Zapowiedzi

Nikita Krzyżanowska

Fabula rasa

wernisaż: 31.07.2024, g. 17.00

26.07. – 1.09.2024

miejsce: Galeria Ring (Rynek 12)

 

Wystawa  Fabula rasa odnosi się do parafrazowanego przez Edwarda Stachurę w jego ostatnim dziele filozoficznego pojęcia czystej tablicy (łac. tabula rasa). Esencja wszelkiej egzystencji, która istnieje jedynie na poziomie pozawerbalnym, poza wypluwanymi zewsząd nieustannie słowami:

Ta książka jest opisem czegoś, co jest. To coś to nieśmiertelnie żywe życie. Możesz to odkryć, jeżeli nie utkniesz na słowach, jeżeli nie zachłyśniesz się słowami, nie zadusisz słowami i nie spoczniesz na słowie jak w trumnie. Jeżeli zawieruszysz się dalej, poza słowo, poza grób.

Czy wierzysz słowom? Czy wierzysz w ogóle w to co mówisz, w to co myślisz?

A może potrafisz choć na moment odrzucić słowa i zaufać swojej najprawdziwszej naturze? Czy wierzysz we własną świętość? 

Spójrz na przelatującego motyla, nie obrywaj mu skrzydeł. On żyje zaledwie kilka dni lub tygodni w całej delikatności własnego istnienia. 

Potem umiera.

 


 

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku malarstwo. Dyplom obroniła w pracowni dr. hab. Łukasza Huculaka, 2022. Tworzy prace oparte na geście i intuicji, w duchu estetyki ulicznego wandalizmu, w którym odnajduje elementy współczesnej mitologii. Członkini parareligijnej grupy artystycznej i nomadycznej galerii sztuki Kościół Nihilistów.

Kościół Nihilistów, założony w 2019 roku przez Justynę Baśnik, Pawła Baśnika i Jędrzeja Sierpińskiego to interdyscyplinarny projekt, który zajmuje się działalnością kuratorską, organizacją wystaw, projektowaniem odzieży oraz tworzeniem dzieł na styku muzyki, performansu, malarstwa i video-artu. Ponadto, poprzez magazyn Przemijam, promują sztukę undergroundową. Głównym tematem ich działalności jest refleksja nad kondycją współczesnej cywilizacji i jej przyszłością, rozciągającą się pomiędzy dwoma scenariuszami. Pierwszy, optymistyczny, zakłada ciągły rozwój, wzrost dobrobytu i osiągnięcie nieśmiertelności. Drugi, pesymistyczny, wiąże się z upadkiem demokracji i nadchodzącą katastrofą klimatyczną, która może trwale zdestabilizować świat. Poprzez tytuły wystaw i wybór prac starają się ukazać najbardziej pesymistyczne wizje. Ich działania to pesymistyczna forma zaangażowania w kwestie społeczne i polityczne, oparta na doprowadzaniu pewnych postaw do granic absurdu. Charakterystyczny dla nich dadaistyczny styl i czarny humor, zgodnie z hasłem Jedyne, co pozostało, to zatańczyć nad własnym grobem, są nieodłącznym elementem ich twórczości. Taka apokaliptyczna narracja może paradoksalnie bardziej motywować do społecznego zaangażowania niż tradycyjne formy aktywizmu.

bezimienny_nihiisci_12-kopia

Nikita Krzyżanowska była wielokrotnie nagradzana – m. in.: nominowana w 13 konkursie  Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, 2023; zdobywczyni Grand Prix w 31 Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2023, Galeria Sztuki, Legnica, 2023; LOOSTRO 16, wyróżnienie, Jesienny Salon Sztuki, BWA Ostrowiec Wielkopolski, 2023; Laureatka konkursu Bielska Jesień w 2023 r.; II nagroda w Konkursie Postawy 8, 2022; zwyciężczyni konkursów: W pół drogi, ASP Wrocław, Krotoszyn, 2021; konkursu dla młodych twórców OP_YOUNG, Galeria OP_ENHEIM, Wrocław, 2021; konkursu na kuratora Galerii MDS we wrocławskiej ASP, 2020 oraz konkursu na wystawę indywidualną, Galeria Duży Pokój, Warszawa, 2019. Stypendystka Sommerakademie, Drezno, Niemcy. Wystawy indywidualne: Pinokio, Nova Art, Nowa Ruda, 2023; Kochanka Śmierci, Galeria SZARA, Warszawa, 2023; Stajemy się liryczni tylko w nagłej organicznej zapaści, Galeria 66p, Wrocław, 2022; Nowa Normalność, Kościół Nihilistów, Wrocław, 2020. W kryminalnym MC wciąż ukazana prawda, Galeria Duży Pokój, Warszawa, 2019. Wybrane wystawy zbiorowe: 31 Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2023, Galeria Sztuki, Legnica, 2023; SHARE YOUR ANGER, Galeria ASP, Kraków, 2022; Polska2137, Avant Art Festival, Galeria BWA, Warszawa, 2021.

 


 

Piotr Kowalski, Stach Szumski

Tabula rasa

zespół kuratorski: Krzyś Bykowski, Iza Roko

wernisaż: 31.07.2024, g. 18.00

31.07. – 18.08.2024

miejsce: Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1)


Tabula rasa to prezentacja dialogu między dziełami Piotra Kowalskiego i Stacha Szumskiego – dwóch artystów z podobnego środowiska artystycznego, absolwentów ASP w Warszawie na kierunku Sztuki Mediów, którzy wkroczyli w świat sztuk wizualnych poprzez graffiti, choć ich obecne formy artystyczne znacznie się różnią. Patrząc na prace Stacha, dostrzec można silną inspirację górami i jaskiniami, krajobrazem, który otaczał go przez większość życia. Abstrakcje w jego twórczości przybierają organiczne, pulsujące, niemalże żywe formy. Natomiast obiekty Piotra są znacznie bardziej statyczne, surowe i szare; artysta wyraźnie odwołuje się do tkanki miejskiej, korzystając z materiałów powszechnie używanych w sektorze budowlanym – betonu czy stali. Koncepcja Tabula rasa zakłada, że człowieka kształtują w pełni empiryczne doświadczenia i otaczające go środowisko. Przyglądając się pracom obu artystów, wyraźnie widać, jak środowisko, w którym dorastali, odbija się w ich twórczości, która doskonale wkomponowuje się w otaczające ich krajobrazy zarówno merytorycznie, jak i formalnie. Nie można jednak zaprzeczyć, że w pracach Piotra i Stacha łatwo dostrzec podobieństwa, wspólny punkt wyjścia i podejście do tworzenia. Przyglądając się im bliżej, zauważyć można, że obaj artyści wykorzystują inspiracje miastem i przyrodą – rzeźby Piotra, choć chłodne i ciężkie, momentami przybierają formy roślinne – druty stają się łodygami, bloki betonowe pniem. Stach z kolei posługuje się w swoich pracach symbolami różnych kultur i współczesnymi logotypami, wykorzystując w swojej twórczości nowoczesne technologie – wydruki cyfrowe i żakardy. Koncepcja Tabula rasa stawia kulturę ponad naturą i biologią. Jednak, jak widać na przykładzie obu artystów, przyroda stanowi fundamentalny i nieunikniony aspekt ludzkiej natury, wywołując nostalgię i przyciągając do siebie. Z drugiej strony, od kultury nie ma ucieczki – współczesny świat to świat informacji i technologii, od których człowiek jest zależny. Każdy stoi na rozdrożu tego dualizmu.

 

Piotrek Kowalski – urodzony w 1997 roku w Warszawie. Absolwent wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach porusza tematy rozrzucone od natury do budowlanki. Interesuje się tym, co dzieje się na styku miasta i natury. Pracuje głównie obiektowo i rzeźbiarsko, badając wpływ przestrzeni oraz znajdującej się w niej infrastruktury na ludzkie zachowania. Cały czas testuje możliwość wybudowania schronienia i pracy z otaczającymi materiałami.

Stach Szumski – urodzony w 1992 roku w Gdańsku. Artysta wizualny i dźwiękowy. Stach Szumski cytuje i dekonstruuje motywy ikonograficzne używane w komunikacji międzyludzkiej od jej zarania: od prehistorycznych malowideł ściennych czy średniowiecznych symboli po współczesne graffiti, więzienne wzory tatuaży i zdekonstruowane logotypy. Wplata symbole z różnych epok i kultur w organiczne, metakonstelacje. Jego obrazy są zazwyczaj tworzone w formie improwizacji, często popartej badaniami historycznymi.

 


 

Katarzyna Doszczak-Fuławka 

Płynąc. Kadry wewnętrznych nurtów

wernisaż: 23.08.2024, g. 18.00

22.08. – 22.09.2024

miejsce: Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1)

 

Jak się czujesz kiedy płyniesz lekko z prądem, niesiony/niesiona nurtem spokojnej wody? Lekkość, rozkosz, wolność? Co się jednak dzieje w momencie osiadania na płyciźnie? Jakzmienia się nasze postrzeganie gdy nurt nabiera tempa, woda zamarza, wysycha? Ile znaczą gałęzie przybrzeżnych drzew leniwie chylących się ku nam?

Cykl najnowszych prac malarskich zatytułowałam „Płynąc. Kadry wewnętrznych nurtów.” Zabieram Cię w podróż do przestrzeni, na której progu zdjęłam skórę, wierzchnią warstwę ochronną. Zobaczysz tu głębokie zakątki mojej wrażliwości i uważności. Poznasz zapisane reakcje na spotkania z ludźmi, a także linearne opowieści o podróżach po emocjach, relacjach, miłościach i cierpieniach. Obrazy rozegrane są impresyjnymi wizjami moich przeżyć. W swoich projektach wykorzystałam srebro, złoto oraz miedź. Moim indywidualnym językiem artystycznym jest ornament, symetria i dekoracyjny abstrakcjonizm.

Katarzyna Doszczak-Fuławka

 

Linearne uniwersum niczym nieskrępowanej formy to swoisty manifest sztuki projektantki Katarzyny Doszczak-Fuławki, absolwentki Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz stypendystki MKiDN. Impresyjne wizje zainspirowane są osobistymi emocjami i przeżyciami autorki. Materia (karton, deska, płótno), poprzez nawarstwienie zyskuje trójwymiarowość. Przenikające się sekwencje linii, żłobień oraz ażurowość budują atmosferę niedopowiedzenia i napięcia. Malarski efekt uzyskuje dizajnerka powlekając obrazy i biżuterię metalicznymi warstwami. W swoich projektach wykorzystuje srebro, złoto oraz miedź. Wyważona dekoracyjność abstrakcyjnych i ornamentalnych wątków oraz symetria wykrawanych fragmentów wpisują się w artystyczny wokabularz autorki. Konsekwentnie realizowane kolejne prace Katarzyny Doszczak-Fuławki definiują szykowny styl emanujący witalnością. Kulminacją przeciwstawnych, wektorowych sił ukazanych w konwencji kubizmu i ekspresjonizmu jest seria biżuterii. Nazewnictwo ozdób odwołuje się do archetypu kobiecości osadzonego w antyku. Zamiłowanie do sztuki łączy artystka z pracą zawodową, jako dyrektor instytucji kultury.

Arkadiusz Muła, historyk sztuki

Katarzyna Doszczak-Fuławka – projektantka, artystka, człowiek kultury. Absolwentka Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych w dwóch zakresach: pedagogiki sztuki i rysunku pod kierunkiem Joanny Imielskiej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008). Głównymi przestrzeniami jej zainteresowań jest malarstwo, design, ilustracja książkowa dla dzieci, animacja kulturowa i sposoby zarządzania nastawione na rozwój pracownika. Interesuje ją zastosowanie nowych mediów i interaktywności w wystawiennictwie. Od 2020 roku zatrudniona na stanowisku dyrektora instytucji kultury, w której tworzy ofertę w modelu partycypacyjnym. Współpracuje z Narodowym Centrum Kultury jako animatorka w programie Dom Kultury + Inicjatywy lokalne.


Wystawy:

„Malarstwo”, wystawa indywidualna, Herbateka Mikołów, 2023; „Architektura Kobiecości”, wystawa indywidualna malarstwa i biżuterii, Muzeum Zabawek w Karpaczu, 2022; „Struktury Kobiecości”, wystawa indywidualna obrazów i biżuterii, Stacja Kultura Legnica, 2018; „Struktury Wrażliwości”, wystawa indywidualna, Muzeum Zamek Bolków, 2017; „Rysunek Światłem”, indywidualna wystawa rysunku, Raciborskie Centrum Kultury w Raciborzu, Galeria RCI, 2011; XXVI Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego, Honorowe wyróżnienie jury za pracę pt. „Srebrna”, 2010; „Poszukiwania rysowane światłem”, indywidualna wystawa rysunku, Galeria Sztuki, Legnica, 2009 „Dyplomy 2008” wystawa zbiorowa Galeria Victus w Poznaniu, 2008; Wystawa poplenerowa Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu wystaw zbiorowa w Skarszewach, 2007; Prezentacja Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, wystaw zbiorowa, MBWA Leszno, 2007; „Pierwsza Pracownia Rysunku” Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, wystawa zbiorowa Galeria Victus w Poznaniu, 2007; „Moje pory roku”, indywidualna wystawa grafiki warsztatowej, Ośrodek Działań Twórczych we Wrocławiu, 2005; Rzeźba, wystawa zbiorowa, Raciborskie Centrum Kultury w Raciborzu, 2005; Grafika – suchoryt i akwaforta, wystawa indywidualna, Jaworski Ośrodek Kultury w Jaworze, 2005

 


 

Filip Wierzbicki-Nowak

Mity Współczesności 

Wernisaż: 27.09. 2024, g. 18.00

27.09. – 27.10.2024

Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1)

wstęp wolny

 

Proces artystyczny często wiąże się z potrzebą refleksji i reakcji na otaczającą rzeczywistość. Może być metaforą teraźniejszości opartą na fascynacji tym, czego nie rozumiemy, co nas przeraża, a jednocześnie przyciąga naszą uwagę. Odwołując się do motywów egzystencji człowieka i bogactwa otaczającej go natury, zacząłem badać ich wzajemne współzależności – nieprzewidywalne, tajemnicze i zagadkowe. Obszarem poszerzania własnej świadomości artystycznej stała się dla mnie duchowa podróż w głąb mitologii. Zdaję sobie sprawę, że moje zainteresowanie tą problematyką jest też wyrazem pewnego kryzysu racjonalnej wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Jednocześnie właśnie w mitach upatruję możliwości przekazywania uniwersalnych pytań o kondycję współczesnego świata.

W pracach z cyklu „Mitologie” za pomocą metafory usiłowałem pokazać, jak można wykorzystać wiedzę z mitów i odnieść ją do współczesnych problemów. Tytułu cyklu nie należy traktować dosłownie, lecz raczej jako pretekst do własnych rozważań. Mit posłużył mi jako symbol ludzkiej potrzeby objaśniania świata opartego na hierarchii praw i wartości. Z uwagi na obszar kulturowy, w którym funkcjonuję, skupiłem się na mitologii słowiańskiej, której bogactwo jest często pomijane. W miarę zagłębiania się w literaturę tematu zacząłem dostrzegać uniwersalne podobieństwa i odniesienia do tych samych problemów w opowieściach z różnych kręgów kulturowych. Zależało mi, by obrazy to odzwierciedlały. Poprzez kontrastową grę kolorów próbowałem nie tyle odtworzyć określone wątki z mitologii, co za ich pomocą stworzyć alternatywne, własne wyjaśnienia, odnoszące się do całej współczesnej cywilizacji.

Wystawa „Mity Współczesności” jest uporządkowaniem myśli w procesie twórczym – zawarta w pracach symbolika odnosi się do życia i przemian zachodzących we współczesnym świecie. Jest nawarstwioną i nieustanną wędrówką w głąb naszej wyobraźni.

Filip Wierzbicki-Nowak

 

Filip Wierzbicki-Nowak – ur. w 1985 r. w Poznaniu. Pracuje w różnych technikach takich jak: malarstwo, rysunek, grafika artystyczna, instalacja, obiekty site-specific. Studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu ukończył w 2012 roku, w pracowni prof. Dominika Lejmana. Obecnie pełni funkcję adiunkta w VIII Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Jego prace były prezentowane na wystawach w Anglii, Belgii, Irlandii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Korei Południowej, Japonii i wielu innych.

 


 

Wernisaż: 8.11. 2024, g. 18.00

8.11.2024 – 5.01.2025

miejsca: Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1), Galeria RING (Rynek12)

wstęp wolny

Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego to organizowany przez legnicką Galerię od 54 lat przegląd twórczości artystów plastyków regionu Zagłębia Miedziowego. Przegląd ma charakter konkursowy, przyznane zostaną nagrody. Celem Wystawy jest prezentacja najnowszych dokonań artystów związanych z regionem, przegląd postaw twórczych, integracja środowiska plastycznego, popularyzacja lokalnej sztuki współczesnej wśród mieszkańców regionu i jej promocja poza nim, a także dokumentacja działań twórczych uczestników wystawy w katalogu towarzyszącym ekspozycji.

Tytuł wystawy Krajobraz po… odzwierciedla wiele różnorodnych zmian (mentalnych, społecznych, kulturowych, organizacyjnych), które miały miejsce w ostatniej dekadzie w wielu obszarach zarówno życia społecznego kraju i globu, jak i realiów w lokalnym świecie sztuki Zagłębia Miedziowego. Pragniemy zachęcić do wspólnego stworzenia „krajobrazu po”, na który złożą się dowolne opowieści, dzieła, skrawek własnego krajobrazu, siebie, punktu widzenia czy swojej twórczości. Zależy nam na integracji wielopokoleniowego środowiska oraz na umożliwieniu integracji i dialogu transgeneracyjnego, a zarazem na ukazaniu szerokiej panoramy sztuki współczesnej regionu.

Więcej informacji TUTAJ

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content