Bogusław Zen – Strachy

Plener jednego artysty – Strachy Bogusława Zena

 

Plener jednego artysty III – Gargulec

Trzeci Strach z cyklu Plener jednego artysty – Gargulec – już powstał! Instalację, podobnie jak poprzednie rzeźby z cyklu, oglądać można przejeżdżając samochodem obok działki artysty (Jenków). To już ostatnia realizacja z serii.

Gargulce umieszczane były na dachach budynków sakralnych i świeckich – ich zadaniem było strzeżenie mieszkańców miast przed złem. Te mityczne stworzenia przybierały różnorodne formy: zniekształconych ludzkich twarzy, zwierząt, smoków lub potworów. Przeważnie były to postaci groteskowe, brzydkie i straszne. Najbardziej efektowne formy nadawano gargulcom w późnym średniowieczu. Najbardziej znane są gargulce zastygłe na dachu Katedry Notre-Dame w Paryżu.

„Siedzą przyczajone na wysokich wieżach, obserwując z góry całą okolicę i czają się na zło. Gargulce tylko udają rzeźby, aby znienacka zaatakować. Zło, widząc swoje odbicie, ucieka przerażone. Mają również zastosowanie praktyczne – odprowadzają wodę deszczową z dachów, chroniąc budynek” – dodaje artysta, Bogusław Zen.

 

 

Plener jednego artysty II – Smok

Powstała druga rzeźba w ramach projektu Plener wirtualny jednego artysty. Tym razem Bogusław Zen stworzył Smoka.  Podczas wernisażu mityczny stwór zionął ogniem!

Artysta nawiązał do popularnego w wielu kręgach kulturowych motywu smoka. Jak sam tłumaczy: „smoki ziejące ogniem i dymiące siarką były obecne w kulturze od zarania dziejów, pojawiały się często w podaniach, bajkach i starożytnych mitach. (…) W kulturze europejskiej smok kojarzył się z nieszczęściem, ze zniszczeniem i ogniem, za to w kulturze azjatyckiej jest symbolem bogactwa i pomyślności. W Biblii smok uosabia samego Diabła – ostatecznie jednak zawsze zostaje pokonany”.

Instalacja stoi na działce artysty. Wykonana jest w znacznej mierze z elementów drewnianych. To już druga (z trzech) realizacja z cyklu. Z niecierpliwością czekamy na kolejną – ostatnią – którą zobaczymy we wrześniu.

 

 

Plener jednego artysty I – Jelon

Pierwsza rzeźba z cyklu Strachy, realizowanego w ramach projektu Plener wirtualny jednego artysty przez Bogusława Zena, już powstała!
Jak tłumaczy sam artysta, głównym celem projektu jest tworzenie w czasie zamknięcia i izolacji, w którym tradycyjne wystawy, plenery i wernisaże nie odbywają się, a kontakt twórcy z odbiorcami przeniesiony jest w znacznej mierze do Internetu. Bogusław Zen skupia się na tworzeniu instalacji rzeźbiarskich na dwóch płaszczyznach: realnej i wirtualnej. Rzeźby powstają na działce artysty, w miejscu dobrze widocznym z drogi krajowej, ale to właśnie wirtualna przestrzeń zapewnia kontakt z widzami, koneserami sztuki oraz z innymi artystami.
W czasie trwania projektu – od czerwca do sierpnia – realizowany będzie jeden Strach w miesiącu. Wykonywane są one z elementów gipsowych oraz naturalnych materiałów, takich jak pnie drzew, deski, kamienie i rośliny. Inspiracją do tworzenia tych postaci są lokalne legendy, mityczne stwory oraz ludowe strachy na wróble, stawiane na polach przez rolników. Artysta poprzez realizację Strachów podkreśla silny związek człowieka z przyrodą.
Pierwszą instalację z cyklu Strachy podziwiać można jadąc samochodem – Jelon, bo tak nazywa się wyrzeźbiona postać, inspirowany jest legendą o Duchu Gór, Karkonoszu. O takim doborze tematyki zadecydowała bliskość Sudetów, gdzie wedle podań spotkać można Ducha Gór – pojawiającego się nieoczekiwanie w różnych miejscach. Wędruje on po całym Dolnym Śląsku, przybierając różną postać – czasem bardziej ludzką, a czasem bardziej zwierzęcą.

Jak wyglądała realizacja pierwszej rzeźby? Artysta z gipsu stworzył dłonie i głowy Stracha, zaś pozostałą część wykonał z różnych elementów drewnianych. Proces tworzenia i efekt końcowy możecie obejrzeć na zdjęciach!
Plener wirtualny jednego artysty odbywa się w ramach partnerstwa z Galerią Sztuki w Legnicy, w ramach projektu stypendialnego finansowanego przez MKiDN Kultura w sieci od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku.
Bogusław Zen – urodzony w 1963 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 1997 roku uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby. Ukończył kurs konserwacji zabytków. Rzeźbi w kamieniu, drewnie i brązie, zajmuje się rysunkiem, instalacją rzeźbiarską oraz medalierstwem. Od 2003 roku zajmuje się również rzeźbą w nietrwałych materiałach, takich jak lód, śnieg czy piasek.

 

 

Najważniejsze realizacje rzeźbiarskie:
– Pomnik Chrystusa w Polkowicach( 3,3m wys. kamień piaskowiec)
– Pomnik Jana Pawła II w Miliczu (3,4m wys. brąz)
– Ołtarz boczny w Kościele OO. Bonifratrów we Wrocławiu (konserwacja)
– Ołtarz główny w Seminarium Duchownym we Wrocławiu (kamień piaskowiec)
– Rzeźba rycerza na szczycie pałacu w Kwietnie na Dolnym Śląsku oraz konserwacja zabytkowych sufitów w tymże pałacu
– 1996 Medal dla Cuprum Banku, II nagroda w konkursie Realizacja

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia:
– 2012 – Nagroda Artystów Livigno ,Włochy, Międzynarodowy Festiwal Rzeźby w Śniegu
– 2006 – III nagroda Harbin, Chiny, Międzynarodowy Fesitwal Rzeźby w Śniegu
– 2005 – II nagroda Valloire, Francja, Międzynarodowy Festiwal Rzeźby w Śniegu
– 2004 – I i II nagroda Innichen,San Vigilio, Włochy, Międzynarodowy Festiwal Rzeźby w Śniegu
– 2004 – nagroda publiczności, Kiruna, Szwecja, Międzynarodowy Festiwal Rzeźbiarski w Śniegu
– 2002 – nagroda ZPAP, rysunek, Muzeum Historyczne Arsenał we Wrocławiu
NAJWAŻNIEJSZE WYSTAWY:
– 2018 – Międzynarodowy Festiwal rzeźby w lodzie Pakruojos Dwaras ,Litwa
– 2018 – Międzynarodowy Festiwal Rzeźby wśniegu i w lodzie Harbin, Chiny
– 2016 – Wystawa rzeźb lodowych, Berlin, Niemcy
– 2016 – Wystawa Indywidualna rzeźba „Galeria Na Wprost „Iława”
– 2015 – XXVII Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego, Galeria Sztuki, Legnica
– 2014 – Międzynarodowy Festiwal Rzeźbiarski w lodzie i Międzynarodowy Festiwal Rzeźbiarski w piasku, Jelgava, Łotwa
– 2013 – Międzynarodowy Festiwal Rzeźby w lodzie, Helsinki, Finlandia
– 2012 – Wystawa „Nowa Sztuka Narodowa” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
– 2012 – Wystawa Międzynarodowy Konkurs na Pomnik Smoleński CRP, Orońsko
– od 2008 do 2011 – Międzynarodowy Festiwal Rzeźby w piasku, Warnemunde, Niemcy
– od 2005 do 20010 – Międzynarodowy Festiwal Rzeźby w lodzie, Rostock, Niemcy
– 2008 – VI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów
– 2007 – Rzeźba w Eben Emael park/Liege, Belgia
– 2005 – Wystawa zbiorowa ,rzeźba BWA Awangarda, Wrocław
– 2004 – wystawa zbiorowa ‘Wilde Galerie”,Dusseldorf , Niemcy
– 2003 – XIV Biennale Internationale Dantesca, Ravenna, Włochy (medal z brązu w zbiorach Muzeum Dantego w Ravennie)

 

znak

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content