Gosia Walton

Gosia Walton

BLISK

 Wystawa czynna od 3 do 26.08.2018

  Wernisaż: 10.08.2018 r. – godz. 18.00

  Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

 

BLISK

Bliskość
«znajdujący się w niewielkiej odległości»
«niedawno przeszły»
«dokładny, szczegółowy, sprecyzowany»
«bliskość krwi «pokrewieństwo»
«stan bliskości w stosunku do kogoś lub czegoś»

MASZYNA

Przy pomocy wycinarki artystka tworzy złożone prace o szerokiej gamie kolorów. Narzędziem technicznym są tu nożyczki laserowe, które w rękach Walton przekształcają płaski arkusz plastiku w połyskliwy trójwymiarowy świat kształtów i elementów.

Proces twórczy przebiega w kilku etapach. Najpierw cyfrowy rysunek zostaje zredagowany jako plik wektorowy, na podstawie którego – w kolejnej fazie – maszyna wycina kształty. Artystka tworzy z nich następnie kompozycje o swoistej strukturze i składni. Później wycinanki zostają trwale przytwierdzone do dużych pleksiglasowych arkuszy o identycznych wymiarach.

Podczas pracy nad tą serią Walton wycinała wstępnie kilka warstw kształtów, które tworzyły przypadkowe warianty tego samego elementu w różnych rozmiarach: wypaczone, powykrzywiane, zniekształcone, zwichrzone, poskręcane, wygładzone lub zygzakowate. Niektóre kształty zachowały swój pierwotny wzór. Inne, powstałe w wyniku połączenia kilku elementów, utworzyły większą strukturę.

Zdjęcia prac:

 

MÓZG

Wielość i różnorodność kształtów na ekranach z pleksi nie jest fantazją, zmyśleniem, ani dziełem przypadku. Wszystkie one to symbole uczuć i stanów emocjonalnych: euforii, ekscytacji, beztroski, wrażliwości, napięcia, zaskoczenia, zapału, amoku, frustracji, furii, smutku, czy paniki.

Artystka pracowała nad projektem przez rok. Z wykształcenia architekt wnętrz i technik modelarz Walton przyznaje, że wyjście poza ramy codziennej praktyki zawodowej, w której rządzą prawa logiki i perfekcjonizm, i wytworzenie bezpośredniej emocjonalnej więzi ze swoją twórczością, było dla niej niemałym wyzwaniem. Poprzez proces wycinania, dotyku, przestawiania i montowania elementów, artystka zdołała ostatecznie połączyć dwa wymiary swojej praktyki malarskiej: fascynację precyzją, jaką oferuje technologia i kobiecość w jej nowoczesnym rozumieniu. W głównej sali wystawowej Walton prezentuje po raz pierwszy nową serię prac wykonanych z wyciętych laserowo kolorowych elementów umocowanych na płaskich nieprzezroczystych arkuszach ze szkła akrylowego.

W drugiej sali możemy oglądać kolekcję wybranych wcześniejszych prac artystki – serię rytych laserowo, półprzezroczystych, połyskliwych akrylowych arkuszy. Zatopione w nich siatki, strzałki, symulacje trójwymiarowej architektury sprawiają wrażenie, jakby się unosiły w nieosiągalnym, wirtualnym wymiarze. Prace z tej serii prezentowane były w paryskiej Galerie Pact w 2017 roku.

 

Gosia Walton
(ur. w Legnicy w 1982 r.) mieszka i pracuje w Edynburgu (Szkocja). Ukończyła studia pierwszego stopnia na wydziale Architektury Wnętrz w Edinburgh College of Art oraz studia magisterskie na Wydziale Sztuki Współczesnej Uniwersytetu Edynburskiego. Także w Edynburgu miała miejsce jej pierwsza wystawa indywidualna zatytułowana „Prelude”. Jej prace był częścią wystawy CONVERGE, która odbyła się w Szkockiej Narodowej Galerii Sztuki Nowoczesnej w Edynburgu. Na początku 2017 r. artystka zaprezentowała swoje prace podczas wystawy indywidualnej w Galerie Pact w Paryżu.

plakat-walton