Aktualne

E-mocje! – wirtualny spacer przez historię malarstwa młodych

Wystawa czynna od 5 listopada do 31 grudnia 2020
Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
Wstęp wolny

Zapraszamy na wirtualny (i nie tylko) spacer przez historię malarstwa młodych – E-mocje! Wystawa jest symboliczną kontynuacją tradycji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE który – w związku z utrzymywaniem się stanu pandemii – w tym roku nie odbędzie się. Ponieważ na 2020 rok przypada jubileuszowa, trzydziesta już edycja Przeglądu, uświetniamy ją E-mocjami!

E-mocje! Wirtualny spacer przez historię malarstwa młodych to, w sferze symbolicznej, nawiązanie do nazwy OPMM PROMOCJE, ale także do funkcjonowania sztuki w przestrzeni wirtualnej (szczególnie w ostatnim, pandemicznym czasie), jak również do silnych emocji, które kojarzymy z jednej strony z bezkompromisową twórczością młodych artystów, a z drugiej – z ogólnopolskim konkursem, w którym wygrywają najlepsi z nich.

Galeria Sztuki w Legnicy od 1999 roku buduje kolekcję prac nagrodzonych i wyróżnionych w OPMM PROMOCJE, przede wszystkim z powodu rosnącej potrzeby gromadzenia i zachowania w jednym miejscu najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych dzieł, które wyróżniane były podczas Przeglądu. Jest to tym samym dokumentacja twórczości najmłodszych pokoleń polskich artystów. Na kolekcję składa się obecnie ponad 70 prac autorstwa 68 autorów – wszystkie zaprezentowane są na ekspozycji E-mocje!

Uczestnicy:

Dagmara Angier-Sroka, Agata Bajszczak, Karolina Balcer, Katarzyna Bogdańska, Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, Beata Cedrzyńska, Monika Chlebek, Julia Curyło, Daniel Cybulski, Martyna Czop, Grażyna Danuta Daniel, Daniel Duchowski, Żaneta Dziadosz, Agnieszka Gajewska, Przemysław Garczyński, Rua Golba, Zuzanna Grochowska, Pascale Héliot, Radosław Jastrzębski, Wojciech Juchniewicz, Albertyna Kacalak, Klaudia Kaczmarek, Natalia Karasińska, Magdalena Komborska-Swacha, Mikołaj Kowalski, Juliusz Kosin, Ewa Kozera, Grzegorz Kozera, Natalia Kozieł, Daniel Krysta, Sebastian Krok, Aneta Kublik, Kamila Kukla, Magdalena Laskowska, Karolina Lisik, Ewa Łodyga, Justyna Maksajda, Paweł Matyszewski, Magdalena Mellin, Jan Michalak, Marcin Mroczkowski, Małgorzata Myślińska, Florentyna Nastaj, Ivo Nikić, Maciej Nowacki, Kinga Nowak, Iwona Ogrodzka, Joanna Pałys, Adam Piasek, Katarzyna Piotrowicz, Kinga Popiela, Ewa Prończuk-Kuziak, Tomasz Ryndak, Bartosz Ratajczyk, Olga Raciborska, Wojciech Roskosz, Katarzyna Rutkowska, Filip Rybkowski, Paweł Słota, Martyna Ścibior, Julia Świtaj, Halina Trela, Marta Wawrzynowicz, Małgorzata Wielek-Madrela, Joanna Widurska, Anna Wisz, Barbara Wójcik, Wioletta Wykowska.

 

Prezentowane obrazy będą dobrane w taki sposób, aby ukazać panujące w młodej sztuce na przestrzeni minionych trzydziestu lat trendy i zjawiska. Tym samym, dzięki przekrojowemu charakterowi ekspozycji, odbiorcy będą mieli okazję przyjrzeć się ewolucji współczesnego malarstwa w Polsce. Wystawa przypomina też twórczość zdobywców najwyższych laurów Przeglądu, z których wielu ma za sobą kolejne sukcesy artystyczne, a niektórzy sami kształcą już kolejne pokolenia twórców oraz bywają jurorami w legnickim konkursie.

Plakat-E-mocje_resize

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 *****

 

 

                    

Wernisaż wystawy prac powstałych w ramach projektu Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania Bardzo Młoda Kultura! (https://www.facebook.com/bardzomlodakultura/)    

 

Oglądajcie nas na

fanpage’u oraz YouTube Galerii Sztuki.

 

Sednem tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura są wideoeseje inspirowane literaturą, zrealizowane przez młodych ludzi z dwóch legnickich liceów: I LO i ALO, pod opieką polonisty Tomasza Dziurzyńskiego, słynącego z zarażania pasją do książek, kultury i sztuki. „Zastanawialiśmy się czy prawdą jest dość powszechna opinia popularna wśród średniego i starszego pokolenia animatorów kultury, wykładowców, ludzi sztuki, że młodzież nie czyta. Chcieliśmy sprawdzić który ze światów jest jej bliższy – świat książek czy świat wirtualny. Zaryzykować, że uda się je pogodzić i połączyć, zarówno na poziomie percepcji, jak i kreacji” – opowiada o pomyśle Małgorzata Dancewicz. Odpowiedzią są prace wideo oraz plakaty z kluczowymi cytatami z intrygujących młodzież dzieł. Wystawa z projekcją ma miejsce w Otwartej Pracowni Sztuki przy ul. Chojnowskiej 19. Projekt Fahrentheit 451, nawiązuje do tytułu książki R. Bradbury`ego o tym tytule, która ukazuje dystopijną rzeczywistość za siedemnaście tysięcy lat, w której czytanie to największa i karalna zbrodnia społeczna. Ostatni prześladowani czytelnicy potajemnie zamieniają się w „chodzące książki” i przekazują treści klasycznych pozycji kolejnym generacjom. Potrzeba czytania jest więc z jednej strony wykorzenionym dziwactwem, z drugiej – umiejętnością wartą ryzyka, na równi z instynktem samozachowawczym.

Projekt odbywa się w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk 2019-2021, współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, łączącego działania sektora edukacji i kultury. Galeria sztuki drugi rok z rzędu realizuje go w Legnicy.

Zapraszamy!

 

W związku z obecną sytuacją, planowany na najbliższy piątek plenerowy wernisaż projektu Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania, realizowanego w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, z udziałem młodzieży z I LO oraz Akademickiego LO w Legnicy, odbędzie się online.

 

Oglądajcie nas 16 października o godz. 18.00

na fanpage’u oraz YouTube Galerii Sztuki.

 

Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania to projekt Małgorzaty Dancewicz,  realizowany wspólnie z Galerią Sztuki. W ramach „Fahrenheita” odbywały się wykłady z zakresu literatury i adaptacji filmowych oraz warsztaty graficzne i wideo, podczas których uczniowie zastanawiali się nad miejscem i rolą książek, i czytelnictwa w kulturze mediów społecznościowych. Efektem twórczych działań licealistów będą wideo eseje inspirowane literaturą, którą za interesującą uznała młodzież.

Projekt realizowany był z uczniami Tomasza Dziurzyńskiego z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Efekty realizacji projektu zobaczymy na wystawie, którą otworzymy 16 października w Otwartej Pracowni Sztuki przy ul. Chojnowskiej 19. Zobaczymy na niej filmy stworzone przez młodych, a także plansze z multimedialnymi transpozycjami wybranych cytatów.

Tytułowe 451 stopni Fahrenheita z powieści Raya Bradbury’ego to 233°C, jak czytamy w książce, temperatura, w której samoczynnie zapala się papier. Opowieść przedstawia dystopijną rzeczywistość, w której książki są zakazane, a ludzka zdolność do samodzielnego rozumowania zanika poprzez zastąpienie komunikacji słownej obrazkową komunikacją mediów masowych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową i Główny Urząd Statystyczny zainteresowanie czytelnictwem w Polsce w ciągu ostatniego roku nieznacznie wzrosło. Przyczyniły się do tego rozmaite instytucje i programy dotyczące upowszechniania i promocji czytelnictwa. Na popularność literatury w stopniu nie do przecenienia wpłynęła również Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk – niby zatem nie jest źle – a jednak w środowiskach ludzi zajmujących się oświatą i kulturą tli się nieufność względem tych statystyk. Wspomniany brak wiary bierze się z osobistych doświadczeń z pracy z młodzieżą i dorosłymi, którzy czytają mniej, a jakościowo ich czytelnicze wybory są coraz gorsze.

Projekt odbywa się w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk 2019-2020, zakładający współpracę sektora edukacji, kultury i NGO.

 

 *****

 

Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE 2020

Videosyntezy

pokazy prac online na www.intermediale.com oraz na You Tube

w każdą niedzielę października i listopada o godz. 21:00

Wystawa czynna w terminie od 2.10.- 29.11.2020

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

Wstęp wolny

Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE jest areną prezentacji audiowizualnych performansów z gatunku elektroakustyki, elektroniki i muzyki eksperymentalnej artystów z Polski i ze świata. Na tegoroczną, hybrydową edycję Intermediale złożą się wydarzenia live i online. W Galerii Ring odbędzie się wystawa „videosyntezy”, prezentująca prace czołowych artystów tworzących w analogowych i hybrydowych technikach produkcji obrazu i dźwięku. Wideo prezentowane na wystawie będą również dostępne w ramach omówień kuratorskich, jako jednorazowe pokazy na stronie Festiwalu. Na scenie Legnickiego Centrum Kultury oraz w Galerii Ring i online zaprezentowane zostaną audiowizualne performansy z Włoch, Japonii i Polski.

Fotorelacja:

Uczestnicy:

Piotr Ceglarek (PL), Mike Celona (US), Loris Cericola (IT), Jan Dybała (PL), Neil Ebbflo (US), David Francus (US), Pascal Hector (DE), Derek Holzer (US/SE), Evan Henry (US), Andrei Jay (US), Haraldur Karlsson (IS), Toby Kaufmann-Buhler (US), Christopher Konopka (US), Paloma Kop (US), Kristian Niemann (DK), Alberto Novello (IT), Krzysztof Pawlik (PL), Kevin (Kevoté) Pearce (US), Javier Plano (AR), Evan Twyford (US), Bill Wiatroski (US), Kit Young (US).

Koncerty:

  • 2.10, godz.20:00, koncerty / live performances w wykonaniu Rhetoric Conversation (PL), Tatsuru Arai (JP), LCK, Sala Maneżowa
  • 3.10, godz. 21:00, live performance na www.intermediale.com w wykonaniu Dark Crazy Breaths – The Hybrid Ensamble (IT)
  • 20.11, godz. 19:00, koncert / live performance: MTV Modulartelevision (PL), Galeria Ring

Bezpłatne wejściówki na koncerty dostępne w Galerii Sztuki i Galerii Ring.    

 

pl-intermediale-2020_resize

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

     
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial