Zapowiedzi

Videosyntezy 2

w ramach Festiwalu Form Audiowizualnych Intermediale

Termin: 15.10.-24.11.2022 r.

Wernisaż:  21.10. 2022 r. godz. 18.00

Galeria Ring, Rynek 12

wstęp wolny

 

Intermediale to cyklicznie organizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Artystycznych i Kulturalnych NETCETERA przegląd szeroko rozumianej sztuki audiowizualnej – w której brzmienia, szumy, głosy i obrazy występują w dopełniających się relacjach. Festiwal jest areną prezentacji eksperymentalnego wideo, ilustrowanego muzyką elektroniczną i elektroakustyczną. Performansom i koncertom tradycyjnie towarzyszyły będą pokazy video artu, wykłady i warsztaty, natomiast w Galerii Ring odbędzie się wystawa prezentująca instalacje wideo twórców związanych z Festiwalem.

videosyntezy-baner-1080p

Celem wystawy „Videosytezy 2” jest zaprezentowanie twórczości artystów audiowizualnych, korzystających z analogowych i hybrydowych narzędzi kreacji obrazu. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace wykonane w technice analogowej syntezy wideo oraz prace hybrydowe, na pograniczu różnych technologii, artystów z Polski i ze świata. Wystawa dotyczyć będzie wzajemnych wpływów muzyki eksperymentalnej i video artu. Z uwagi na to, że analogowa synteza wideo używa do produkcji dźwięku i obrazu tego samego źródła, sygnału sterowanego napięciem,  stanowi metaforę wzajemnych relacji muzycznego eksperymentu i video artu.

W 2020 r. w ramach Intermediale odbyła się pierwsza edycja wystawy Videosyntezy, która prezentowała ponad 80 prac, 22 artystów z Polski, USA, Włoch, Argentyny, Islandii i Niemiec. Do ekspozycji został wydany dwujęzyczny katalog, pierwsza tak obszerna drukowana publikacja na temat współcześnie tworzonej syntezy modularnej wideo. 

 

Plakat-Intermadiale-2022

 


 

 

Check out the GLASS!
Melting Borders

Wystawa w ramach Europejskiego Festiwalu Szkła 2022

18.10. – 27.11.2022 r.

Wernisaż: 18.10.2022 (wtorek), godz. 17.00

Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

wstęp wolny

 

Wystawa Check out the GLASS! / Melting Borders to zbiorowa prezentacja w ramach Europejskiego Festiwalu Szkła 2022, która będzie prezentowana w Galerii Sztuki w Legnicy oraz na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Zobaczymy na niej prace blisko 16 twórców szkła artystycznego m.in. z Łotwy, Litwy i Estonii.

Wystawa bałtyckiego szkła artystycznego przyjmuje za punkt wyjścia pojęcie topnienia – właściwość szkła, która pozwala przy użyciu wysokiej temperatury dokonać przejścia ze stanu stałego do ciekłego. Dzięki temu procesowi oddzielne kawałki szkła mogą zostać połączone w jedną całość, stopione w jedno. Kiedy fizyczny stan materii ulega zmianie, powstaje nowa, połączona forma, która nie jest już podobna do tej, która istniała wcześniej. Wystawa pochyla się nad ideą wspólnoty i współpracy, która może prowadzić do nowego myślenia, nowych sposobów życia i tworzenia sztuki. Czy musimy być formalnie włączeni do jakiejś społeczności, aby móc współpracować i podejmować działania? Ile jeszcze granic potrzebujemy?

Idea przewodnia sięga również do kontekstu historycznego krajów bałtyckich, które odzyskały niepodległość w 1991 roku. W tym okresie narody zjednoczyły się pod sztandarem wolności i pokazały światu siłę solidarności. A dziś, w obliczu nowej wojny, historyczna pamięć o znaczeniu wspólnoty nabiera nowego wymiaru. Paradoksalnie granice mogą topnieć w sensie filozoficznym, gdy istnieje wspólna idea czy misja, ale z drugiej strony mogą być też brutalnie wymazywane w drodze militarnej agresji. Mówiąc słowami polskiego socjologa Zygmunta Baumana, granice nie są po to, by podkreślać różnice, to ich wytyczanie tworzy różnice. Jakie różnice stają się ważne dzięki granicom, które dziś wyznaczamy?

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content