Tomasz Bzdęga – HYPERBOREA

Tomasz Bzdęga

HYPERBOREA

Galeria Ring, Rynek 12

20.01.23 – 26.02.23

Wernisaż: 20.01.23

Otwarciu wystawy towarzyszył performens muzyczny HYPERBOREA (wyk. Strefa Niskich Ciśnień)
Art Cafe Modjeska, Rynek 23, godz. 20.00

 

„Mimo powabów wyspa jest bezludna,
a widoczne po brzegach drobne ślady stóp
bez wyjątku zwrócone są w kierunku morza.

Jak gdyby tylko odchodzono stąd
i bezpowrotnie zanurzano się w topieli.”
W. Szymborska „Utopia”

 

Hyperborea (gr. Ὑπερβόρεοι) to kraina szczęśliwości powołana do istnienia przez wyobraźnię starożytnych Greków. Znajdowała się za siedzibą Boreasza – boga, który uosabiał gwałtowny wiatr północny. Była rodzajem raju na ziemi o zbawiennym klimacie. Jej mieszkańcy, wolni od chorób i cierpień, wiedli beztroskie życie, a nasyciwszy się nim skakali ze skały w morze.

Relacja z wernisażu


Malarskie odwołanie Tomasza do Hyperborei owocuje wizualnym melanżem intensywnych barw, które artysta wpisał w nacechowane silną symboliką figury. Obrazy te są jak fotografie z podróży. Podróży istotnej. Kto bowiem nie pragnie – choć na chwilę – zostać radosnym Hyperborejczykiem?
Zaspokajająca ludzkie potrzeby Hyperborea jest zarazem ostrzeżeniem przed pułapką, bowiem ta rajska kraina to także skały, z których (zbyt?) szczęśliwi mieszkańcy rzucali się do morza. Ukryta w micie, zaskakująca konfrontacja rajskiego życia z samobójczą śmiercią odsyła nas do tajemnicy ludzkiej egzystencji. Twórczość Bzdęgi daje wyraz owemu napięciu. Na płótnach artysty toczy się gra barw i równie istotnych prześwitów, które tworzą niemal metafizyczną głębię. Dynamikę malarskich płaszczyzn tonuje geometria wyłaniających się z tła form. Krzyż, kwadrat, koło – w tym kontekście – zyskują rangę uniwersalnych symboli, które – przywołując P. Ricoeura – „dają do myślenia”.

Tomasz Bzdęga ur. 1972, absolwent Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Nowej Rudzie, dyplom na wydziale Malarstwa oraz w Pracowni Przekształcania Obrazu i Intermediów. Wystawy indywidualne oraz zbiorowe m.in. w Galerii Synagoga w Bojanowie, Hyperborea w Atelier Jagi Hupało Born to Create w Warszawie, Infernum w Muzeum Ziemi Rawickiej, Sacrum w Kościele Protestanckim w Attendorn (Niemcy), Relikwiarz Sacrum/Profanum podczas 15. Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA 2016, Rawicz.

Plakat-Bzdega_resize

 

Zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie

Moja Hyperborea czyli podróż na wyspy szczęśliwe

Czwartek 16 lutego 2023, godzina 17.00

Hyperborea to mityczna wyspa szczęścia powołana do istnienia przez wyobraźnię starożytnych Greków. Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałaby wasza Hyperborea? Jakie zakątki i miejsca kształtowałyby jej przestrzeń? Które byłyby zwyczajne, a które święte, szczególne? Jacy ludzie (a może zwierzęta) zamieszkiwaliby jej teren? Zapraszamy do wymyślenia własnej Wyspy Szczęśliwej z okruchów wspomnień i marzeń; z tego co nas cieszy – miejsc, wydarzeń, planów, osób… W czasie zajęć każdy stworzy kolaż bądź rysunek osobistej Hyperborei ilustrując w formie mapy pozytywne doświadczenia, wykorzystując (wedle woli) przyniesione z domu zdjęcia i inne pamiątki (zasuszone liście, pocztówki). To proste zadanie o pewnych walorach terapeutycznych pozwoli utrwalić pozytywne momenty w naszym życiu a być może uruchomi odruch wdzięczności za to co jest i co było, w czasach kiedy przyszłość wielu z nas nacechowana jest znakiem zapytania i niepewnością. Każda z map zostanie sfotografowana a zdjęcia udostępnione autorom w umówionym na zajęciach czasie. Taka mapa zachowana gdzieś w galerii telefonu być może wskaże promyk nadziei w gorszych chwilach.

W podróż na własną Wyspę Szczęśliwą zapraszamy wszystkich zainteresowanych – dorosłych, dzieci z opiekunami, młodzież.

Zajęcia towarzyszą wystawie Tomasza Bzdęgi Hyperborea

Wstęp wolny

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content