Paweł Szeibel
Przygodolub
wernisaż: 12.08.2021 r., godz. 17:00
miejsce: Galeria Ring, Rynek 12-14
termin: 12.08 – 10.10.2021 r.
wstęp wolny
Idea wystawy wzrosła z fascynacji naturą i życiem lasu. To druga – po zrealizowanej w kwietniu w bydgoskim BWA – prezentacja prac Pawła Szeibla przygotowana specjalnie z myślą o młodszej publiczności. Tym razem ekspozycja powstaje jako wynik pracy zespołowej – artysta wspólnie z kuratorkami i edukatorkami tworzy w galerii przestrzeń do przyglądania się relacji człowieka z naturą. Subtelne gesty artysty, czułość wobec materii, uważne przypatrywanie się krajobrazowi mogą stać się inspiracją do dalszych samodzielnych odkryć w terenie – w parku, lesie czy na łące, w górach, na plaży, blisko i daleko od domu. Szczególną uwagę poświęcimy tu zagadnieniu czasu – trwaniu i przemijaniu, ulotności i ponadczasowości. Proces ten wspierać będzie publikacja w formie zeszytu ćwiczeń nawiązujących do prac Paweł Szeibla, stworzona na potrzeby wystawy. Dzieci i opiekunowie zostaną zaproszeni do wspólnych spacerów po wystawie, a także działań warsztatowych, których efekty wzbogacą ekspozycję.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy z przewodnikiem, który jest do pobrania tutaj lub do odebrania w Galerii Ring.
Fotorelacja z wernisażu:
Zdjęcia z ekspozycji:
Wystawa Przygodolub opowiada o relacji człowiek – przyroda, w której to sztuka odgrywa rolę mediatora pomiędzy nimi. Przenosi nas do świata, którego nie zauważamy, a w którym na zmysły działa całe bogactwo subtelnych bodźców – dotyk liści i igieł, szelest poszycia, podmuch wiatru, zapach, mijamy ślady obecności zwierząt, albo napotykamy na ich czujny wzrok. Zwraca uwagę na potrzebę bycia obserwatorem i słuchaczem, niesie doświadczenie obecności tu i teraz – a wraz z nią lekkości i radości, jaka towarzyszy takiemu doświadczaniu.
foto: Barbara Kubska
Paweł Szeibel tworzy obrazy, warsztaty, instalacje w przestrzeni miejskiej, a także bierze udział w akcjach społecznych. W sztuce sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W jego działaniach duże znaczenie odgrywa eksperyment, otwartość na niespodziewane efekty funkcjonowania prac typu work in progress. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2006–2007 studiował na Universidad de Castilla-La Mancha w Hiszpanii. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2008 roku. Obecnie jest asystentem na Wydziale Artystycznym macierzystej uczelni. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.
Zespół współtworzący wystawę: Paweł Szeibel, Magdalena Kreis, Karolina Pikosz, Agnieszka Gorzaniak, Justyna Teodorczyk.
Przewodnik po wystawie do pobrania Tutaj.
Wystawa jest częścią projektu “Ekologia jest sztuką”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.