w 110 rocznicę urodzin Bohdana Ihora Antonycza
4.09. – 12.10.19
wernisaż: 27.09., godz. 18:00
Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków. Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu jest twórczość Bohdana Ihora Antonycza – ukraińskiego poety i prozaika pochodzącego z Łemkowszczyzny. W jego twórczości dominują motywy relacji człowieka i przyrody, zasłynął jako twórca folklorystycznych metamorfoz i poetyckich mitów. Artysta również żywo reagował na wydarzenia społeczne, a w jego utworach odnajdujemy bogaty zbiór nieco surrealistycznych obrazów-symboli kapitalistycznego miasta.
Autorzy prac prezentowanych na wystawie:
Mychajło Barabash, Tereza Barabash, Natalia Hładyk, Oleksij Khoroshko, Grzegorz Kozera, Robert Kuśmirowski, Krzysztof Maniak, Jarosław Modzelewski, Agula Swoboda, Mateusz Szczypiński, Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Zemanek.
Posłowie to krótki lub dłuższy komentarz, jaki umieszcza się na końcu dzieła literackiego; poseł to osoba wysłana dokądś w określonym celu z oficjalną misją. Tak więc, zawarte w tytule wystawy znaczenia, będą łączyć Bohdana-Ihora Antonycza z posłannictwem i misją jego krótkiego życia – jako piewcę i emisariusza zarówno świata łemkowskiego folkloru, jak i awangardowych środowisk literackich i artystycznych Krakowa i Lwowa okresu międzywojnia. Jak pisze w przedmowie do wyboru poezji Antonycza jej tłumacz Adam Pomorski: „(…) O ile literackie parantele polskie to w jego poezji raczej podobieństwa typologiczne (czy mowa o skamandryckim witalizmie, czy o Drugiej Awangardzie
i katastrofistach), o tyle głęboka wydaje się u Antonycza w kręgu jego przyjaźni malarskich inspiracja sztuki nowoczesnej, a w tym także krakowskich formistów, kapistów z kręgu Pankiewicza i lwowskich awangardystów w rodzaju Henryka Strenga (Marka Włodarskiego)”. Tak więc, korzystając ze skromnego i popularnego materiału, jakim jest papier – zarówno jako prosty i powszechnie dostępny materiał plastyczny, jak i najprostszy środek przechowywania słów – prezentujemy obrazy, rysunki i obiekty korespondujące z wątkami poruszanymi przez Poetę. Prostota, oszczędność, trafność nazywania i uobecnianie wspólnego doświadczenia charakteryzują prace wybrane na wystawę. Zapraszamy zatem widzów na wspólny spacer po antonyczowskiej poetyce.