27. MKSZ ILUZJA

27. MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ „ILUZJA”

  wernisaż: 19.05.2018 r. – godz. 19.30 ( Hol Starego Ratusza, Rynek 39)

  Miejsce:  Galeria Sztuki w Legnicy, pl. Katedralny 1

 

Fotorelacja z wernisażu 27. MKSZ ILUZJA

 

___

 

O KONKURSIE:

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tegoroczny temat konkursu to: ILUZJA Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JURY KONKURSU:

David Bielander – niemiecki artysta, absolwent Akademie der Bildenen Kunste w Monachium, obecnie pełni funkcję zewnętrzego konsultanta działu wyrobów jubilerskich dla Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie;

Norman Cherry – brytyjski artysta-złotnik, absolwent Glasgow School of Art; wicekanclerz Uniwersytetu Lincoln (Wielka Brytania). Do 2008 r. był dziekanem na Wydziale Sztuki, Architektury i Designu w Birmingham School of Jewellery;

Sławomir Fijałkowski – Profesor na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego, absolwent ASP w Łodzi i  Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz – Metall (Austria);

Sara Gackowska – polska projektantka, absolwentka ASP w Gdańsku, Uniwersytetu Nauk Stosowanych Saimaa w Finlandii oraz Instytutu Projektowania Uniwersytetu Technologicznego w Koszalinie. Laureatka nagród, m.in. Mari Funaki Award 2014, Grand Prix w konkursie Amberif Design Award 2012, finalistka LOEWE CRAFT PRIZE.

Nanna Melland – norweska artystka-złotniczka, absolwentka Elvebakken videregående skole oraz Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

 

Zdjęcia prac uczestników:

Spośród 395 prac nadesłanych przez 195 artystów z 34 krajów, do wystawy zakwalifikowano prace 39 artystów, głównie z Europy, ale także z Izraela, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu.

Legnicki Festiwal SREBRO to najważniejsze wydarzenie cyklicznie organizowane przez Galerię Sztuki w Legnicy. W jego ramach corocznie prezentowanych jest kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, w tym: Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, Sylwetki Twórców (cykl prezentacji wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa), Srebrne Szkoły (cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych, ich profesorów, absolwentów i studentów), Debiuty (cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wchodzących na polską i europejską scenę złotniczą i designerską), Granice Sztuki Globalnej (cykl sesji naukowych poświęconych sztuce najnowszej, złotnictwu i designowi) oraz happeningi i koncerty.

 

Plakat-Iluzja-pomniejszony