Aktualne

 

Martin Rybacki

Autoportret artysty z czasów młodości

Wystawa czynna od 26.02 do 19.04.2020

Wernisaż: 6.03.2020  – godz. 18.00

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

Wstęp wolny

 

Tytuł wystawy Autoportret artysty z czasów młodości jest prostą grą słowną na temat słynnej powieści Jamesa Joyce’a i niesławnego przekonania, że każde dzieło sztuki jest autoportretem artysty niezależnie od jego tematyki.

Twórczość Rybackiego plasuje się pomiędzy figuracją a abstrakcją, czyli pomiędzy realizmem i narracją a formalnością „czystego” malarstwa lub rysunku. To ostatnie Artysta uważa za niebezpieczne, ponieważ daje możliwość łatwej ucieczki od ciężaru tworzenia pięknego i znaczącego obrazu. Na sztukę patrzy z odrobiną ironii i rezerwy, starając się ostrożnie badać samo medium, jednocześnie go nie potępiając.

Fotorelacja

Martin Rybacki urodził się w Mrągowie w 1982 roku, a od 1990 roku mieszka w Niemczech. Studiował u znanego niemieckiego ilustratora i artysty Wolfa Erlbrucha na Uniwersytecie Sztuki Folkwanga w Essen. Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie oraz grafiki i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i kolażem. Ta różnorodność mediów znajduje naturalne odzwierciedlenie w tematyce jego prac i na jego wystawach.

 

 

*****

 

Pavel Hlavatý

Obrazy snów i rzeczywistości

Wystawa czynna od 7.02 do 20.02.2020

Wernisaż: 7.02.2020  – godz. 19.00

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Wstęp wolny

 

Jest to przekrojowa wystawa poświęcona twórczości znakomitego czeskiego artysty: malarza i grafika, popularyzatora sztuki czeskiej, historyka sztuki i filozofa – Pavla Hlavatego. Artysta ten pracuje cyklami, tworząc serie grafik inspirowanych twórczością innych artystów (malarzy, grafików, ale również poetów i dramatopisarzy) bądź konkretną tematyką. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fascynacja kobietą – jej ciałem i erotyką. Tworzy grafiki oparte o motywy erotyczne w różnych kontekstach, a jego prace zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Charakterystyczne dla nich jest też spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, ich udramatyzowanie i odrealnienie.

Fotorelacja z wernisażu:

Pavel Hlavatý  – najpłodniejszy artysta w Europie wg Stowarzyszenia GRAPHIA. Więziony i skazany na izolację artystyczną jako człowiek „Praskiej Wiosny”, miał zakaz wydawania, publikowania i wystawiania. Dopiero „aksamitna rewolucja” w 1989 roku przywróciła mu oficjalne uznanie. Od roku 1977 Hlavatý zajmuje się wyłącznie grafiką. Stworzył ponad 700 ekslibrisów, a także wiele plakatów i prac graficznych. W swoich pracach upodobał sobie głównie akwafortę i suchą igłę, co nadaje jego obrazom niepowtarzalnego klimatu. Za swoją twórczość otrzymał 60 międzynarodowych nagród.

Plakat-Hlavaty_resize

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial