Aleksandra Supińska

Aleksandra Supińska

REwitalizacje

 

Wystawa czynna do 07.08.2016 r.

Wernisaż: 29.07.2016 r. – godz. 17.15

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

Wstęp wolny

 

Tytułowe REwitalizacje to próba ożywienia starannie wybranych przez artystkę obiektów architektonicznych oraz przedstawienie ich w nowy, subiektywny sposób. Zauroczona architekturą  przemysłową,  potocznie traktowaną jako nieciekawą, w swoich pracach odsłania  obiekty i miejsca porzucone przez koneserów piękna, nadaje im nowe życie, nową wartość, wprowadzając je  w świat sztuki, świat piękna i ekspresji.

Supińska wykonuje swoje prace bez użycia technik komputerowych: ręcznie tworzy matryce, które potem nakładane są warstwowo, dając wrażenie przestrzenności oraz specyficznego napięcia i ruchu. Podstawową techniką jaką posługuje się artystka jest sitodruk, który przez wiele lat kojarzony był z przemysłem. Stąd ciekawe  powiązanie techniki i tematu.

 

Prace te to element wędrówki artystycznej, której celem stało się wyizolowanie z tkanki miejskiej brył niezwykłych i niepowtarzalnych oraz próba docenienia kunsztu architektów, którzy w oczach autorki są artystami. Supińska patrzy na dokonania architektury w sposób intymny, pełen osobistej fascynacji. W swoich pracach nie sugeruje konkretnego kontekstu miejsca czy czasu, pozostawiając widza sam na sam z siatką rezonujących między sobą linii. Płaska, zdecydowana kolorystyka grafik i wielkomiejskie implikacje przywodzą na myśl dokonania sztuki popularnej. Poprzez multiplikacje linii oraz uproszczenie i uabstrakcyjnienie brył artystka pragnie nadać powszechnie znanym obiektom nową funkcję i tym samym swoiście je zrewitalizować.

——————————————

Aleksandra Supińska – ur. w 1989 r., absolwentka Wydziału Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom magisterski z wyróżnieniem dziekańskim w 2014 r. Laureatka: Nagrody Dziekana Wydziału Grafiki ASP w Warszawie w Konkursie „Grafika Warszawska”,  Galeria Test, 2012; Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych w Krakowie, 2015, 43 edycji konkursu graficznego Carmen Arozena- Brita Prinz w Madrycie, 2015 oraz 3rd Szekler’s Graphic Art Bienniale w Rumunii, 2015. 

 

 

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content