Aneta Kublik

ANETA KUBLIK
ZOBACZYĆ NIEWIDOCZNE
26.07. – 30.08.
finisaż: 30.08., godz. 18:00
miejsce: Galeria Ring (Rynek 12)
 
 
Malarstwo Anety Kublik wyróżnia się szczególnego rodzaju wrażliwością i przewrotnością w samym użyciu tradycyjnego medium. Prezentowany cykl prac to zbiór pozornie monochromatycznych obrazów, w których główne role grają: gesty pociągnięć pędzla, sama materia malarska, światło – co ciekawe, zewnętrzne – a także wzajemne relacje prac w przestrzeni, w której są wystawiane.
W większości są to poziome obrazy, które w pierwszym odbiorze mogą wydawać się jedynie abstrakcyjnym malarstwem gestu, wykonanym w obficie użytej, tworzącej immersyjne struktury, warstwie farby, przy bliższym i dłuższym kontakcie ujawniają w zdecydowanej większości klasyczne wizerunki roślin i zwierząt, a także szeroką gamę odcieni czerni.  Obrazy młodej artystki uwalniają swoją treść poprzez załamanie padającego nań światła i uwidocznienie kształtu położenia farby, a nie dzięki relacji plam koloru.
Prace Kublik mają zatem dwoisty charakter: mogą być traktowane jako pole odkrywania wspomnianych wyobrażeń przyrody i być może podążania za ich symboliką. Mogą też być przyczynkiem do refleksji nad istotą malarstwa i naszego z nim kontaktu, do obserwowania relacji w jakie wchodzimy z przedmiotem sztuki i napięć jakie obrazy, jako powierzchnie-obiekty budują między sobą w polu prezentacji. Jedna droga drugiej nie wyklucza, jedna drugą uzupełnia.
 
Relacja fotograficzna z wernisażu:
 
Wybrane prace:
Na wystawie warto też zwrócić uwagę na fragmenty i mniejsze prace, które przesuwają się w kierunku czystej abstrakcji, w których znaleźć można odniesienia do myśli Clementa Greenberga, by sztuka i malarstwo zostało uwolnione od obrazów świata i pracowało nad swoim własnym obrazem. Artystka sugeruje taką możliwość, jednakże przedstawienia są dominujące. W rozmowie zapowiada zakończenie prezentowanego cyklu, zatem ciekawe, w którą stronę podążą jej działania. Czy nieodnoszące się do świata zewnętrznego, niedookreślone fragmenty i pomniejsze prace są czegoś zapowiedzą? A może balansowanie pomiędzy opowieścią o malarstwie a ukrytym w niej klasycznym przedstawieniem stanie się i zostanie znakiem rozpoznawczym Kublik. Czas pokaże.
 
 
 
Aneta Kublik – ur. w 1992 r. w Gdańsku. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Gdyni na specjalizacji ceramiki. W 2018 roku obroniła dyplom magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni profesora Krzysztofa Gliszczyńskiego. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w międzynarodowym konkursie na Najlepsze Dyplomy ASP 2018 oraz zdobywczyni nagrody Grand Prix  w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2018. Mieszka i pracuje w Sopocie.
 
Tekst: GSz na podstawie artykułu dra Daniela Cybulskiego (ASP Gdańsk).