Maria Król – Wyobraźnia i pamięć

Maria Król

Wyobraźnia i pamięć

wernisaż: 1.12.23, g. 18.00

wystawa: 24.11.2023 – 21.01.2024

miejsce: Galeria Ring

W czwartek (11 stycznia) o godz. 17.00 w Galerii Ring odbyło się spotkanie autorskie Marii Król, która właśnie wydała nowy tomik wierszy „A na Cergowej bal”. Spotkanie poprowadziła Marta Berowska – wielokrotnie nagradzana poetka, która debiutowała w konkursie poetyckim w 1971 roku w Grupie Literackiej Forum Poetów Hybrydy. Marta Berowska rozmawiała z Marią Król o najnowszym tomiku artystki, której wystawę pasteli oglądać będzie można jeszcze do 21 stycznia, a także odczytała jej wiersze.

Fotorelacja ze spotkania:

 


 

Twórczość legnickiej artystki Marii Król dotyka uniwersalnych tematów egzystencjalnych zamkniętych w estetycznej formie. Tę formę prace uzyskują dzięki technice pastelu, tyleż delikatnej i efektownej – co trudnej i rozgrywanej na granicy malarstwa i rysunku. Malarstwa – bo pełnoprawnym elementem kompozycji jest plama barwna, rysunku bo pastel to kredka, a artystka często posługuje się kreską, sugestywnie łącząc te z pozoru odległe środki wyrazu.

Fotorelacja z wernisażu:

Artystka, poetka, projektantka, dekoratorka. Urodziła się i wychowała na Ziemi Krośnieńskiej. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu (1963). Po ukończeniu szkoły pracowała na etacie plastyka – dekoratora w dziale reklamy w PSS „Społem” w Krośnie. W 1969 roku przyjechała do Legnicy. Tu również zajmowała się reklamą w przedsiębiorstwach handlowych (WPTO i WPHS). Wykonywała też zlecenia dla Mody Polskiej w Legnicy i Lubinie. W latach 1990-2004 pracowała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, a po reformie administracyjnej – Legnickiej Bibliotece Publicznej – w dziale Promocji i Marketingu jako specjalista ds. reklamy.

Zajmowała się m. in. wystrojem wnętrz, projektowaniem okładek wydawnictw, jest także autorką loga placówki. Ma na koncie kilkadziesiąt projektów okładek do książek wydawanych w cyklach: Arkusze poetyckie (lata 90te.), Debiuty literackie (1994-2000), Konkursy poetyckie (1994-2003) i inne. Oprócz pasteli i malarstwa, które prezentowała na szeregu wystaw, zajmowała się również grafiką użytkową. Autorka logotypów, okładek książek, plakatów. W zakresie grafiki użytkowej współpracuje z synem Radosławem Miśtą, którego umiejętności z dziedziny grafiki komputerowej sprawiają, że jej projekty zyskują na estetyce.

 

Ważniejsze wystawy indywidualne:
2023/24 – Wyobraźnia i pamięć, Galeria Sztuki, Legnica
2001 – Między znakiem a znaczeniem, Galeria Loża, Legnicka Biblioteka Publiczna, Legnica 
1996 – Pastele, Galeria Format, Bolesławiec 
1997 – Drzewoptaki – wystawa w ramach XXVI Warszawskiej Jesieni Poezji ’97, Dom Literatury 
Związku Literatów Polskich, Warszawa
1995 – Portret róży, Legnickie Centrum Kultury, Legnica 
1976 – Pastele – wystawa z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego, Legnickie Centrum Kultury, Legnica
 
 
Udział w wystawach zbiorowych:
2006 – Dialog II, Galeria Art Fabrik, Wuppertal, Niemcy
2004 – Dialog I, Galeria Art Fabrik, Wuppertal, Niemcy
2002 – Legniczanki (wystawa malarstwa wspólnie z Aleksandrą Frydrychowicz-Zając, Marią Rogalą, Agnieszką Wlaźlak), Galeria Sztuki, Legnica
1995-2015 – udział w kolejnych pokazach Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego, 
Galeria Sztuki, Legnica (edycje XII-XXVII). 
 
Wystawy grafiki użytkowej:
2015 – Wystawa Grafiki Użytkowej – wspólnie z Radosławem Miśtą, 
(eksponowana w Zamku Piastowskim) w ramach XXVII WPZM, Galeria Sztuki, Legnica
2002 – Grafika Użytkowa (z Radosławem Miśtą), Galeria Loża, LBP, Legnica
1999 – Rola ilustracji w percepcji treści, wystawa towarzysząca prezentacjom Wydawnictwa       
            Bertelsmann Lexikothek z Oerlinghausen (Niemcy), Akademia Rycerska, Legnica
1996 – Grafika Użytkowa, Galeria WBP, Legnica
1995 – Ekslibris– wystawa pokonkursowa, Galeria WBP, Legnica 
1993 – Plakat, Galeria WBP, Legnica