Dymitr Kozacki – AZOVSTAL

W sobotę (24 września) w Galerii Patio Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Medicus w Lubinie odbyła się aukcja charytatywna dzieł sztuki „Sztuka i medycyna dla Ukrainy”. Dochód  z aukcji – 52 700 zł – zostanie przeznaczony na sprzęt i materiały medyczne dla Wojskowo-Medycznego Ośrodka Klinicznego Regionu Zachodniego we Lwowie. 

Aukcji towarzyszyło otwarcie wystawy fotografii Dymitra Kozackiego AZOVSTAL, której organizatorem jest Galeria Sztuki w Legnicy przy współpracy z Olgą Lanovą.

Ekspozycję oglądać można do 10 grudnia 2022 w Galerii PATIO CDT Medicus.

Autorem zdjęć z cyklu Azovstal. Miejsce mojej śmierci, miejsce mojego życia, wykonanych podczas oblężenia Mariupola przez wojska rosyjskie jest Dymitr Kozacki. Ukraiński żołnierz pułku Azow wykonywał je w czasie obrony huty Azovstal w Mariupolu przez 84 dni. Na miejscu w fabryce przez długi czas wspólnie ukrywali się żołnierze oraz cywile – mieszkańcy Mariupola. Oblężenie Azowstalu zakończyło się operacją ewakuacyjną. Obecnie jej obrońcy znajdują się w rosyjskiej niewoli (53 już w niej zginęło) i ich los jest teraz przedmiotem negocjacji dyplomatycznych.

„Azovstal jest miejscem mojej śmierci i miejscem mojego życia” – mówi autor zdjęć. Te fotografie, opublikowane po raz pierwszy na Twitterze, pokazują niesamowitą odwagę ukraińskich wojsk chroniących swój kraj przed niesprawiedliwą i brutalną inwazją. Zdjęcia, ukazujące uderzający kontrast między środowiskiem wojenno-przemysłowym a ludzkimi historiami, obalają wysiłki rosyjskiej propagandy, by przedstawić obronę Mariupola za pomocą krzywych narracji.

„Mimo najtrudniejszych warunków obrońcy Azovstalu udowodnili, że istnieją wyczyny odwagi i ludzkiego ducha, których nie da się wymazać z historii. Ta wystawa jest doskonałą okazją do pokazania drugiej strony wojny, tej poza nagłówkami i wypowiedziami politycznymi. Jesteśmy wdzięczni za możliwość pokazania tych zdjęć Polakom, których wsparcie i współczucie w tych czasach są nieocenione” – mówi Olga Lanova, koordynatorka wystawy.

„Sztuka wizualna zawsze ma niesamowitą moc. W tym przypadku te zachwycające obrazy wykraczają poza sztukę – dotyczą przede wszystkim ludzi i ich działań. Jestem pewien, że ta wystawa doda kolejną cegiełkę do silnego pomostu między Polakami i Ukraińcami, bo te wydarzenia zbliżają nas jeszcze bardziej” – pisze Marcin Wiktorski, fotograf (ZPAF).

Lubińska odsłona wystawy Kozackiego prezentuje 9 z 26 zdjęć, które obiegły cały świat, stając się ikonami bohaterstwa i dramatu ukraińskich żołnierzy. Zdjęcie Dymitra Kozackiego, szefa służby prasowej pułku „Azow”, z fabryki „Azovstal”, weszło do historii bohaterskiego oporu Ukrainy w wojnie rozpoczętej przez Rosję.

 

Dymitr Kozacki jest ukraińskim fotografem, żołnierzem i bojownikiem Batalionu Azowskiego Gwardii Narodowej Ukrainy. Został odznaczony Medalem „Za Służbę Wojskową Ukrainy. 26-letni Dymitr (pseudonim Orest) pochodzi z miasta Malyn w obwodzie Żytomierskim w Ukrainie. Od szkolnych lat lubił fotografować i marzył o zostaniu dziennikarzem. Równolegle ze służbą w pułku „Azow” studiuje politologię w Narodowym Uniwersytecie w Ostrogu (Akademia Ostrogska). Z natury romantyk i filozof, wykazał się żelazną odpornością, broniąc Mariupola w hucie Azovstal. Mimo niezwykle trudnych warunków zapewniał rodzinę i przyjaciół, że nic mu nie jest, a nawet żartował. Dzięki jego relacjom świat zobaczył twarze dzielnych obrońców Mariupola. To on jest autorem legendarnego już zdjęcia „The Light Will Win”.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content