Majówka

banner_legnicka_m@jowka_2020m

 

Spędź majówkę ze sztuką!

Zwiedzaj, oglądaj, poznawaj i twórz. Baw się i ucz. Galeria Sztuki poleca inna niż wszystkie majówkę na wygodnej rodzinnej kanapie, albo solo z kawą i wirtualnym światem sztuki na wyciągniecie ręki. Na długi weekend przygotowaliśmy dla Was przewodnik z dziesiątkami propozycji z zakresu polskiej i światowej kultury i sztuki: wirtualne zwiedzanie, oglądanie, garść ciekawostek (puzzle, quizy, aplikacje, itp.), a także domowe warsztaty arteterapii. Na koniec zachęcimy do wspólnego wysłuchania baśni ludzi ziemi. Zaczynamy! 

WIRTUALNE WYSTAWY I ZWIEDZANIE ZABYTKÓW

Nie musisz lecieć samolotem na drugi koniec świata. Niepotrzebny Ci też bilet wstępu. Największe instytucje kultury zapraszają do oglądania swoich zbiorów w Internecie. Zagość w najsłynniejszych galeriach sztuki i designu, wybierz się na spacer obok Colosseum czy piramid czy potężnych graffiti, albo – co polecamy dzieciom – poganiać się po galeriach z pingwinem! Ale są też wycieczki 3D do wnętrza akceleratora czy najpiękniejszych pałaców.

Aplikacja Google Arts & Culture to ponad 1200 muzeów, galerii i instytucji z 70 krajów, a wszystkie ich zbiory znajdziesz online. Możesz odwiedzić wystawy, oglądać sztukę z bliska, a także przeglądać tysiące artykułów, zdjęć, filmów i manuskryptów. Znajdź ulubione dzieła i twórz własne kolekcje! Zbiory znajdziesz  TUTAJ.

Podczas wirtualnych podróży warto zatrzymać się w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku i zwrócić uwagę na autorską serię filmów: The Way I See It, w ramach której znawcy sztuki opowiadają o swoich ulubionych dziełach z kolekcji galerii zobaczysz TUTAJ.

Na czas kwarantanny MoMA udostępniło bezpłatne kursy m.in. z fotografii, historii mody, sztuk wizualnych zakończonych certyfikowanym dyplomem MoMA TUTAJ. Specjalna akcja #MuseumFromHome, pozwala każdego dnia obejrzeć jedno z dzieł sztuki prezentowanych w nowojorskim muzeum, poznać jego historię: TUTAJ

Miłośnikom designu polecamy zasoby Swedish Design Museum w Sztokholmie  oraz The Museum of Decorative Arts and Design w Oslo. Warto też zajrzeć na wystawy w Design Museum w Londynie, które są opatrzone świetnymi zdjęciami i materiałami wideo. Jeżeli bardziej interesuje Cię rodzime projektowanie, to koniecznie sprawdź Guide To Polish Design. Strona to kompendium wiedzy na 100-lecie polskiego designu.

Dzięki Arte (więcej w dalszej części tekstu) możesz też znaleźć się w wirtualnej rzeczywistości 3D snu Henriego Rosseau, w tropikach „Celnika”: TUTAJ lub na Gauginowskiej wyspie Tahiti: TUTAJ

Twórczego podróżowania!

 

PROGRAMY I FILMY O SZTUCE

Oglądaj ARTE TV https://www.arte.tv/pl/

ARTE – europejska telewizja kulturalna na życzenie, w której znajdziemy interesujące cykle wszelkich dziedzin sztuki, popkultury a także innych dotyczących życia społeczno-kulturalnego. Wiele programów ma napisy w języku polskim (opcja wybierz język), a reszta tłumaczona jest na angielski. Są to głównie krótkie reportaże i filmy dokumentalne, ale także zapisy koncertów, od muzyki klasycznej, po pop i rock. My szczególnie polecamy zakładki Arte Kultura i Arte Concert, a wśród nich cykle Kolekcje, Sztuka, i Popkultura. Na początek dokument o skandalach w świecie sztuki (oczywiście artystycznych): (obejrzycie go TUTAJ) oraz o kulisach rekonstrukcji paryskiej katedry Notre Dame: TUTAJ.

Polska Ninateka posiada 7000 plików audio i wideo, w tym także rejestracje wystaw i performansów oraz całą masę animacji i wideo-artów. W zasobach znajdziesz przegląd prac Zbigniewa Libery oraz dokumenty dotyczące sztuki Katarzyny Kozyry czy niezwykłe bajki, jakich dzisiejsze dzieci nie znają, a nam łezka w oku się zakręci. Wystarczy wybrać z katalogu opcję Film lub Sztuka: https://ninateka.pl/

No i nie zapomnijmy o tym, co wszyscy lubimy – rankingi filmów o sztuce! Obejrzeliście je wszystkie? Polecamy dwa, bo jak to z rankingami, nie ma zgody, który lepszy 🙂 Są TUTAJ i TUTAJ.

 

CIEKAWOSTKI I POMYSŁY NA ZABAWĘ ZE SZTUKĄ

Aplikacja SZACUN to inspirowany planszówką wydaną na stulecie Niepodległości quiz, z którego dowiesz się jak nazywa się najstarsza polska gra komputerowa, kto jest autorem hasła „Coca-cola to jest to” i które miejsce zajęła reprezentacja Polski na Mundialu w RFN w 1974 roku!

Pobierz TUTAJ. Posłuchajcie plotek, ciekawostek TUTAJ i TUTAJ. Sprawdźcie swoją wiedzę na temat kultury TUTAJ. A TUTAJ polecamy dobre książki dla najmłodszych, które i im pomogą zgłębić świat sztuki. Puzzle „Dziewczyna z perłą”? Czemu nie, ułóż TUTAJ. A więcej pomysłów Narodowego Centrum Kultury na wspólną majówkę TUTAJ.

 

ARTETERAPIA DLA MAŁYCH I DUŻYCH

W chaotycznej i niepewnej rzeczywistości na co dzień spotykamy się z trudnymi emocjami, takimi jak złość, strach czy poczucie bezsilności, które nie omijają także dzieci. Warto zatem przypomnieć, że doskonałym sposobem na rozładowanie wewnętrznego napięcia i złagodzenie stresu może być właśnie sztuka.

Przelewanie emocji na papier oraz koncentracja na samym akcie tworzenia bardzo korzystnie wpływa na psychikę, pomaga wyciszyć myśli i osiągnąć wewnętrzny spokój. Sposobów na relaks poprzez sztukę jest wiele i może je stosować każdy, nie wymagają one szczególnych umiejętności plastycznych ani skomplikowanych materiałów. Poniżej przedstawiamy kilka bardzo prostych metod, które pomogą Wam odkryć terapeutyczną moc sztuki. Polecamy pracę w parach, na przykład z dzieckiem.

Na początek przygotujcie miejsce pracy i materiały. Mogą być to farby, długopisy, kredki, ołówki, nożyczki, kawałek papieru. Możecie też zaparzyć ulubioną herbatę i włączyć spokojną muzykę, która pomoże Wam się zrelaksować. Najmłodszym polecamy spokojne tłumaczenie działań krok po kroku, na przykład wg poniższych instrukcji.

  1. Malowanie

Zastanówcie się jakie kolory najbardziej oddają Wasze emocje. Które z nich chcecie wykorzystać, a które Was drażnią. Niech jedna karta posłuży za paletę – swobodnie eksperymentujcie z mieszaniem barw, sprawdzajcie ich wzajemne oddziaływanie. Podczas malowania użyjcie pędzli, ale spróbujcie również wykorzystać inne techniki, np. rozdmuchiwanie farby lub rozcieranie za pomocą szmatki lub gąbki.

majowka-03

 

  1. Rysowanie

Rysuj intuicyjnie. Pomyśl, czy bardziej odpowiada Ci miękki ślad ołówka czy cienka czarna linia pozostawiona przez długopis. A może masz ochotę pokolorować swój rysunek? Obserwuj jakie kształty i wzory podpowiada Ci wyobraźnia i próbuj przelać je na papier. Możliwe, że podświadomie będziesz dążyć do uporządkowanych kompozycji geometrycznych lub przeciwnie – stworzysz fantazyjne rysunki przywołujące skojarzenia ze światem roślin.

 

majowka-01

  1. Wycinanki z papieru

To bardzo prosta zabawa z dzieciństwa, do której warto powrócić. Składając kartkę na kilka symetrycznych części i wycinając w niej dowolne kształty, tworzymy regularne kompozycje przypominające płatki śniegu lub koronkowe serwetki.

majowka-02

  1. Origami

Jest to tradycyjna japońska sztuka składania papieru. Wymaga od nas skupienia, koncentracji i precyzji, dzięki czemu pomaga w wyciszeniu i uporządkowaniu myśli. Przy tej technice staraj się wykorzystywać możliwie cienki papier. Rozpocznij od prostych, nieskomplikowanych wzorów. Tutaj zobaczysz pomocne filmy instruktażowe: TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Życzymy Wam swobody i radości tworzenia!

 

RELAKS I UKOJENIE ZMYSŁÓW Z BAŚNIAMI LUDZI ZIEMI

A na koniec, by dopełnić relaksu polecamy fascynującą podróż do świata baśni inspirowanych dawnym wielokulturowym bogactwem plemiennych opowieści, wierzeń, instrumentariów. Baśnie prezentuje Magda Polkowska, wędrowna bajarka, badaczka plemion dalekiej Azji i południowoamerykańskich puebli. Jako ciekawostkę dodamy, że onegdaj gościła w Legnicy, wspólnie z Aidysem Norbu, niezwykłym śpiewakiem alikwotowym i małą Nimką. Baśnie dla całej rodziny znajdziecie TUTAJ

 

plakat_Legnicka_m@jowka_2020_resize