Legnicki Festiwal SREBRO 2024

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO – kończące się wystawy

Wstęp na wszystkie wystawy jest wolny

Wciąż dostępne jest główna wystawa Legnickiego Festiwalu SREBRA – pokaz prac zakwalifikowanych, nagrodzonych i wyróżnionych w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA i wystawa „Rozmawiając z Nią” Petera Machaty. Obie mieszczą się w Galerii Sztuki przy pl. Katedralnym 1. Nieco dalej od centrum miasta możemy zobaczyć wystawę SMCK on Reel: Biżuteria Polityczna w Otwartej Pracowni Sztuki a także wystawę Mari Ishikawy „Pożyczona sceneria” w holu Hotelu Qubus. Wszystkie wystawy można zobaczyć do 21 lipca.

 


 

Fotorelacja z oprowadzania po wystawach Legnickiego Festiwalu SREBRO

 

29.05.24 r. w siedzibie Galerii Ring odbyły się warsztaty dla dzieci inspirowane wystawą Mariko Kusumoto „Eteryczna podróż”

 

Trwa Legnicki Festiwal SREBRO – wyjątkowy przegląd biżuterii współczesnej, którego początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Dziś legnickie SREBRO to jeden z największych festiwali poświęconych biżuterii w Europie, skupiający rokrocznie liczną rzeszę artystów, pasjonatów i międzynarodową publiczność.

Weekend Otwarcia Festiwalu, na który tradycyjnie złożyły się wernisaże wystaw, gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, sympozjum „Granice Sztuki Globalnej” oraz wydarzenia towarzyszące, odbyła się w dniach 10-11 maja 2024 r. Legnica po raz kolejny stała się stolicą biżuterii, promując najnowsze i najciekawsze dokonania w tej dziedzinie sztuki.

 


 

24 maja br. o godz. 18.00, w SDK Kopernik (ul. Koziorożca 14) odbył się wernisaż wystawy studentów Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu. Na ekspozycji, która jest częścią Legnickiego Festiwalu SREBRO, zobaczyliśmy dzieła młodych artystów, zrealizowane w Pracowni Słowa i Obrazu pod kierunkiem dr Katarzyny Gemborys i dr hab. Małgorzaty Kaczmarskiej. Jest to spektrum prac o empatii, które przyglądają się jej z różnych stron, np. tych negatywnych czy z perspektywy osób neuroróżnorodnych i wysokowrażliwych.

Fotorelacja z wernisażu

 


 

Fotorelacja z wernisaży

 

Legnickie SREBRO to jeden z największych festiwali poświęconych biżuterii w Europie, skupiający rokrocznie liczną rzeszę artystów, pasjonatów i międzynarodową publiczność. Legnica po raz kolejny stała się stolicą biżuterii i promuje najnowsze i najciekawsze dokonania w tej dziedzinie sztuki. Weekend Otwarcia Festiwalu, na który tradycyjnie złożyły się wernisaże wystaw, gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, sesja popularnonaukowa oraz wydarzenia towarzyszące, odbył się w dniach 10-11 maja 2024 r.

Po raz kolejny odbyły się, trwające od wielu lat, cykle prezentacji – Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły i Debiuty – a także tradycyjne wystawy towarzyszące Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej – plakatów i fotografii oraz Holownia – pokaz prac niezakwalifikowanych do wystawy głównej.

Wśród wystaw tegorocznej edycji znajduje się prezentacja indywidualna Mariko Kusumoto. Artystka urodzona i wychowana w Japonii, obecnie mieszka i pracuje w USA, ukończyła studia licencjackie z malarstwa i grafiki w Musashino Art College w Tokio oraz studia magisterskie z grafiki na Academy of Art University w San Francisco. Z biegiem lat obiektem jej zainteresowań twórczych stał się trawiony metal, z którego zaczęła wykonywać rzeźby, a po prawie 18 latach pracy wyłącznie z metalem, jej uwaga przeniosła się na tkaninę lub połączenia metalu i tkaniny. Współpracowała m.in. ze znanym projektantem mody Jeanem Paulem Gaultierem, a także z luksusowymi markami, takimi jak Tiffany and Co, La Mer i Elizabeth Arden. „Moje prace odzwierciedlają różne zjawiska, które stymulują mój umysł i zmysły, naturalne lub stworzone przez człowieka. Reorganizuję je w nową prezentację, którą można opisać jako surrealistyczną, zabawną, pełną wdzięku lub nieoczekiwaną. Moja praca jest przepełniona zabawną, radosną atmosferą. Zawsze lubię zostawiać trochę miejsca dla wyobraźni widza. We wszystkich moich pracach zawsze kładę nacisk na umiejętności i kunszt” – opowiada Artystka.

Swoje prace zaprezentował również Peter Machata (Słowacja), absolwent pracowni rzeźby Jozefa Jankoviča na Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, który po ukończeniu studiów skoncentrował się na biżuterii. Obiekty złotnicze postrzega jako małe rzeźby. Przez wiele lat pracował głównie w srebrze, z czasem odkrył również ciekawe właściwości plastiku, eksperymentując z frezarką CNC i skanerem. Obiekty rzeźbiarskie Machaty można zobaczyć na wystawie, będącej realizacją nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK? w 2021 roku.

Kolejną reprezentantką Kraju Kwitnącej Wiśni na legnickim SREBRZE jest Mari Ishikawa, której wystawa nawiązuje do nieuchwytności wrażeń i emocji. Mari Ishikawa w swojej twórczości codzienne życie opisuje pełną metafor biżuterią. “Nie możemy niczego zobaczyć, dopóki nie spróbujemy. Odkrywanie zaczyna się od zmysłu wzroku” – mówi Artystka. W ramach Legnickiego Festiwalu Biżuterii SREBRO 2024 prezentujemy wystawę współczesnej biżuterii z bursztynem zorganizowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska, a także debiut Jonatana Poeche – studenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kreacje i punkty widzenia młodych artystów można poznać także zwiedzając wystawę jubileuszową Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

Z kolei na wystawie „Komputer i biżuteria” zorganizowanej przez Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu na Nisou (Czechy) zobaczyliśmy prace obrazujące temat wpływu technologii komputerowej na ludzi. Oprócz metalowych i szklanych elementów biżuterii uczestnicy włączyli do swojej biżuterii komponenty komputerowe.

W Legnicy pokazujemy także kolejną odsłonę międzynarodowego festiwalu filmów inspirowanych biżuterią i sztuką użytkową – SMCK On Reel. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest SMCK Magazine.

Prawdopodobnie najwięcej emocji wzbudziło długo oczekiwane ogłoszenie wyników 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA, na który w tym roku wpłynęło blisko 300 zgłoszeń od artystów z 45 krajów.

 


 

W dniach 13-14.03.2024 odbyły się obrady jury 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA.

Jury w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski, Mari Ishikawa, Charon Kransen, dr Michalina Owczarek-Siwak oraz Doreen Timmers oceniło prace z rekordowej liczby 45 krajów. Na Konkurs wpłynęło ponad 500 prac 295 artystów. Dziękujemy za zgłoszenia! Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano prace 44 artystów z 20 krajów. Lista osób zakwalifikowanych znajduje się poniżej.

Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Złotniczym EMPATIA, w trakcie Weekendu Otwarcia, 11 maja 2024. Wystawa pokonkursowa prac zakwalifikowanych EMPATIA zostanie zaprezentowana w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO w Galerii Sztuki w Legnicy w terminie 27.04.-21.07.2024.

 

LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH  

32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA

 

  1. Sharareh Aghaei – Iran / Niemcy
  2. Yotam Bahat – Holandia
  3. Alice Biolo – Włochy
  4. Jana Brevick – USA
  5. Laurent Brune – Francja
  6. Trinidad Contreras Chaparro – Hiszpania
  7. Susanne Elstner – Niemcy 
  8. Eva Fernandez Martos – Hiszpania
  9. Jacek Franasik – Polska
  10. Enrike Groenewald – Republika Południowej Afryki
  11. Julia Groos – Niemcy 
  12. Paula Huizenga – Holandia
  13. Aya Iwata – Japonia
  14. Małgorzata Kalińska – Polska
  15. Nikita Kavryzhkin – Rosja
  16. Fanny Chelia Khirani – Węgry / Niemcy
  17. Ji-Young Kim – Korea Południowa
  18. Biljana Klekachkoska – Macedonia
  19. Eszter Sára Kocsor – Węgry
  20. Joshua Kosker – USA
  21. Sergiusz Kuchczyński – Polska
  22. Annelieke Landré – Holandia
  23. Kristiina Laurits – Estonia
  24. Jana Machatová – Słowacja
  25. Tamara Marbl Joka – Norwegia
  26. Toni Mayner – Wielka Brytania
  27. Niyoushasadat Moosavi – Iran
  28. Stephie Morawetz – Austria
  29. Marta Norenberg – Polska
  30. Julia Obermaier – Niemcy
  31. Katarzyna Olejniczak – Polska
  32. Sham Patwardhan-Joshi – Niemcy
  33. Victor Pavlov – Bułgaria
  34. Ruudt Peters – Holandia
  35. Darja Popolitova – Estonia
  36. Sarah Powell – Wielka Brytania
  37. Helena Renner – Niemcy
  38. Moniek Schrijer – Nowa Zelandia / Holandia
  39. Kairi Sirendi – Estonia
  40. Yookyung Song – Republika Korei
  41. Alix Spooren – Belgia
  42. Yoko Takirai i Pietro Pellitteri – Japonia / Włochy
  43. Ivana Tilešová – Słowacja

Posiedzenie jury

Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. (początkowo jako Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych). To jedna z najstarszych inicjatyw na rzecz promocji współczesnej biżuterii artystycznej w Europie, wspierająca kreatywne poszukiwania w obrębie niszowej dziedziny na styku sztuki, rzemiosła i wzornictwa.

MKSZ co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. Wyzwaniem aktualnej edycji została twórcza refleksja nad zagadnieniem EMPATII.