dopatrzyć się reinterpretacji architektonicznej przestrzeni ukształtowanej przez człowieka.

Przemysław Garczyński (ur. 1988 w Lublinie) – absolwent grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (pracownia litografii) oraz malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, malarstwem ściennym i grafiką. Finalista konkursów artystycznych, m.in. 17. Artystycznej Podróży Hestii 2018 i Gdańskiego Biennale Sztuki 2018. Jego prace prezentowano były podczas licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych. Uczestnik i współtwórca inicjatyw artystycznych wyprowadzających sztukę w przestrzeń miejską (m.in. cyklu Obraz Testowy, na który składa się kilkanaście instalacji artystycznych prezentowanych w przestrzeni miejskiej Gdańska).

Garczynski-Przemyslaw-Wojna-czyli-Pieklo

 


 

Wystawa

w ramach Festiwalu Form Audiowizualnych Intermediale

termin: październik – listopad 2021

miejsce: Galeria RING

wstęp wolny

 Intermediale to cyklicznie organizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Artystycznych i Kulturalnych NETCETERA oraz Legnickie Centrum Kultury przegląd szeroko rozumianej sztuki audiowizualnej – w której brzmienia, szumy, głosy i obrazy występują w dopełniających się relacjach. Festiwal jest areną prezentacji eksperymentalnego wideo, ilustrowanego muzyką elektroniczną i elektroakustyczną. Performansom i koncertom tradycyjnie towarzyszyły będą pokazy video artu, wykłady i warsztaty, natomiast w Galerii Ring odbędzie się wystawa prezentująca instalacje wideo twórców związanych z Festiwalem.

W swoich pracach, które zostaną zaprezentowane na interaktywnej ekspozycji, artyści  połączą właściwości instrumentów akustycznych i elektronicznych, a także przetwarzanie na żywo oraz miksowanie dźwięku i obrazu. Wykorzystają spektrum mediów i form rejestracji i odtwarzania od video feedbacku, przez elektronikę, media hybrydowe i kody do tworzenia ambientowych, abstrakcyjnych audiowizualnych kompozycji, instalacji i performansów.

 


 

30. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2021

miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

termin: 12.11. – 19.12.2021

wernisaż: 3.12.2021

wstęp wolny

 

Wystawa prac artystów – młodych adeptów sztuki malarskiej, niedawnych absolwentów wyższych uczelni plastycznych w Polsce – biorących udział w 30. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE.

Ideą legnickiego Przeglądu jest wsparcie młodych artystów na początku ich drogi twórczej oraz prezentacja szerokiego spektrum najciekawszych zjawisk, trendów i kierunków rozwoju współczesnego malarstwa polskiego. Pokonkursowa wystawa w Galerii Sztuki to wspaniała okazja do przyjrzenia się aktualnym trendom, panującym w sztuce współczesnej, jak również jest jednym z najważniejszych przestrzeni spotkań pozwalającym na konfrontację różnorodnych postaw artystycznych młodych twórców.

Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PRMOCJE jest organizowany w Galerii Sztuki od 1991 roku. Jest to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce, w której wzięło dotąd udział ponad 1300 polskich malarzy. Dotychczas w OPMM PROMOCJE nagrodą główną uhonorowano trzydzieści pięć osób, a sześć razy przyznano tytuł ex aequo. Dla wielu z początkujących twórców laury uzyskane w PROMOCJACH stały się przepustką do zaistnienia w dojrzałym środowisku artystycznym.


 

Głos kobiet – wystawa współczesnej sztuki złotniczej

termin: listopad – grudzień 2021

miejsce: Galeria RING

wstęp wolny

 „Głos Kobiet” to wystawa przygotowana przez Galerię YES w Poznaniu, prezentująca blisko 120 prac autorstwa ponad 60 artystek. To pokaz biżuterii autorskiej prezentujący wyłącznie kobiecy punkt widzenia, opowiadający o kobietach, przez nie zrealizowana i im dedykowana.

Ekspozycja jest z jednej strony pretekstem do debaty na temat kobiecego designu, a z drugiej zbiorem intymnych opowieści o ciele, macierzyństwie, potrzebach i pasjach, oraz o ich przeżywaniu w obecnych realiach społeczno-politycznych. To także refleksje o feminizmie, którego duch wyczuwalny jest w pracach polskich złotniczek.

Wśród artystek, których prace będą zaprezentowane na wystawie są: Lucyna Hubert-Nieniewska, Agata Bartos, Marta Hryc, Ewa Effenberg-Kaja, Katarzyna Krasuska, Magdalena Kowalczyk, Hanna Zdanowska, Adriana Lisowska, Marta Rudnicka, Marta Szafraniec, Agata Bieleń, Ewelina Bocian-Świątek, Anna Bojanowska, Maryla Dubiel, Dorota Cenecka, Danuta Czapnik, Katarzyna Gemborys, Anna Kamińska, Zofia i Witold Kozubscy, Magdalena Maślerz, Angelika Kwiatkowska, Joanna Muzyka, Agnieszka Maksymiuk, Maria Ostrowska, Mariia Pasiechko, Laura Pawlikowska, Olga Podfilipska-Krysińska, Sława Tchórzewska, Dorota Wietrzyk, Barbara Wierzbanowska, Julia Winiarska, Maja Woźniak, Małgorzata Chruściel-Waniek, Aneta Fiodorow, Maria Fijałkowska, Agnieszka Jankowiak, Małgorzata Kalińska, Emilia Kohut, Anna Ławska, Ewelina Maksimiuk, Katarzyna Maćkiewicz, Dorota Michalska, Joanna Muzyka, Marta Norenberg, Agnieszka Nowicka, Beata Szczepaniak, Magdalena Ziółkowska, Karolina Majewska-Rydel, Barbara Wierzbanowska, Daria Wypiór.

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content