Lekcje Sztuki: Dizajn wszędzie!

Lekcje Sztuki: Dizajn wszędzie!

 

Lipcowe czwartki w Galerii Sztuki w Legnicy odbywać się będą pod znakiem dizajnu i projektowania.

Podczas specjalnych lekcji sztuki przygotowanych przez Fundację Ładne Historie dowiemy się więcej o dizajnie związanym z naszym codziennym życiem, prezentując najbardziej inspirujące przykłady związane ze sztuką użytkową, edukacją najmłodszych, grafiką oraz projektowaniem zaangażowanym społecznie. Poznamy znaczenie słów fakap, asap i layout, ale nie zapomnimy również o frajdzie, zabawie i poczuciu humoru, niezbędnych w pracy kreatywnej.

Na „Lekcje Sztuki” zapraszamy wszystkich, którzy interesują się projektowaniem i tworzeniem!

 wstęp wolny!

 

Program:

4.07.2019, od 18:00 | Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)

do dizajnu, czyli wszystkie rzeczy zostały zaprojektowane

Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan

 

11.07.2019, od 18:00 | | Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)

od dizajnu do aktywizmu

Gabriela Gabukow Kowalska

 

18.07.2019, od 18:00 | Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)

dizajn zaangażowany społecznie

Dominika Kulczyńska

 

25.07.2019, od 18:00 | Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)

graficzka czy ilustratorka? o projektowaniu graficznym

Marta Przeciszewska

 

 

Opisy:

do dizajnu, czyli wszystkie rzeczy zostały zaprojektowane | Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan | 4.07.2019

Cykl spotkań otwieramy wokół dizajnu wychodząc z założenia, że wszystkie używane przez ludzi rzeczy zostały zaprojektowane. Dokładnie to samo myślą Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan – aurorki i inicjatorki strony „do dizajnu”. Uważają one, że warto poznawać proces projektowania, by lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Dlatego stworzyły stronę internetową „do dizajnu”, która jest bazą wiedzy i scenariuszy na działania dotyczące dizajnu, stworzoną z myślą o dzieciach i ich bliskich – rodzicach, opiekunach, nauczycielach.

Podczas pierwszego spotkania z serii „Lekcje Sztuki” opowiedzą o procesie jej powstania, idei całego przedsięwzięcia. Przyjrzą się scenariuszom działań edukacyjnych związanych z dizajnem i zastanowią się jak zaaplikować je podczas działań w domu, szkole czy zajęć pozalekcyjnych. Wspólnie z uczestnikami poszukają zastosowań dla działań wokół dizajnu łącząc je z codziennymi doświadczeniami.

 

od dizajnu do aktywizmu | Gabriela Gabukow Kowalska | 11.07.2019

Czy dizajn może być formą aktywizmu?

Gabriela GABUKOW Kowalska, wrocławska artystka i projektantka, zna odpowiedź!

Podstawowymi metodami jej pracy są wnikliwa obserwacja i współodczuwanie, a społeczna użyteczność procesów projektowych stanowi dla Kowalskiej ogromną wartość. Być może właśnie dlatego dizajn postrzega jako obszar mocno interdyscyplinarny, a swoje działania osadza głęboko w kontekstach kulturowych, społecznych i psychologicznych.

Podczas spotkania Kowalska opowie o swoich doświadczeniach z narzędziami i strategiami związanymi z projektowaniem oraz ich wpływem na lokalne społeczności, skupiając się głównie na swoim długofalowym projekcie „Co mogę dla Ciebie zrobić?”.

 

dizajn zaangażowany społecznie | Dominika Kulczyńska | 18.07.2019

Czym jest dizajn zaangażowany społecznie i czy jest nam on w ogóle potrzebny? Czy każdy z nas może być „społecznym projektantem”? Na te pytanie wspólnie postaramy się odpowiedzieć w czasie kolejnej odsłony „Lekcje Sztuki: Dizajn wszędzie!”

Poprzez przekrój społecznych projektów z Polski, ze Świata i autorskich prowadzącej, poznamy kolejne etapy realizacji, w tym definiowanie problemu i potrzeb społecznych w pracy projektanta. Następnie sami wcielimy się w rolę społecznego dizajnera i wykonamy ćwiczenie bazujące na metodzie profesora Johna Arnolda – ojca teoretyka „design thinking”. Zapraszamy!

 

graficzka czy ilustratorka? o projektowaniu graficznym | Marta Przeciszewska | 25.07.2019

 Czy projektowanie graficzne może uratować świat?

Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania z Martą Przeciszewską! Wspólnie przyjrzymy się historii projektowania, zastanowimy się nad tym jak wpływa ono na naszą codzienną rzeczywistość i czy – lub gdzie? – istnieje granica dzieląca projektowanie graficznie od ilustracji.

Szereg projektów przygotowanych przez wrocławską graficzkę posłuży nam jako punkt wyjścia do analizy codziennej pracy dizajnerki, poznania czym jest sam proces projektowy i jakie niespodzianki czyhają na grafików. Poznamy znaczenie słów fakap, asap i layout, ale nie zapomnimy również o frajdzie, zabawie i poczuciu humoru, niezbędnych w pracy kreatywnej.

 

Dizajn i projektowanie to procesy, które właściwie od zawsze towarzyszą nam w codziennym życiu, jednak przeważnie nie zastanawiamy się nad tym jak ogromny wpływ mają na nasze funkcjonowanie. Każde z miast, osiedli i budynków, w których żyjemy zostały przez kogoś zaprojektowane. Wszystkie przedmioty codziennego użytku powstały w wyniku czyjeś pracy projektowej, tak samo jak elementy wystroju wnętrz czy książki, które stoją na półkach w naszych domach. Dizajn jest dosłownie wszędzie i ma ogromny wpływ na nasze społeczeństwo, co często umyka nam w codziennym pędzie.

W cztery lipcowe czwartki zapraszamy do Galerii Sztuki w Legnicy, gdzie zaproszone przez nas projektantki i kuratorki opowiedzą o dizajnie związanym z naszym codziennym życiem, prezentując najbardziej inspirujące przykłady związane ze sztuką użytkową, edukacją najmłodszych, grafiką oraz projektowaniem zaangażowanym społecznie i wspierającym oddolne inicjatywy społeczne. Na „Lekcje Sztuki” zapraszamy wszystkich, którzy interesują się projektowaniem i tworzeniem!

 

Prowadzące spotkania:

Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan – nie są projektantkami, architektkami, graficzkami, ani siostrami. Poznały się na wrocławskim kulturoznawstwie w 2009 roku. Od tego czasu – wspólnie, ale też czasem osobno – wymyślają i realizują projekty i działania związane nie tylko z dizajnem. Lubią turystykę warsztatową, małe miasteczka i dużo jedzenia. Są pomysłodawczyniami strony do dizajnu, autorkami wszystkich tekstów oraz scenariuszy działań, które uprzednio przećwiczyły podczas swoich warsztatów realizowanych jak 3D Dizajn Dla Dzieci.

Gabriela Gabukow Kowalska – artystka interdyscyplinarna, projektantka, aktywistka i kuratorka. Wnikliwa obserwatorka przestrzeni miejskiej i natury, a także relacji i interakcji międzyludzkich zarówno na jednostkowym, jak i kolektywnym poziomie. Fascynują ją konteksty: psychologiczny, socjologiczny i kulturowy, za sprawą których na pewne obiekty czy zjawiska reagujemy bezwarunkowo. Laureatka; „Machina Design Awards” (Młody Design 2010), dwukrotnie wyróżniona w konkursie „MakeME!” w ramach Łódź Design Festiwal. Nominowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego do nagrody „Dobry Wzór 2011”. Laureatka Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” (2009). Od 2016 roku realizuje projekt „Co mogę dla Ciebie zrobić?”, a w jego ramach bada i w twórczy sposób odpowiada na potrzeby mieszkańców danego obszaru. W tym kontekście działała wśród Basków, mieszkańców wrocławskiego Szczepina czy mniejszości ukraińskiej.

Dominika Kulczyńska – absolwentka fotografii we wrocławskiej AFIE i ceramiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje multimedialnie, z ceramiką i tkaniną. Współtwórczyni Spółdzielni Projektowej „Zakwas”, która skupia się wokół wzornictwa tworzonego w idei upcyklingu. Interesują ją tematy społeczne, które często porusza w swoich pracach. Dużą część uwagi skupia nie tylko na projektowaniu przedmiotu, ale też na projektowaniu procesów i zachowań ludzkich. Chciałaby, aby jej realizacje odpowiadały na ludzkie potrzeby lub o nich opowiadały. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Marta Przeciwszewska – asystentka w pracowni Projektowania Identyfikacji Wizualnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się szeroko rozumianym Projektowaniem Graficznym, ze szczególnym uwzględnieniem projektowania książek i systemów identyfikacji graficznej. Jej ulubionym formatem papieru jest B2.

 

Udział we wszystkich spotkaniach jest darmowy. Z myślą o osobach głuchych podczas każdego ze spotkań zapewniamy tłumacza na Polski Język Migowy.

 

Fundacja Ładne Historie to organizacja pozarządowa powołana w wyniku wieloletniej współpracy niezrzeszonej grupy artystów, kuratorów, aktywistów i promotorów kultury. W naszych działaniach staramy się opowiadać historie wynikające z lokalnych, miejskich kontekstów, angażując w nie twórców i promotorów kultury z całej Polski. Nasza działalność polega na organizacji projektów artystycznych i społecznie zaangażowanych, wynikających z potrzeby edukacji i wzmacniania poziomu uczestnictwa w kulturze mieszkańców polskich miast. Projektując kolejne projekty Fundacji zakładamy, że przyczynią się one do poprawy dostępności, różnorodności i innowacyjności oferty kulturalnej w Polsce. Jesteśmy przekonani, że działania artystyczne oraz edukacja kulturalna mają na celu nie tylko integrowanie społeczności, ale również poprawę jakości jej funkcjonowania. Rozumiejąc je jako narzędzie możliwej, pozytywnej, społecznej zmiany, chcemy współtworzyć nowe zjawiska w młodej, polskiej kulturze.

 

Organizator: Fundacja Ładne Historie

Projekt „Lekcje Sztuki” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.