Zaczytani

ZACZYTANI_1_baner_192x700px-www

To było zaczytane lato!

Galeria Sztuki zaprosiła na wakacje ze sztuką, książką i dźwiękiem. Pod tymi hasłami kryje się szereg działań okołoliterackich… i nie tylko! Czytamy, słuchamy i relaksujemy się przy dźwiękach natury, tworzymy i rozmawiamy. Rodzice z najmłodszymi zostali zaproszeni do „czytania na dywanie”, do Legnicy przyjedzie wrocławski book truck, uruchomiliśmy otwartą bibliotekę książek, roślin i rzeczy, zaprosiliśmy na szereg warsztatów i spotkań z artystami i aktywistami, ale też na jogę i koncert. Nie zabrakło kawy i owocowych poczęstunków. Było trochę w duchu eko, trochę o inności i trochę o sztuce współczesnej.

Czytanie na dywanie

Spotkania z cyklu Czytanie na dywanie, dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wraz z opiekunami, odbywało się w niemal każdą sobotę lipca i sierpnia. Najmłodsi posłuchali wybranych książek, dorośli wypili kawę, a wszyscy – obejrzeli wystawę, mogli wymienić się roślinami, książkami i przedmiotami. 

Ostatnie czytanie na dywanie odbyło się w przestrzeni dziedzińca Zamku Piastowskiego w Legnicy, towarzysząc artystycznemu festynowi rodzinnemu Familiada. Fragment swojej książki „Opowieści z Białej Doliny” przeczytał popularny legnicki pisarz Przemek Corso!

Spotkanie „Stop nienawiści”

20 lipca spotkaliśmy się z aktywistką Moniką Kręcisz-Kozłowską, która wykład, prezentacja i warsztat dotyczący dyskryminacji, ksenofobii, stereotypów i sposobów przeciwdziałania tym zjawiskom oraz ogólnie pojętej nienawiści. 

Kolejne spotkanie „Stop nienawiści” odbędzie się 29 września (piątek). Będziemy gościć Piotra Buśko z wrocławskiej „Kultury równości” – artystę, aktywistę i drag performera.

„Poetycka gadka”

Wieczór 14 września upłynął pod znakiem poezji, którą czytały i o której opowiadały Agnieszka Wolny-Hamkało oraz Ilona Witkowska. Rozmawialiśmy o związkach poezji z życiem, ale też z muzyką i teatrem, o sztuce recytacji, a także o blaskach i cieniach pisania wierszy… Wraz z mistrzyniami sztuki słowa zastanawialiśmy się, czy można zdefiniować poezję i wskazać rolę poety? Dlaczego ludzie piszą wiersze? Jak wyrazić słowami duszę?

Agnieszka Wolny – Hamkało, ur. 1979 we Wrocławiu, poetka, publicystka, krytyczka literacka, kulturoznawczyni. Za tom Spamy miłosne nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Laureatka pierwszego miejsca konkursu SPP Wrocław za debiut. Jej wiersze przekładano na 12 języków. Współpracowała m.in. z Gazetą Wyborczą, Przekrojem, Przeglądem, Bluszczem i portalem Polskiego Radia. Felietonistka Gazety Wyborczej i Przeglądu. W pismach i katalogach publikuje teksty o sztuce współczesnej. Autorka performance wystawianych m.in. w CSW, łódzkiej galerii Manhattan, wrocławskiej galerii Entropia, bydgoskim “Mózgu”, czy Muzeum Pana Tadeusza.

Ilona Witkowska, ur. w 1987 r. w Opolu, poetka; autorka książek, debiutowała książką Splendida realta wydaną przez WBPiCAK w Poznaniu, za którą otrzymała nagrodę poetycką Silesius w kategorii debiut roku. Ponadto laureatka nagrody specjalnej w konkursie Bierezina, kulturalnej nagrody Gazety Wyborczej WARTO 2018 w kategorii literatura. Za drugą książkę nominowana do nagród im. Wisławy Szymborskiej, im. Stanisława Barańczaka i Silesius w kategorii książka roku.

Filip Zawada – wystawa „z punktu widzenia ziemniaka” – spotkanie autorskie i wernisaż

Book Truck – Mobilna Księgarnia Tajnych Kompletów

15 września 18.00 na płycie Rynku przed Galerią Sztuki odkrywać będziemy świat pytań i odpowiedzi „Pana Ziemniaka”, którego powołał do rysunkowego życia Filip Zawada! Będzie z nami także Book Truck – Mobilna Księgarnia Tajnych Kompletów – objazdowy dom kultury i zarazem obwoźna kameralna księgarnia ze starannie wyselekcjonowanym księgozbiorem. A o godz. 19.00 przeniesiemy się do Otwartej Pracowni Sztuki na wernisaż wystawy „z punktu widzenia ziemniaka”. Zapraszamy!

 

 

ZACZYTANI_plakat_DRUK_poprawione_30-06-23

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących

z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego