Łemkowskie Jeruzalem – NOWE JERUZALEM

XXII Łemkowskie Jeruzalem – NOWE JERUZALEM

03.12.2022 r. – 15.01.2023 r.

Spotkanie z autorami i kuratorami
3.12.2022, godz. 17.00 (Galeria Sztuki)
Wernisaże: 3.12.2022
18.00 — Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
18.30 — Galeria Ring, Rynek 12

wstęp wolny

Kuratorzy wystawy: Joanna Zemanek i Grzegorz Sztwiertnia 

Artyści biorący udział w wystawie:

Tereza Barabash, Mychajło Barabash, Nikifor – Epifaniusz Drowniak, Natalia Hładyk, Oleksiy Khoroshko, Grzegorz Kozera, Justyna Mędrala, Danyło Movchan, Tetiana Skoromna, Grzegorz Sztwiertnia, Stefan Telep, Joanna Zemanek


Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest zbiorową wystawą artystów związanych z kulturą łemkowską, cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków w Gorlicach.  Tworzy przestrzeń dialogu i spotkania artystów z różnych kręgów kulturowych, z różnych generacji.

Fotorelacja ze spotkania i wernisażu:


Tegoroczna edycja Łemkowskiego Jeruzalem dotyczy aktualnych wydarzeń, ale w ujęciu alegorycznym bądź utopijnym.
Nowe Jeruzalem jest próbą przedstawienia, w różnych wizualnych formach, obrazów idealnej, normalnej rzeczywistości, która zapewnić może wszystkim nam – w szczególności nękanemu zbrojnymi atakami narodowi ukraińskiemu (a w konsekwencji nam wszystkim) – warunki do zwyczajnego, spokojnego i bezpiecznego życia.

Zdjęcia z ekspozycji:

Czego chcemy? Jakie obrazy idealnego ładu i harmonii wspólnego życia wypełniają naszą wyobraźnię? Za czym tęsknimy? Dla jednych będą to obrazy od zawsze noszone w sercu, niczym święte relikwie, zdjęcia rodzinnych stron, pamiątki, atrybuty domowego szczęścia czy w końcu biblijne wizje rajskiej rzeczywistości.

Lemkowskie-Jeruzalem-z-fb

XXII Łemkowskie Jeruzalem rozmieszczone jest w dwóch galeriach i tworzy zamkniętą narrację. W Galerii Sztuki zaprezentowano tematyczną odpowiedź zaproszonych Artystek i Artystów na tytułową kwestię budowania naszej wspólnej przyszłości, jak też towarzyszące im obrazy olejne łemkowskiego malarza nieprofesjonalnego – śp. Stefana Telepa oraz akwarele Epifaniusza Drowniaka – Nikifora wypożyczone z kolekcji Michała Markowicza. Ta część kończy swą opowieść w Galerii Ring – pracami wideo Oleksija Khoroshko i Danyła Movchana.

Drugą część tej edycji Łemkowskiego Jeruzalem, która znalazła swoje miejsce w Galerii Ring, poświęcona jest przypomnieniu wybranych prac wideo, które prezentowane były na wcześniejszych wystawach „Jeruzalem”. Ta multimedialna odsłona przypomina najciekawsze prace przygotowane podczas siedmiu kolejnych edycji.