Tomasz Bzdęga
HYPERBOREA
Galeria Ring, Rynek 12
20.01.23 – 26.02.23
Wernisaż: 20.01.23
Otwarciu wystawy towarzyszył performens muzyczny HYPERBOREA (wyk. Strefa Niskich Ciśnień)
Art Cafe Modjeska, Rynek 23, godz. 20.00
„Mimo powabów wyspa jest bezludna,
a widoczne po brzegach drobne ślady stóp
bez wyjątku zwrócone są w kierunku morza.
Jak gdyby tylko odchodzono stąd
i bezpowrotnie zanurzano się w topieli.”
W. Szymborska „Utopia”
Hyperborea (gr. Ὑπερβόρεοι) to kraina szczęśliwości powołana do istnienia przez wyobraźnię starożytnych Greków. Znajdowała się za siedzibą Boreasza – boga, który uosabiał gwałtowny wiatr północny. Była rodzajem raju na ziemi o zbawiennym klimacie. Jej mieszkańcy, wolni od chorób i cierpień, wiedli beztroskie życie, a nasyciwszy się nim skakali ze skały w morze.
Relacja z wernisażu
Malarskie odwołanie Tomasza do Hyperborei owocuje wizualnym melanżem intensywnych barw, które artysta wpisał w nacechowane silną symboliką figury. Obrazy te są jak fotografie z podróży. Podróży istotnej. Kto bowiem nie pragnie – choć na chwilę – zostać radosnym Hyperborejczykiem?
Zaspokajająca ludzkie potrzeby Hyperborea jest zarazem ostrzeżeniem przed pułapką, bowiem ta rajska kraina to także skały, z których (zbyt?) szczęśliwi mieszkańcy rzucali się do morza. Ukryta w micie, zaskakująca konfrontacja rajskiego życia z samobójczą śmiercią odsyła nas do tajemnicy ludzkiej egzystencji. Twórczość Bzdęgi daje wyraz owemu napięciu. Na płótnach artysty toczy się gra barw i równie istotnych prześwitów, które tworzą niemal metafizyczną głębię. Dynamikę malarskich płaszczyzn tonuje geometria wyłaniających się z tła form. Krzyż, kwadrat, koło – w tym kontekście – zyskują rangę uniwersalnych symboli, które – przywołując P. Ricoeura – „dają do myślenia”.
Tomasz Bzdęga ur. 1972, absolwent Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Nowej Rudzie, dyplom na wydziale Malarstwa oraz w Pracowni Przekształcania Obrazu i Intermediów. Wystawy indywidualne oraz zbiorowe m.in. w Galerii Synagoga w Bojanowie, Hyperborea w Atelier Jagi Hupało Born to Create w Warszawie, Infernum w Muzeum Ziemi Rawickiej, Sacrum w Kościele Protestanckim w Attendorn (Niemcy), Relikwiarz Sacrum/Profanum podczas 15. Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA 2016, Rawicz.