Promocje 2023

31 Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2023

wystawa od 1.12.2023 do 28.01.2024 r.

wernisaż: 15.12.2023 – godz. 19.00

Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

wstęp wolny

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wernisażu, którą zobaczycie tutaj

 

Lista zakwalifikowanych do wystawy:

Anna Bajon, Natalia Borczi, Hubert Dolinkiewicz, Kinga Flasza, Tobiasz Frączek, Ada Jurczak-Łowkis, Agata Knapik, Nikita Krzyżanowska, Barbara Kuchnowska, Wojciech Kucia, Mateusz Majchrzak, Dominika Makowska, Daniel Mikulski, Alicja Okrój, Katarzyna Pitek, Marta Prabucka, Justyna Rudzińska, Łukasz Sawicki, Adam Stępień, Marlena Szewczyk, Katarzyna Żugaj.

 

Co cieszy oko? to spotkanie on-line wokół 31. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2023, które odbyło się 12 stycznia br. Podczas spotkania, wraz ze współorganizatorami wydarzenia, doktorantami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zastanawialiśmy się czy to, co „cieszy oko” jurorów konkursu jest tym samym, co „cieszy oko” widza? Jaka jest kondycja współczesnego malarstwa w warstwie technicznej i znaczeniowej, i jaka jest przyszłość sztuki współczesnej? To jedne z wielu pytań, na które odpowiedzi szukali uczestnicy rozmowy, w której brali udział m.in. Magdalena Ujma, Konrad Cieszkowski oraz Justyna Teodorczyk.

Film ze spotkania – TUTAJ


 

24 stycznia odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie 31. OPMM PROMOCJE. Porozmawialiśmy między innymi o tym, jak przez lata zmieniała się postawa pokoleń młodych twórców, jakie obrazy wybierało jury 10 lat temu a jakie wybiera obecnie, co szokuje dziś a co szokowało kiedyś. Historię Przeglądu przywołał wieloletni kurator PROMOCJI, Dariusz Kawczyński.

Dziękujemy za liczną obecność!

 


 

Za nami finał jednego z najstarszych polskich konkursów dla młodych malarzy – 31 Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1991 roku. W piątkowy wieczór wręczono nagrody o łącznej wartości: ponad 47 tys. złotych.

Fotorelacja z wernisażu i panelu dyskusyjnego

Po najwyższy laur – Grand Prix MKiDN z zaproszeniem do wystawy indywidualnej z katalogiem w 2024 r. sięgnęła Nikita Krzyżanowska – absolwentka ASP z Wrocławia. Jej malarstwo oscyluje wokół ekspresjonizmu, abstrakcji i estetyki graffiti. Związana z wrocławską grupą Kościół Nihilistów oraz warszawską galerią Śmierć Frajerom. Pełna lista nagrodzonych znajduje się poniżej. „Mam tendencje do traktowania swoich prac totalnie na poważnie – jakby praca nad nimi była walką na śmierć i życie, wymagającą nieustającej uważności tak, aby efekt końcowy nie stał się kpiną czy banałem wobec świata. Chcę tworzyć rzetelnie, trzymając ciągłą wartę czujności tak, by nie wdarł się żaden przypadkowy element, który może strącić dzieło z wymyślonego przeze mnie piedestału. Malarstwo ma pozostać pieczęcią chwilowo zaistniałego wrażenia o świecie, czyli doświadczenia istniejącego tylko w tym konkretnym momencie” – opowiada artystka.

W tym roku do Legnicy spłynęła rekordowa liczba 60 zgłoszeń zawierających aż 188 prac. Spośród nich jury w składzie Kama Wróbel, Marek Wasilewski, Łukasz Musielak, Justyna Adamczyk oraz Justyna Teodorczyk zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 31 prac 21 artystów. 

 

Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wartości 20.000 zł

oraz zaproszenie do wystawy indywidualnej z katalogiem w 2024 r.

Nikita Krzyżanowska 

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

 

Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy o wartości 10.000 zł

Mateusz Majchrzak

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

 

Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – statuetka SREBRNA OSTROGA oraz 1.000 zł

Za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo i dowcip wypowiedzi twórczej.

Ada Jurczak-Łowkis

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

 

Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy o wartości 2.000 zł

Justyna Rudzińska

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

 

Wyróżnienie Honorowe Jury

Barbara Kuchnowska

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

 

Wyróżnienie Honorowe Jury

Łukasz Sawicki

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

 

Nagroda Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego MEDICUS w Lubinie o wartości 5.000 zł

Marta Prabucka

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

 

Nagroda magazynu Notes na 6 Tygodni w postaci publikacji artykułu

Nagroda Magazynu SZUM w postaci publikacji artykułu

Natalia Borczi 

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

 

Nagroda Pisma Artystycznego FORMAT w postaci publikacji artykułu

Daniel Mikulski

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

 

Nagroda Kwartalnika ARTLUK w postaci publikacji artykułu

Marlena Szewczyk

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

 


 

Każdy przegląd malarski rządzi się własnymi prawami. Legnickie Promocje, które od dziesięcioleci kształtują pejzaż młodej sztuki w Polsce, szczęśliwie mają szansę wybrzmieć po raz 31. Szczęśliwie, bo nieprzerwanie i – co ważne – nie zapowiada się, by tradycja ta miała upaść. I dobrze. Bo, niezależnie od utrzymujących się w środowisku wartościujących opinii na temat konkursów artystycznych, przyznać należy, że otwierają one twórczyniom
i twórcom wiele drzwi, stając się niejednokrotnie przepustką do dalszego, profesjonalnego świata kariery artystycznej – w przypadku Promocji, nie jest inaczej.

Co więc można powiedzieć o tegorocznej edycji? Czy wskazała ona postawy wyjątkowe lub przełamała trwające od lat przekonanie o tym, że malarstwo przechodzi kryzys?
Czy można uznać, że rysuje się przed nami nowa jakość, albo pojawiły się problemy artystyczne, które w sposób szczególny frapują artystów i artystki? Z ciekawości i lekkiej przekory postanowiłam zapytać o to ChatGPT, bo ponoć momentami jest pomocny.
Po wpisaniu hasła „młoda sztuka”, na ekranie wyświetlił się następujący oto tekst:

Młoda sztuka malarska, zwana czasem awangardą czy nową falą artystyczną, nie tylko odkrywa nowe techniki i style, ale także wykracza poza tradycyjne granice wyrazu wizualnego. Młodzi artyści nie boją się łamać konwencji i poszukiwać nowych środków wyrazu. Od abstrakcji po mieszanie różnych mediów, młoda sztuka malarska jest prawdziwym laboratorium kreatywności. Artystyczna odwaga ukazuje się nie tylko
w wyborze tematów, ale również w podejściu do formy i techniki.

… i z przykrością stwierdziłam, że to chyba jeszcze nie tym razem…

Wśród nadesłanych zgłoszeń zaskoczeń nie było. Co ciekawe, zestaw ten utwierdził nas
w przekonaniu, że w dalszym ciągu utrzymuje się trend insiderski, mówiący bardziej o sobie i własnym świecie wewnętrznym, niż o tym, co dookoła. Mimo to, co oczywiście cieszy, można dostrzec pewne próby podejmowania problemu artystycznego, a także nieśmiałe jeszcze analizy formalne. Nie powinniśmy się przy tym dziwić bowiem mający długą tradycję legnicki przegląd, dedykowany jest postawom młodym. Dopiero się formującym, poszukującym i rozwijającym, dlatego też instynktownie, razem z innymi członkami i członkiniami jury, staraliśmy znaleźć się te, które poszukiwania realizują w sposób świadomy, zdradzający też oznakę wyrobionego już, lub wyrabiającego się właśnie stylu. Bo czy też nie o to chodzi?

W świecie nadprodukcji, w którym na każdym kroku zalewa nas „bylejakość” i niemalże każdy, z dnia na dzień, może stać się artystą, szczególnie ważną wydaje się być dbałość o poziom sztuki. Jest to czas, kiedy powinniśmy kierować się jakością, ciekawym eksperymentem, walorami krytycznymi i formalnymi, które do sztuki i kultury od dekad przynależą. I chyba istotą jest tu mądrość. To, by sztuka miała pewną sprawczość. By mogła mówić. I to mówić świadomie. W moim odczuciu wielu pracom zgłoszonym do tegorocznego konkursu tej siły zabrakło. Dzięki temu jednak, wyłoniła się grupa tych, które mówić chcą i to językiem ukształtowanym, momentami bezkompromisowym i technicznie poprawnym.

O czym więc mówią? Na początku już, wspomniałam o światach wewnętrznych, o tym, że młodzi twórcy i twórczynie patrzą w głąb siebie, przetwarzając prywatne doświadczenia, które z pozoru tylko mają osadzenie w szerszym kontekście. Sprowadzają się one do najbliższego otoczenia, do własnych, ale z uwagi na wiek, nielicznych jeszcze przeżyć, radości i zawodów, a także do jednopoziomowej w dalszym ciągu refleksji. Co oczywiście, jest moim zdaniem całkiem zrozumiałe i naturalne na tym etapie. Zdecydowanie mniej jest działań nawiązujących do dynamiki świata, a więc do tego, co dzieje się dookoła nas, które w dojrzalszy już sposób starają się komentować, a przynajmniej analizować rzeczywistość. W zamian otrzymujemy wolne od skojarzeń czy obciążeń tematy, będące przy tym przyjemnym polem do rozwijania warsztatu. I ścieżka ta na swój sposób też jest dobra,
o ile warsztat ten będzie utrzymany na wysokim poziomie. Istnieje bowiem spora grupa ludzi, którzy kochają sztukę za jej piękno i nie potrzebują tego, by kryła w sobie coś więcej.

Choć w mojej opinii, kryć powinna.

Kama Wróbel

 


 

15 grudnia (piątek) o godz. 19.00 serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki na wernisaż 31 Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, podczas którego odbędzie się ogłoszenie nazwisk Laureatów oraz wręczenie nagród.

To dla nas jeden z najważniejszych wieczorów w roku – mamy nadzieję, że będziecie z nami!

W tym roku do Legnicy spłynęła rekordowa liczba 60 zgłoszeń zawierających aż 188 prac. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy! Spośród nadesłanych zgłoszeń jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 31 prac 21 artystów. 

Prace prezentowane na wystawie

Lista zakwalifikowanych do wystawy:

Anna Bajon, Natalia Borczi, Hubert Dolinkiewicz, Kinga Flasza, Tobiasz Frączek, Ada Jurczak-Łowkis, Agata Knapik, Nikita Krzyżanowska, Barbara Kuchnowska, Wojciech Kucia, Mateusz Majchrzak, Dominika Makowska, Daniel Mikulski, Alicja Okrój, Katarzyna Pitek, Marta Prabucka, Justyna Rudzińska, Łukasz Sawicki, Adam Stępień, Marlena Szewczyk, Katarzyna Żugaj.

 

Harmonogram wydarzeń towarzyszących:

16.12.2023, g. 12.00, Galeria Sztuki

Czego (nie) chcą młodzi artyści? – panel dyskusyjny

Językiem wypowiedzi malarzy jest obraz, a – jak zauważa profesor W.J.T Mitchell – obrazy podobnie jak ludzie mogą nie wiedzieć czego chcą i trzeba im pomóc to sobie przypomnieć poprzez dialog. Zapraszamy do dialogu z zaproszonymi gośćmi, m.in. J. Adamczyk, Ł. Musielak, M. Wasilewski, K. Wróbel. Będziemy rozmawiać o młodym malarstwie z malarzami i krytykami oraz Wami – odbiorcami sztuki.

12.01.2024, g. 17:00, online

CO CIESZY OKO? – dyskusja zorganizowana przez doktorantów ASP w Krakowie.

Na spotkaniu usłyszymy analizę trendów panujących w pracach prezentowanych podczas OPMM Promocje 2023. Wystawa, prezentowana w Galerii Sztuki w Legnicy, będzie osią rozmów o kondycji współczesnego malarstwa w warstwie technicznej i znaczeniowej.

18.01.2024, g. 17.00, Galeria Sztuki

Inny wymiar obrazu – warsztaty
Warsztaty malarstwa dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez Alicję Pruchniewicz, malarkę na co dzień pracującą w ASP we Wrocławiu. Podczas warsztatów skupimy się na poznawaniu nowych sposobów obrazowania, poszerzymy wiedzę na temat najnowszych praktyk współczesnych malarzy i zdobędziemy doświadczenie z różnorodnymi podłożami malarskimi. Będziemy eksperymentować z technikami malarskimi i przekraczać własne granice kreatywności poprzez odważne działania malarskie.

Obowiązują zapisy: galeria@galeria.legnica.eu lub pod nr telefonu – 535 600 599.

24.01,2024 g. 17.00, Galeria Sztuki

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie OPMM Promocje 2023

 


 

Jury tegorocznej edycji:

Justyna Adamczyk – artystka, której znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. w OP ENHEIM, Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku. Laureatka licznych nagród, m.in. w Promocjach. Prace prezentowała na wystawach na całym świecie, ostatnio na wystawach solowych w Openheim Wrocław i w Berlinie. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Łukasz Musielak – krytyk sztuki, filozof, wykładowca akademicki w ASP w Szczecinie na Wydziale Malarstwa, redaktor książek i autor tekstów. Współpracował z magazynami sztuki „Obieg” i „Szum”. Interesuje się teorią krytyczną i współczesnymi praktykami artystycznymi w kontekście historii awangardy.

Marek Wasilewski – artysta i autor tekstów o sztuce. Profesor na Wydziale Animacji i Intermediów UA w Poznaniu. Przez 13 lat był redaktorem naczelnym pisma artystyczno-naukowego “Zeszyty Artystyczne”, a do 2017 r. czasopisma internetowego „Czas Kultury”. Od 2017 r. dyrektor galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Kama Wróbel – kuratorka i historyczka sztuki, pedagożka i edukatorka. Dyrektorka oraz prezeska fundacji OP ENHEIM. Współrealizowała takie projekty jak: Festiwal Wysokich Temperatur, Think Tank lab Triennale, WRO Biennale Sztuki Mediów, SURVIVAL Przegląd Sztuki.

Justyna Teodorczyk – dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy. Organizatorka i kuratorka wystaw. Autorka tekstów o sztuce i programów edukacyjnych. Doktora kulturoznawstwa. Animatorka, menedżerka i teoretyczka kultury. 

 


 

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza absolwentów wyższych uczelni artystycznych do wzięcia udziału w 31. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2023, który jest organizowany od 1991 roku. To jeden z najstarszych tego typu konkursów w Polsce. W Przeglądzie mogą uczestniczyć absolwenci krajowych wyższych uczelni, którzy uzyskali dyplom magisterski w latach 2022 i 2023 r., dotychczas nie brali w nim udziału i nie przekroczyli 35 roku życia.

Celem PROMOCJI jest zarówno wsparcie młodych artystów na początku ich drogi twórczej, jak i prezentacja oraz dokumentacja ich poszukiwań twórczych, a także ukazanie szerokiego spektrum najciekawszych zjawisk, trendów i kierunków rozwoju współczesnego malarstwa polskiego. Dzięki Przeglądowi młodzi artyści mają szansę na zaistnienie na rynku sztuki, a także na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w polskiej sztuce. Główną nagrodę w Przeglądzie stanowi wystawa indywidualna laureata wraz z katalogiem, realizowana w następnym roku kalendarzowym. 

Dotychczas w OPMM PROMOCJE nagrodą główną uhonorowano trzydzieści sześć osób. Sześć razy przyznano tytuł ex aequo. Dla wielu z nich uzyskane w PROMOCJACH laury stały się przepustką do udziału w dojrzałym środowisku twórczym – nie tylko jako formalne wyróżnienie, ale też w warstwie symbolicznej, dodając wiary w siebie, wewnętrznej siły i motywacji do dalszego rozwoju. Późniejsze sukcesy wyróżnionych w Przeglądzie artystów pokazują, że legnicki konkurs spełnia swoją rolę, pomagając utalentowanym twórcom wejść w niełatwy świat sztuki. Wśród laureatów PROMOCJI z ubiegłych lat są znani dziś artyści: Julia Cyryło, Dominik Lejman, Ivo Nikić.

 

Komunikat dla przyszłych absolwentów z lat 2024 i 2025

Ustawa o ochronie danych osobowych uniemożliwia niektórym dziekanatom udostępnianie organizatorowi Promocji danych osobowo-adresowych absolwentów uczelni. W związku z tym osoby wstępnie zainteresowane udziałem w konkursie w przyszłym roku (w następnej 32. edycji) prosimy o przesłanie swoich danych pocztą elektroniczną na adres e-mailowy: promocje@galeria.legnica.eu

Do pobrania:
 

Tak było – wernisaż 30. OPMM PROMOCJE 2021