Familiada 2023

Festyn rodzinny Familiada 2023

 

Po raz trzynasty Galeria Sztuki zaprosiła legniczan (szczególnie tych najmłodszych!) na coroczny Festyn Rodzinny Familiada. W sobotę – 26 sierpnia na dziedzińcu Zamku Piastowskiego zorganizowaliśmy dla dzieci mnóstwo atrakcji i zabaw ze sztuką w tle. Wydarzenie miało charakter otwarty (udział w nim był bezpłatny), a wszystkie materiały plastyczne zapewnialiśmy.

Spotkanie rozpoczęliśmy od „czytania na dywanie”. Fragment „Opowieści z białej doliny” przeczytał autor książki, legnicki pisarz – Przemek Corso. Następnie odbył się wernisaż wystawy prac przygotowanych przez dzieci podczas warsztatów, które organizowaliśmy w legnickiej galerii sztuki przez całe wakacje. Zobaczyliśmy kubki z autorską kalkomanią, bawełniane torby z wzorami, rzeźbione ceramiczne kaktusy i gliniane notatniki, przypominające tajemnicze tabliczki zapisane pismem klinowym, a także barwne prace malowane na szkle i ekologiczne notesy, które powstały z niepotrzebnych ścinków papieru.

Familiada co roku udowadnia, że aktywność plastyczna dzieci nie musi ograniczać się do kartki papieru i kolorowych kredek. W tym roku podczas wydarzenia uczestnicy spróbowali swoich sił na 10 stanowiskach warsztatowych – każde z nich reprezentowało inny rodzaj twórczości. Dzieci ozdabiały bawełniane torby według własnego projektu, stworzyły kolorowe kompozycje na szkle, zaprojektowały i wykonały własną biżuterię oraz zrobiły ze szmatek lalki motanki. Mali artyści dowiedzieli się też jak różnorodne prace mogą powstać za pomocą zwykłych farb – od wielkoformatowych obrazów malowanych na sztalugach, przez malarstwo na tapecie, po dot painting (malowanie za pomocą kropek). Dla fanów muzyki przygotowaliśmy sekcję „Eko-instrumenty”, a miłośnicy natury wykonali dzienniki roślinne z suszonych kwiatów i fragmentów gazet. Nauczyliśmy się wyplatać makramowe zakładki do książek.

Warsztaty prowadzili dobrze znani legniczanom artyści, m.in.: Agnieszka i Grzegorz Matwiejszyn, Renata Michajłow, Marta Grzesik-Studzińska, Małgorzata Kot-Łazarz, Faustyna Jałosińska, Monika Kręcisz-Kozłowska i Justyna Jaszczyszyn.

Nowym punktem Familiady była „zabawka za zabawkę”, czyli wymiana nieużywanych zabawek, ubrań, książek i akcesoriów. Na miejscu napiliśmy się „wody dla ochłody” od LPWiK S.A., a o kubek dobrej kawy dla rodziców zadbał Cactus Cafe.

Festyn Rodzinny Familiada zorganizowała Galeria Sztuki w Legnicy przy wsparciu Gminy Legnica w ramach ogólnopolskiej kampanii „Rodzina na TAK”.

 


 

Galeria Sztuki i Urząd Miasta Legnicy zapraszają na festyn rodzinny „Familiada”, który odbędzie się w sobotę 26 sierpnia w godz. 13.00-17.00 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Wstęp wolny. Więcej informacji TUTAJ.

W programie: biżuteria z recyklingu, malarstwo na szkle, dot painting, malarstwo, makrama, a także tworzenie eko instrumentów, dzienników roślinnych, kolorowych toreb i lalek motanek. Wśród instruktorów legniccy artyści i aktywiści, m.in. Renata Michajłow, Monika Kręcisz-Kozłowska czy Agnieszka i Grzegorz Matwiejszynowie.

Ale to nie wszystko! Podczas tegorocznej „Familiady” odbędzie się także akcja „czytanie na dywanie”: popularny legnicki pisarz Przemek Corso  przeczyta dzieciom fragment swoich „Opowieści z Białej Doliny”. Odbędzie się także wystawa i wernisaż prac, które powstawały przez całe wakacje podczas sobotnich spotkań w Galerii Sztuki. Zaprezentowane (i rozdane uczestnikom) zostaną m.in. gliniane kaktusy, szklane mandale czy ceramiczne kubki.

Podczas gdy najmłodsi będą słuchać i tworzyć, dorośli będą mogli odpocząć w strefie relaksu – przy kawie i owocowym poczęstunku. Rodziny zostaną zaproszone też do akcji wymiany „zabawka za zabawkę” – organizatorzy zachęcają do przynoszenia nieużywanych już zabawek w dobrym stanie, wymianie i dawaniu przedmiotom nowego życia.

Zadanie współfinansowane

ze środków Gminy Legnica w ramach ogólnopolskiej kampanii „Rodzina na TAK”