Aktualne

Henryk Cześnik

Niebezpieczne zabawy

Wystawa czynna od 26 czerwca do 16 sierpnia 2020

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Wstęp wolny

 

„Niebezpieczne zabawy” – taki tytuł nosi wystawa prac Henryka Cześnika, będąca zbiorem prac przygotowanych przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart. Malarstwo Cześnika wypływa z ducha rysunku – w jego dziełach to właśnie kreska jest nośnikiem treści i znaczeń. Powracającym motywem jego prac są zdeformowane sylwetki ludzkie. Artysta najczęściej korzysta z wielkoformatowych płócien, a jego dzieła przyciągają wzrok rozmachem i wyrazistością.

Cześnik w swojej twórczości snuje narrację i opowiada historie, sięgając przy tym po bardzo różnorodne źródła, od własnych wspomnień, przez opowieści zasłyszane od innych, po nawiązania do historii sztuki.

Henryk Cześnik urodził się 12 kwietnia 1951 roku w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1977 roku. Od 2003 roku jest profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych w renomowanych galeriach świata. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych Polski oraz kolekcjach prywatnych.

plakat-czesnik

 

*****

 

Ali Miraee

Sztuka uśmiechu i refleksji

Wystawa czynna od 12.06 do 25.07.2020

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

Wstęp wolny

 

Zapraszamy na spotkanie z twórczością Alego Miraee, irańskiego mistrza karykatury. Wystawa Sztuka uśmiechu i refleksji prezentuje rysunki, w których artysta nie stroni od żadnych, nawet najtrudniejszych tematów, komentując je z mistrzowskim wyczuciem absurdu. Globalne ocieplenie, myśliwskie trofea ze ściętych drzew, dewastacja zabytków przez terrorystów z ISIS – to tylko niektóre z wątków, które przewijają się przez twórczość Miraee’go. Dostarcza nam on tym samym powodów do gorzkich refleksji nad społeczeństwem, ludzką naturą i współczesnym światem.

Ali Miraee urodził się 18 lipca 1979 r. w Teheranie. Ukończył studia magisterskie z zakresu wzornictwa przemysłowego. Swoją karierę w komiksach rozpoczął jako nastolatek. Od samego początku szlifował swój osobisty styl, ujawniając humorystyczny i absurdalny pogląd na bardzo poważne i abstrakcyjne kwestie, takie jak śmierć, religia, wolność i dyktatura. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana w konkursach na całym świecie – w kategoriach takich jak karykatura, czarny humor, czy komiksy polityczne.

Plakat-Miraee_resize

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial