Filip Zawada – z punktu widzenia ziemniaka

 

FILIP ZAWADA

z punktu widzenia ziemniaka

spotkanie autorskie: 15 września, godz. 18.00

miejsce spotkania: Rynek przed Galerią Sztuki

otwarcie wystawy godz. 19.00

Otwarta Pracownia Sztuki, ul. Chojnowska 19

wystawa: 15 września – 31 grudnia 2023

wstęp wolny

 

Z PUNKTU WIDZENIA ZIEMIAKA

Kiedyś bardzo chciałem nauczyć się rysować, ale byłem przekonany, że to za trudne. Z pomocą przyszedł mi wtedy mój czteroletni syn. Ja cię nauczę – powiedział i to rzeczywiście zrobił. Narysował dwie kropki – to są oczy. Te dwie kreski – to ręce, kolejne dwie to nogi, a to duże jajko to brzuch. No i masz ludzika. Od kilkunastu lat dzięki jego niemu rysuję, robię szkice bohaterów do książek i zapisuję przy nich ważne myśli, które później wykorzystuję w powieściach.

Fotorelacja z wernisażu i spotkania z Autorem:

Ziemniaki, na początku mieszkały tylko w naszym domu. Najczęściej rysowałem je kiedy nie umiałem udzielić odpowiedzi na trudne pytania mojego szybko rosnącego syna. Wolałbyś być szczęśliwym alkoholikiem czy nieszczęśliwym milionerem? Trudno jest od razu znaleźć w głowie rozwiązanie na tak postawiony problem. Grając na zwłokę rysowałem ziemniaka i tłumaczyłem synowi, że Pan Ziemniak musi się zastanowić nad odpowiedzią. Przyczepiałem kartkę magnesem do lodówki i czekałem na to aż znajdę odpowiedź. Kiedy przychodziła mi do głowy dopisywałem ją i mieliśmy święto bo ziemniak znalazł rozwiązanie. Później moi rysunkowi kuple rozpoczęli podbijać internet. Część z nich została bohaterami japońskiej bajki o równowadze we wszechświecie. Część zaczęła grać w filmach. Przestałem panować nad ich losami.

Mój syn dorósł, a ja zostałem z ziemniakami, które teraz rozwiązują moje problemy, a przy okazji też wielu innych ludzi. Aż trudno uwierzyć, że wszystko rozpoczęło się od narysowania kropki.

Filip Zawada – pisarz, muzyk i rysownik ziemniaków, które można znaleźć na jego instagramie @zawadafilip. Za prozy Psy pociągowe i Pod słońce było był nominowany do nagrody Gdynia. Książka pt. Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek zawędrowała do finału literackiej nagrody Nike. W 2021 ukazała się powieść Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna, która została uznana za jedną z trzech najważniejszych książek roku. W roku 2022 wydał ostatnią jak do tej pory powieść Weź z nią zatańcz.

Wydał również książki poetyckie: System jedynkowy, Bóg Aldehyd,  Snajper, Świetne sowy, oraz Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się (nominacja do nagrody Silesius).

Dwukrotny finalista konkursu dramaturgicznego Strefy Kontaktu w roku 2021. Jego nagrodzona sztuka pt. Widzę nic była wystawiana we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W przygotowaniu jest kolejny dramat pt. Kolejność fal, którego premiera odbędzie się w marcu 2024 roku.

 


 

warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, bo w każdym wieku można zacząć rysować

28 grudnia (czwartek), godz.: 12.00, Otwarta Pracownia Sztuki, ul. Chojnowska 19

zapisy: galeria@galeria.legnica.eu, tel.: 535 600 599

udział bezpłatny

Pan Ziemniak – bohater autorstwa Filipa Zawady pierwszy raz pojawił się u niego w domu z dwóch powodów. Po pierwsze, rysowanie ziemniaków jest łatwe! Po drugie, kto zna odpowiedzi na trudne pytania lepiej niż rysunkowy bohater! Nasze ziemniaki też na pewno pomogą nam rozprawić się z dręczącymi pytaniami i przygotować postanowienia noworoczne. Spędźcie z nami wolny czas! Będziemy robić stemple z ziemniaków i rysować satyryczne grafiki.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content