Aktualne

Jubileusz Marii Rogali w Galerii Ring!

 

Maria Rogala, której wystawę twórczości podziwiać można w Galerii Ring, w piątek 4 września skończyła 90 lat. Na ten dzień zaplanowany był wernisaż ekspozycji – niestety, z powodu sytuacji epidemiologicznej nie mógł on odbyć się przy udziale publiczności. W zamian udostępniamy specjalnie przygotowany materiał – Wernisaż online! Pragniemy podzielić się migawkami z uroczystego spotkania w Galerii, gdzie mieliśmy okazję przywitać się, także z Państwem i wręczyć Autorce kilka „wernisażowych i urodzinowych atrybutów. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego spotkania.

 

 

 

 

 

*****

 

Maria Rogala Malarstwo

Wystawa czynna od 20.08.2020

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12-14

Wstęp wolny

 

Zapraszamy na oprowadzanie online po wystawie

90 dzieł na 90 lat Marii Rogali!

 

 

Wystawę 90 dzieł na 90 lat odwiedzać można do 27 września. To głównie malarstwo realistyczne, skłaniające się ku tematyce tradycyj­nej: pejzaże, martwa natura, kwiaty. Jest to pokaz prac wyjątkowy nie tylko ze względu na jubileusz Artystki, lecz także dlatego, że zobaczymy prace dotąd nie wystawiane. Najstarszą z prac jest Autoportret z 1953 roku, wykonany jako praca zaliczeniowa z zajęć malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa obejmuje dzieła powstałe w czasie całej kariery artystycznej Marii Rogali, także najnowsze – Artystka tworzy bowiem do dziś. W trakcie trwania ekspozycji można również zakupić prace, świeżo wydany katalog wystawy oraz pocztówki z reprodukcjami.

Zapraszamy!

 

DSCN9748_resize

Maria Rogala – urodzona 4 września 1930 r. we Lwowie. Po wojnie wraz z rodzicami przyjechała najpierw na Górny, później na Dolny Śląsk. Studia rozpoczęła we wrocławskiej PWSSP, a po pierwszym roku przeniosła się do krakowskiej ASP na Wydział Włókienniczy. Dyplom uzyskała w 1956r. w pracowni malarstwa i gobelinu prof. Stefana Gałkowskiego.

Artystka należy do pokolenia, które osiedliło się w Legnicy w wyniku splotu powojennych okoliczności. Przez wiele lat zawodowo związana była z oświatą – otrzymała m. in. Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, a także została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

 

*****

 

ACTION COLLECTION

Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej

ze zbiorów Galerii Sztuki

Wystawa czynna w terminie od 27.08.-25.10.2020

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Wstęp wolny

 

Już wystartowała wyjątkowa AKCJA – Akcja Kolekcja. Jest to pierwsza tak obszerna prezentacja Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej  – jednego z większych tego typu zbiorów biżuterii artystycznej w Europie. W jej skład wchodzą prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO – oraz prace prezentowane na wystawach towarzyszących. Akcja Kolekcja to także symboliczna kontynuacja tradycji Festiwalu, który z powodu pandemii w tym roku nie odbył się.

 

Georg DoblerNeo classic

brosza, srebro oksydowane, rubiny syntetyczne, cytryny, 2012

 

Legnicki Festiwal SREBRO to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie poświęconych prezentacji, promocji i dokumentacji zjawisk ze świata współczesnej biżuterii artystycznej. Co roku w Legnicy odbywają się wystawy artystów-złotników i projektantów, Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Sztuki Złotniczej, seminarium teoretyczne oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

 

Timothy Information Limited, Obserwuj ptaszynę

odznaka: mosiądz, srebro, akryl, stal, farba proszkowa, 2012

 

Prace nad utworzeniem stałej kolekcji biżuterii rozpoczęły się w 2004 r. Znaczna część zbiorów została pozyskana w latach 2013-2016 dzięki dofinansowaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie Kolekcja liczy około pół tysiąca prac, co czyni ją jednym z największych międzynarodowych zbiorów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Gromadzi obiekty będące dziełami sztuki najnowszej, w zdecydowanej większości powstałe w XXI wieku.

 

Nils Hint, Fragment bezimiennego Nr 1, 2, 3

wisiory, kuta stal, gotowe elementy, 2012

 

W dużej mierze są to prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO oraz prace prezentowane na wystawach towarzyszących. Obejmuje przykłady twórczej aktywności na polu biżuterii artystów z różnych zakątków świata, ukazuje szerokie spektrum możliwości wykorzystania ozdoby ciała do wykreowania dzieła sztuki. Prezentuje bogactwo kontekstów, technik, materiałów, sposobów myślenia o biżuterii – począwszy od spekulacji na temat tradycyjnego pojmowania ozdoby, poprzez środek przekazu służący manifestacji poglądów artysty, a skończywszy na dziele sztuki konceptualnej.

Na ekspozycji prezentowane są prace ze zbiorów Galerii według kuratorskiego wyboru prof. Sławomira Fijałkowskiego, który przez wiele lat pełnił funkcję generalnego konsultanta Festiwalu, mając bezpośredni wpływ na jego kształt i kierunek rozwoju.

 

Andrzej Bandkowski

bransoleta, srebro, czarny obsydian, 1979

 

 

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial