Maria Rogala

Maria Rogala

90 dzieł na 90 lat

ekspozycja czynna w terminie: 20.08.-27.09.2020

w godzinach: czwartek-sobota: 14.00-18.00, niedziela: 12.00-18.00

wernisaż online: 4 września o godz. 18.00

miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

wstęp wolny

                            

Jubileusz Marii Rogali w Galerii Ring!

 

Maria Rogala, której wystawę twórczości podziwiać można w Galerii Ring, w piątek 4 września skończyła 90 lat. Na ten dzień zaplanowany był wernisaż ekspozycji – niestety, z powodu sytuacji epidemiologicznej nie mógł on odbyć się przy udziale publiczności. W zamian udostępniamy specjalnie przygotowany materiał – Wernisaż online! Pragniemy podzielić się migawkami z uroczystego spotkania w Galerii, gdzie mieliśmy okazję przywitać się, także z Państwem i wręczyć Autorce kilka „wernisażowych” i urodzinowych atrybutów. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego spotkania.

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na oprowadzanie online po wystawie

90 dzieł na 90 lat Marii Rogali!

 

 

 

 

Zapraszamy na wystawę malarstwa Marii Rogali, która od wielu lat związana jest z regionem Zagłębia Miedziowego i lokalnym środowiskiem twórczym. Jej obrazy zachwycają spokojną atmosferą i nastrojowym klimatem. To malarstwo realistyczne, skłaniające się ku tematyce tradycyjnej: pejzaże, martwa natura, kwiaty.  Artystka, która we wrześniu kończy 90 lat, posługuje się głównie olejem, akrylem i akwarelą, a inspiracje czerpie ze sztuki okresu Młodej Polski oraz malarstwa koloryzmu. Obrazy Marii Rogali są powszechnie doceniane nie tylko wśród znawców sztuki. Ich mocną stroną jest podkreślająca wspomniany już nastrój i równocześnie budująca kompozycję kolorystyka.

Ekspozycja 90 dzieł na 90 lat to pokaz prac wyjątkowy nie tylko z racji jubileuszu malarki, lecz także dlatego, że pojawiły się na nim dzieła dotąd nie wystawiane. Najstarszą z nich jest Autoportret Marii Rogali z 1953 roku, wykonany jako praca zaliczeniowa z zajęć malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wśród wczesnych prac artystki na wystawie znajdują się także wizerunki jej córek, seria rysunków piórkiem, jak również gobeliny. Wystawa obejmuje prace powstałe w czasie całej kariery artystycznej Rogali, także te najnowsze – Artystka tworzy bowiem do dziś.

Maria Rogala urodziła się w 1930 roku we Lwowie. Po wojnie wraz z rodzicami przyjechała najpierw na Górny, później na Dolny Śląsk. Studia rozpoczęła we wrocławskiej PWSSP, a po pierwszym roku przeniosła się do krakowskiej ASP na Wydział Włókienniczy. Dyplom uzyskała w 1956 roku, w pracowni malarstwa profesora E. Krchy oraz w pracowni gobelinu profesora S. Gałkowskiego. Przez wiele lat zawodowo związana była z oświatą – pracowała jako pedagog, metodyk wychowania plastycznego oraz instruktor sekcji plastycznej. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a także laureatką trzech Nagród Kuratora Oświaty oraz nagrody Dyrektora Wydziału Kultury w Legnicy.

Pokazy malarstwa Marii Rogali miały miejsce w wielu miastach Polski – między innymi w Jeleniej Górze, w Gliwicach i w Warszawie, a także – kilkakrotnie – w legnickiej Galerii Sztuki. Ostatnie ekspozycje miały miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Złotoryi oraz w Domu Kultury Atrium w Legnicy. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju, a także poza nim: w Anglii, Szwecji, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.