Bardzo Młoda Kultura

Mamy to!

„Fahrenhait 451 – Interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania” czyli kolejny projekt kierowany do legnickiej młodzieży!

Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania to projekt Małgorzaty Dancewicz,  realizowany wspólnie z Galerią Sztuki. W ramach „Fahrenheita” odbywają się wykłady z zakresu literatury i adaptacji filmowych oraz warsztaty graficzne i wideo, podczas których uczniowie zastanawiają się nad miejscem i rolą książek, i czytelnictwa w kulturze mediów społecznościowych. Efektem twórczych działań licealistów będą wideo eseje inspirowane literaturą, którą za interesującą uznała młodzież.

Projekt realizowany jest z podopiecznymi Tomasza Dziurzyńskiego z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Projekt zakłada cykl spotkań, wykładów z zakresu literatury, filmu i typografii, a także warsztatów graficznych i wideo. Ich efekty zobaczymy na wystawie, którą otworzymy 16 października w Otwartej Pracowni Sztuki przy ul. Chojnowskiej 19. Zobaczymy na niej filmy stworzone przez młodych, a także plansze z multimedialnymi transpozycjami wybranych cytatów.

Projekt odbywa się w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk 2019-2020, zakładający współpracę sektora edukacji, kultury i NGO. Więcej.

 

 *****

 

Projekt, którego jesteśmy partnerem – Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania autorstwa Małgorzaty Dancewicz – uzyskał grant w programie Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – Dolny Śląsk!

Tytułowe 451 stopni Fahrenheita z powieści Raya Bradbury’ego to – jak czytamy w książce – temperatura, w której samoczynnie zapala się papier. Opowieść przedstawia dystopijną rzeczywistość, w której książki są zakazane, a ludzka zdolność do samodzielnego rozumowania zanika poprzez zastąpienie komunikacji słownej obrazkową komunikacją mediów masowych.

W ramach projektu w murach naszej Galerii zostaną zrealizowane między innymi wykłady, warsztaty wideo i wideo-art’u, warsztaty graficzne oraz typograficzne, a całość podsumuje wystawa.

Z pełnymi wynikami można zapoznać się tutaj:

http://www.firlej.wroc.pl/aktualnosci/wyniki-naboru-do-programu-bardzo-mloda-kultura.html

Zapraszamy również do obejrzenia filmu, który przypomina, w jaki sposób działa program Bardzo Młoda Kultura:

 

 

 *****

Rekrutacja do programu BMK trwa!

Jako partner programu wraz z Ośrodkiem Działań Artystycznych Firlej (wojewódzkim operatorem programu) zapraszamy do naboru inicjatyw z zakresu edukacji kulturowej. Najlepsze pomysły mogą liczyć na wsparcie w kwocie 10 tys. zł!

W ramach programu na wsparcie mogą liczyć inicjatywy tworzone wspólnie przez przedstawicieli podmiotów kultury oraz placówek oświatowo-edukacyjnych, skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej oraz kadry oświatowej, rodziców i opiekunów. Pomysły muszą się wyróżniać oryginalnością, wysokim potencjałem kulturotwórczym i edukacyjnym a także mieć lokalny i oddolny charakter i angażować lokalną społeczność i lokalnych partnerów.

Inicjatywy mogą zgłaszać 3-osobowe zespoły, w skład których wchodzi co najmniej po jednym przedstawicielu sektora kultury i sektora edukacji. Pożądanymi członkami tych zespołów są również przedstawiciele organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i lokalni społecznicy.

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie firlej.wroc.pl. Zgłoszenia zespołu dokonuje lider zespołu. Jedna osoba może wysłać tylko jedno zgłoszenie. Zgłoszenia należy wysyłać w terminie do 30 czerwca 2020 r. do godz. 23.59. 

Szczegółowe informacje dostępne są w regulaminie programu.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: formularz.

 

A tak wyglądała realizacja zwycięskiego projektu sprzed roku (TUTAJ).

 

3.BMK_jak_to_dziala

BMK_co-to-takiego_resize

1.BMK_Po_co_jest_

2.BMK_kto_zyskuje

bmk_logo_dolnoslaskie_RGB_resize