Zapowiedzi

 

Natalia Brzezińska

Droga pustych domów

wernisaż: 5 września 2025

5.09 – 12.10.2025

Miejsce: Galeria Ring (Rynek 12)

 

Wystawa laureatki Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 28. Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego, zorganizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy w listopadzie 2024 roku.

Natalia Brzezińska – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdalena Abakanowicz w Poznaniu, Wydział Malarstwa i Rysunku, Pracownia Malarstwa dr. hab. T. Kalitko. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i rzeźbą. Uczestniczka wystaw zbiorowych i autorka indywidualnych: Culture Beat, Scena Nowa UAP, Poznań, 2024; Dzikość, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, 2023; Najlepsze Dyplomy ASP 2021, Wielka Zbrojownia, Gdańsk, 2022; RYSOWAĆ. 10. Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, 2022; Fala Sejsmiczna – wystawa indywidualna, Galeria Szewska, Poznań, 2021; The 30. International Students Exhibition, @KCUA Gallery, Kyoto, Japonia, 2020; The Blue Biennale, The Multicultural Center of Transilvania University, Barsov, Rumunia, 2019. Od 2023 kuratorka wystaw Galerii Sztuki Kraska na UAP. Współorganizatorka Międzynarodowego Projektu Studenckiej Książki Artystycznej SLOW – SELFIE. WHEN KNOWLEDGE BECOMES IMAGE, 2024. Uczestniczka studenckiej wymiany z Kyoto City University of Arts w Japonii (2019) oraz Politechnic of Leiria w Portugalii (2020).

 


 

Małgorzata Kalińska

Oddechy pejzażu

wernisaż: 03.10.2025
3.10 – 23.11.2025

Miejsce: Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1)



Premierowa ekspozycja złożona z ikonicznego i abstrakcyjnego malarstwa pejzażowego, fotografii oraz wielkoformatowej instalacji. Prezentowane prace związane są z kosmogenezą, w szczególności z ewolucją świata tu i teraz, czyli lokalną sytuacją środowiska naturalnego i domowego jak i społeczno–ekonomicznego.

Małgorzata Kalińska – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, dyplom z wyróżnieniem w Katedrze Projektowania Biżuterii pod opieką prof. Andrzeja Szadkowskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członkini Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Od 30 lat zajmuje się projektowaniem biżuterii i malarstwem. Prowadzi własne studio projektowania biżuterii PRATA w Szczecinie. Współtwórczyni Marki TYLA LATO. W latach 2018-19 prowadziła Pracownię Projektowania Biżuterii i Form Złotniczych na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2016 podjęła studia na Doktoranckich Studiach Środowiskowych w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Jest aktywną artystką zarówno w obszarze biżuterii jak i malarstwa. Była uczestniczką ponad 20 plenerów malarskich w Polsce, Niemczech, Grecji, Francji i Słowenii, w 5 z nich była komisarzem. Brała udział w ponad 60 wystawach biżuterii i malarstwa. Miała około 20 wystaw indywidualnych prezentujących jej osiągnięcia z zakresu biżuterii i malarstwa. Jest laureatką 10 nagród.

 


 

Intermediale

wernisaż: 17.10.2025, g. 18:00
17.10. – 23.11.2025
miejsce: Galeria RING
wstęp wolny


Wystawa w ramach – Festiwalu Form Audiowizualnych Intermediale – organizowanego przez Stowarzyszenie NETCETERA, wyjątkowego przeglądu szeroko rozumianej sztuki audiowizualnej, dzięki któremu co roku Legnica staje się areną prezentacji eksperymentalnego wideo, ilustrowanego muzyką elektroniczną i elektroakustyczną. W miarę rozwoju nowych technologii rejestracji i przetwarzania obrazu i dźwięku powstała szeroko rozumiana sztuka audiowizualna – obszar, w którym brzmienia, szumy, głosy i obrazy występują we wzajemnie dopełniających się relacjach. Festiwal Intermediale sięga w te rejony twórczości artystycznej, gdzie to co widzialne i słyszalne staje się niemożliwe do oddzielenia.  Obraz i dźwięk współistnieją ze sobą w rozmaitych gatunkach sztuki. Wystawa pokazuje prace audiowizualne w formie video art’u oraz instalacji. Prezentowane od lat wystawy koncentrują się wokół tematyki liveness – bezpośredniego lub zapośredniczonego odbioru sztuki, zarówno cyfrowej, jak i analogowej. Pojęcia określającego sposób w jaki kształtuje się relacja twórcy, dzieła i odbiorcy, stopnień ich współzależności.

 


 

Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2025

wernisaż: 12.12.2025, g. 18.00
28.11.2025 – 26.01.2026
miejsce: Galeria Sztuki
wstęp wolny


Organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1991 roku. Obecnie co dwa lata – Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE ma na celu zarówno wsparcie młodych artystów na początku ich drogi twórczej, jak i prezentacja oraz dokumentacja ich poszukiwań twórczych, a także ukazanie szerokiego spektrum najciekawszych kierunków rozwoju współczesnych polskich artystów malarzy. Adresatami konkursu są absolwenci wyższych uczelni plastycznych z ostatnich dwóch lat. Dzięki Przeglądowi młodzi artyści mają szansę na zaistnienie na rynku sztuki, a także na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w polskiej sztuce. Pokonkursowa wystawa to wspaniała okazja do przyjrzenia się aktualnym trendom, panującym w malarstwie polskim. Konkurs cieszy się dużym prestiżem z racji wysokiego poziomu artystycznego oraz swojej długoletniej tradycji. Przegląd wspierany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Miasta Legnicy – poprzez nagrody pieniężne i patronaty honorowe. Późniejsze sukcesy wyróżnionych w Przeglądzie artystów pokazują, że legnicki konkurs spełnia swoją rolę, pomagając utalentowanym twórcom wejść w niełatwy świat sztuki.

Więcej informacji TUTAJ