Zapowiedzi

 

31. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2023

wystawa: 1.12.2023 – 28.01.2024

wernisaż: 15.12.2023, g. 19.00

miejsce: Galeria Sztuki

Galeria Sztuki w Legnicy organizuje Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE od 1991 roku. Jest to jeden z najstarszych tego typu konkursów w Polsce. Jego adresatami są absolwenci wyższych uczelni artystycznych. Główną nagrodę w Przeglądzie stanowi wystawa indywidualna laureata wraz z katalogiem, realizowana w przeciągu 24 miesięcy od ogłoszenia wyników.

Legnickie PROMOCJE to najstarsza impreza artystyczna skierowana do świeżo upieczonych absolwentów wyższych uczelni artystycznych – wydarzenie może pochwalić się ponad 30-letnią tradycją, będąc tym samym jedną z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Z wyjątkiem pandemicznej przerwy, Konkurs organizowany był każdego roku – obecna edycja odbywa się już w formule biennale (co dwa lata). Celem Przeglądu jest zarówno wsparcie młodych artystów na początku ich drogi twórczej, jak i prezentacja oraz dokumentacja ich poszukiwań twórczych, a także ukazanie szerokiego spektrum najciekawszych zjawisk, trendów i kierunków rozwoju współczesnego malarstwa polskiego. Na pokonkursowej wystawie prezentowane są prace odzwierciedlające aktualne trendy młodego polskiego malarstwa. Wśród dotychczasowych laureatów PROMOCJI są dzisiaj znani zarówno w Polsce jak i zagranicą artyści. Wystawie towarzyszy katalog, w którym prezentowane są teksty jurorów i prace uczestników konkursu.

 


 

Maria Król

Wyobraźnia i pamięć

wernisaż: 1.12.23, g. 18.00

wystawa: 24.11.2023 – 21.01.2024

miejsce: Galeria Ring

 

Maria Król zajmuje się grafiką użytkową (plakat, logo, okładka książkowa). Artystka jest autorką wystaw indywidualnych, eksponowanych w cyklach: „Irysy”, „Portret róży”, „Ogrody”, „Na wodzie i piasku”, „Między znakiem a znaczeniem” i „Drzewoptaki”.  W legnickiej Galerii Sztuki prezentowaliśmy prace Marii Król podczas XXVII Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego w 2015 roku. Maria Król jest także poetką – autorką tomiku „Mały kadr z krajobrazu świata”.

Maria Król urodziła się na Ziemi Krośnieńskiej. W Jarosławiu ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie pracowała w tamtejszym „Społem” jako dekorator. Do Legnicy przyjechała w 1969 r. i z wyboru została legniczanką. Rozpoczęła pracę w Spółdzielni Spożywców „Społem” na stanowisku specjalisty ds. reklamy. W latach 1990-2004 (do emerytury) pracowała w legnickich bibliotekach publicznych na stanowisku plastyka-projektanta. Opracowała logotypy legnickich bibliotek, m.in. ekobiblioteki i LBP, plakaty imprez bibliotecznych, projekty okładek książek i wydawnictw bibliotecznych. Aranżowała wnętrza bibliotek.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content