Ale murale

Ale murale! 

 

Ale Murale to projekt realizowany przez Galerię Sztuki oraz II Liceum Ogólnokształcące w Legnicy jesienią 2019 r. w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. W czasie dwumiesięcznego cyklu, odkrywaliśmy legnickie i nie tylko murale. Chcieliśmy – przypominając murale w naszym mieście, przybliżyć pojęcie street artu (tzw. sztuki ulicy) – jednego z najnowszych odłamów sztuki w przestrzeni publicznej, który spopularyzował się niemal na całym świecie.

Na projekt składały się różne działania, po części otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Były to m.in. skierowane do młodzieży licealnej wycieczki poza Legnicę a także warsztaty tworzenia muralu w II LO (wraz ze zbiorową realizacją). Natomiast wydarzenia otwarte to panel z udziałem muralistów poświęcony street artowi w galerii sztuki, czy spacer szlakiem murali w naszym mieście. Zwieńczeniem projektu była stworzona przez młodzież wystawa murali z miasta i regionu z wernisażem połączonym z setem DJskim. Wystawa była prezentowana w przestrzeni miejskiej, a potem także w II LO i innych legnickich szkołach.    

   

Fotorelacja  z wernisażu:

Młodzież, która brała udział w projekcie wyjeżdżała do Wrocławia – muralistycznej stolicy regionu oraz do Miłkowic, w których prace na ścianach powstały za sprawą Fundacji Sztuka dla Ludzi i nawiązują do kolejarskich tradycji. Przewodniczkami były Joanna Stembalska (Wrocław) – kuratorka Studio BWA Wrocław i Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej Out of Sth i Anna Graf (Miłkowice) – dyrektorka GOKiS Miłkowice i inicjatorka wielu (także naściennych) kolejarskich realizacji. Odbył się także spacer szlakiem wybranych legnickich murali, o których opowiedział Bartek Sroka z Fundacji Sztuka dla Ludzi. Dzięki Fundacji i kilku edycjach organizowanego przez nią festiwalu street art Between the Walls powstało w naszym mieście sporo dzieł na murach. Cześć z nich poznaliśmy na spacerze, resztę podczas prezentacji w Galerii Sztuki. W ramach projektu odbył się także blok z udziałem artystów związanych z Legnicą, którzy pokazali i opowiadali o swoich działaniach street artowskich. Prócz Bartka Sroki wśród autorów pojawił się Jarosław Jaśnikowski i Łukasz Gierlak.

Finałem akcji i jej podsumowaniem było zaprojektowanie i wykonanie muralu, który młodzież (podczas zamkniętych warsztatów) stworzyła w II LO pod pieczą i kierunkiem Łukasza Gierlaka, zaś efekty pracy zespołu zaprezentowane zostały podczas wernisażu.

Spacer szlakiem legnickich murali:

Zorganizowano dwie wycieczki do dolnośląskich miejsc słynących z murali. Trzecia odbyła się w Legnicy.  Był to spacer szlakiem murali osnuty narracją o świecie street artu, tj. sztuki ulicy. Wszystkie te perygrynacje uzmysłowiły nam, że muraliści są artystami niezwykłymi. Mają doskonałe wyczucie przestrzeni. Są wyczuleni na interakcje z lokalną społecznością i zwykle uwzględniają w swoich dziełach kontekst miejsca, w którym powstaje mural.
 
Wrocław, 18 września 2019
To muralistyczna stolica regionu, gdzie street art ma bogate tradycje. Przybliżyła je nam Joanna Stembalska – kuratorka Studio BWA Wrocław, inicjatorka Festiwalu Out of Sth (Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej). Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat istniejących murali i poznaliśmy kilka najważniejszych wrocławskich realizacji naściennych.
Miłkowice, 25 września 2019
W tej podlegnickiej miejscowości murale powstały za sprawą Fundacji Sztuka dla Ludzi i nawiązują do kolejarskich tradycji miejsca oraz literatury. Na miejscu serdecznie przyjęła nas Anna Graf – pierwsze skrzypce miłkowickiego GOKiSu, inicjatorka wielu (także naściennych) kolejarskich realizacji, w tym tematycznej Wioski kolejarskiej. Mimo deszczowej aury poznaliśmy murale i zaliczyliśmy niecodzienną sesję fotograficzną.
Legnica, 19 września 2019
Nie mogło się obyć bez poznania rodzimego podwórka. Po Legnicy oprowadzał nas Bartek
Sroka – artysta i edukator zajmujący się ceramiką, fotografią, animacją i grafiką, a także animacją przez sztukę, założyciel (wraz z żoną Dagmarą Angier-Sroką) i prezes Fundacji Sztuka dla Ludzi, która w l. 2010-15 działała w Legnicy. W ramach trzech edycji Festiwalu street art Between the Walls (2012-15) w naszym mieście powstały pierwsze i jak dotąd jedyne artystyczne murale w centrum i na północnych obrzeżach miasta, a także na Osiedlu Kopernika I. W czasie wędrówki mogliśmy poznać liczne anegdoty i okoliczności powstania tych realizacji naściennych. Zawędrowaliśmy nawet do przedszkola nr 2, gdzie zobaczyliśmy niezwykle kolorową muralową wersję „Ptasiego radia”.
 
OPOWIEŚCI O MURALACH I STREET ARCIE
Rozpoczęliśmy… od początku
Podczas spotkań w II LO Michał Rocznik zapoznał uczestników ze zjawiskiem muralu w czasie wykładu pt. „Dlaczego ludzie malują po ścianach?”, a artysta Łukasz Gierlak zapoznał ich ze swoją wizją sztuki.
Street art now! 20 września 2019 Galeria Sztuki
Następnie 20 września w Galerii Sztuki odbyło się otwarte spotkanie, gdzie związani z Legnicą muraliści opowiedzieli o swojej naściennej (i nie tylko) twórczości. Łukasz Gierlak, Jarek Jaśnikowski i Bartek Sroka zaprezentowali swą twórczość muralistyczną, a rozmaite przykłady street artu z ulic różnych kontynentów przytoczyła dyrektorka galerii Justyna Teodorczyk, która współpracowała z Fundacją Sztuka dla Ludzi przy trzech edycjach Festiwalu Street art Between the Walls.
Jarek Jaśnikowski – znany i popularny w Polsce twórca, „opowieściomalarz”, zwany „legnickim Siudmakiem” uczeń Telemacha Pilitsidisa, tworzy w nurcie realizmu fantastycznego. Autor projektu na mural podczas Tauron Life Festival 2018 w Oświęcimiu (którego limitowaną reprodukcję otrzymał m.in. Carlos Santana i zespół Europe) oraz wielu wystaw w galeriach i muzeach krajowych i zagranicznych.
Łukasz Gierlak – dr sztuki, absolwent ASP we Wrocławiu i UAM w Poznaniu. Tworzy w różnych mediach, fascynując się rysunkiem węglem oraz ludzkim okiem. Od paru lat działa aktywnie jako muralista tworząc duże realizacje np. ostatnio w Świdnicy, Gorzowie Wielkopolskim.  
Bartek Sroka – Elo! To miły i zdolny gościu, o którym przeczytasz na poprzedniej tablicy 😉

       

 
NASZ MURAL
Zamierzenie dwumiesięcznego projektu było takie, że poznamy murale, a także wykorzystamy zdobytą wiedzę w sposób praktyczny. Chcieliśmy stworzyć własny mural w II LO. Teoretycznie poszło gładko – otwartość ze strony dyrekcji szkoły (brawa i niskie ukłony!), kilka atrakcyjnych ścian do wyboru, w końcu także chętny artysta z wolnym terminem w napiętym grafiku (dziękujemy Łukaszowi Gierlakowi za zaangażowanie i efekt końcowy!), zwarta i gotowa młodzież. Trzy, dwa, jeden i… zaczęły się ściany… a raczej schody. Cała trudność polegała na zderzeniu amatorów z artystą praktykiem: burza mózgów, koncepcja i projekt muralu, zakup materiałów, wybór miejsca i… przystępujemy do dzieła! Rozpoczęliśmy nieśmiało, z rezerwą, ale z biegiem dni nauczyliśmy się skutecznej współpracy i komunikacji. Możliwość obserwowania artysty przy pracy, jego pomoc i otwartość wobec zdobywających pierwsze szlify młodych adeptów muralistyki, to niezapomniana lekcja. Jak ją wspólnie odrobiliśmy – oceńcie sami!
06-nasz-mural-13

 

Wystawa-aleMural-01_resize

Wystawa-aleMural-02_resize

Wystawa-aleMural-03_resize

Wystawa-aleMural-04_resize

Wystawa-aleMural-05_resize

Wystawa-aleMural-06_resize

Wystawa-aleMural-07_resize

Wystawa-aleMural-08_resize

 

Harmonogram projektu:

– Spacer szlakiem legnickich murali:

19.09.2019 r. (czwartek), godz.: 17:00, prowadzi Bartek Sroka (Fundacja Sztuka dla Ludzi), zbiórka przed Galerią Sztuki, Pl. Katedralny 1

– Wycieczki do Wrocławia i Miłkowic (nabór zamknięty – uczniowie II LO) – wrzesień

– Warsztaty i realizacja muralu (nabór zamknięty – uczniowie II LO) – wrzesień/październik

 

– Street art now! – panel prezentacji działań muralistycznych z udziałem artystów:

20.09.2019 r. (piątek) godz.: 18:00

Bartek Sroka, Jarosław Jaśnikowski, Łukasz Gierlak

miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

 

Wernisaż wystawy i DJ set by Józ Kow

18.10.2019 r. (piątek)

godz.: 16:30

miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

 

Wystawa zdjęć z realizacji projektu, w szczególności dokumentujących dolnośląskie murale, wykonanych przez uczestniczącą w projekcie młodzież z II LO, pod opieką i przy wsparciu nauczycieli: Michała Rocznika oraz Macieja Janusza.

 

O artystach:

Bartek Sroka – artysta i edukator zajmujący się ceramiką, fotografią, animacją i grafiką, a także animacją przez sztukę, założyciel (wraz z żoną Dagmarą Angier-Sroką) i prezes Fundacji Sztuka dla Ludzi, która od w l. 2010-2015 działała w Legnicy. W ramach trzech edycji Festiwalu street art Between the Walls (2012-2105) w Legnicy powstały pierwsze i jak dotąd jedyne artystyczne murale w centrum i na północnych obrzeżach miasta, a także na Osiedlu Kopernika I.  

Jarosław Jaśnikowski – znany i popularny w Polsce twórca, „opowieściomalarz”, zwany „legnickim Siudmakiem” uczeń Telemach Pilitsidisa, tworzy w nurcie realizmu fantastycznego. Autor projektu na mural podczas Tauron Life Festival 2018 w Oświęcimiu (którego limitowaną reprodukcję otrzymał m.in. Carlos Santana) oraz wielu wystaw w galeriach i muzeach.

Łukasz Gierlak – dr sztuki, absolwent ASP we Wrocławiu i UAM w Poznaniu. Tworzy w różnych mediach, fascynując się rysunkiem węglem oraz ludzkim okiem. Od paru lat działa aktywnie jako muralista tworząc duże realizacje np. ostatnio w Świdnicy, Gorzowie Wielkopolskim.  

Maciej Klich vel Józek – legnicko-krakowsko-legnicki interdyscyplinarny aktywista, plastyk, muzyk i kucharz, samouk w każdej z tych dziedzin. Grafficiarz, muralista, DJ, który wprowadzi dawkę a raczej „ścianę” dźwięków podczas wernisażu wystawy poświęconej muralom.  

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny

 

Projekt Ale murale!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

 

aleMurale-02_resize

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content