Fahrenheit 451

Wernisaż wystawy prac powstałych w ramach projektu Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania Bardzo Młoda Kultura! (https://www.facebook.com/bardzomlodakultura/)  

 

Oglądajcie nas na

fanpage’u oraz YouTube Galerii Sztuki.

 

Sednem tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura są wideoeseje inspirowane literaturą, zrealizowane przez młodych ludzi z dwóch legnickich liceów: I LO i ALO, pod opieką polonisty Tomasza Dziurzyńskiego, słynącego z zarażania pasją do książek, kultury i sztuki. „Zastanawialiśmy się czy prawdą jest dość powszechna opinia popularna wśród średniego i starszego pokolenia animatorów kultury, wykładowców, ludzi sztuki, że młodzież nie czyta. Chcieliśmy sprawdzić który ze światów jest jej bliższy – świat książek czy świat wirtualny. Zaryzykować, że uda się je pogodzić i połączyć, zarówno na poziomie percepcji, jak i kreacji” – opowiada o pomyśle Małgorzata Dancewicz. Odpowiedzią są prace wideo oraz plakaty z kluczowymi cytatami z intrygujących młodzież dzieł. Wystawa z projekcją ma miejsce w Otwartej Pracowni Sztuki przy ul. Chojnowskiej 19. Projekt Fahrentheit 451, nawiązuje do tytułu książki R. Bradbury`ego o tym tytule, która ukazuje dystopijną rzeczywistość za siedemnaście tysięcy lat, w której czytanie to największa i karalna zbrodnia społeczna. Ostatni prześladowani czytelnicy potajemnie zamieniają się w „chodzące książki” i przekazują treści klasycznych pozycji kolejnym generacjom. Potrzeba czytania jest więc z jednej strony wykorzenionym dziwactwem, z drugiej – umiejętnością wartą ryzyka, na równi z instynktem samozachowawczym.

Projekt odbywa się w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk 2019-2021, współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, łączącego działania sektora edukacji i kultury. Galeria sztuki drugi rok z rzędu realizuje go w Legnicy.

Zapraszamy!

W związku z obecną sytuacją, planowany na najbliższy piątek plenerowy wernisaż projektu Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania, realizowanego w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, z udziałem młodzieży z I LO oraz Akademickiego LO w Legnicy, odbędzie się online. 

 

Oglądajcie nas 16 października o godz. 18.00

na fanpage’u oraz YouTube Galerii Sztuki.

 

 

Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania to projekt Małgorzaty Dancewicz,  realizowany wspólnie z Galerią Sztuki. W ramach „Fahrenheita” odbywały się wykłady z zakresu literatury i adaptacji filmowych oraz warsztaty graficzne i wideo, podczas których uczniowie zastanawiali się nad miejscem i rolą książek, i czytelnictwa w kulturze mediów społecznościowych. Efektem twórczych działań licealistów będą wideo eseje inspirowane literaturą, którą za interesującą uznała młodzież.

Projekt realizowany był z uczniami Tomasza Dziurzyńskiego z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Efekty realizacji projektu zobaczymy na wystawie, którą otworzymy 16 października w Otwartej Pracowni Sztuki przy ul. Chojnowskiej 19. Zobaczymy na niej filmy stworzone przez młodych, a także plansze z multimedialnymi transpozycjami wybranych cytatów.

Tytułowe 451 stopni Fahrenheita z powieści Raya Bradbury’ego to 233°C, jak czytamy w książce, temperatura, w której samoczynnie zapala się papier. Opowieść przedstawia dystopijną rzeczywistość, w której książki są zakazane, a ludzka zdolność do samodzielnego rozumowania zanika poprzez zastąpienie komunikacji słownej obrazkową komunikacją mediów masowych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową i Główny Urząd Statystyczny zainteresowanie czytelnictwem w Polsce w ciągu ostatniego roku nieznacznie wzrosło. Przyczyniły się do tego rozmaite instytucje i programy dotyczące upowszechniania i promocji czytelnictwa. Na popularność literatury w stopniu nie do przecenienia wpłynęła również Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk – niby zatem nie jest źle – a jednak w środowiskach ludzi zajmujących się oświatą i kulturą tli się nieufność względem tych statystyk. Wspomniany brak wiary bierze się z osobistych doświadczeń z pracy z młodzieżą i dorosłymi, którzy czytają mniej, a jakościowo ich czytelnicze wybory są coraz gorsze.

Projekt odbywa się w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk 2019-2020, zakładający współpracę sektora edukacji, kultury i NGO.

 

 *****

 

Mamy to!

„Fahrenhait 451 – Interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania” czyli kolejny projekt kierowany do legnickiej młodzieży!

Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania to projekt Małgorzaty Dancewicz,  realizowany wspólnie z Galerią Sztuki. W ramach „Fahrenheita” odbywają się wykłady z zakresu literatury i adaptacji filmowych oraz warsztaty graficzne i wideo, podczas których uczniowie zastanawiają się nad miejscem i rolą książek, i czytelnictwa w kulturze mediów społecznościowych. Efektem twórczych działań licealistów będą wideo eseje inspirowane literaturą, którą za interesującą uznała młodzież.

Projekt realizowany jest z podopiecznymi Tomasza Dziurzyńskiego z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Projekt zakłada cykl spotkań, wykładów z zakresu literatury, filmu i typografii, a także warsztatów graficznych i wideo. Ich efekty zobaczymy na wystawie, którą otworzymy 16 października w Otwartej Pracowni Sztuki przy ul. Chojnowskiej 19. Zobaczymy na niej filmy stworzone przez młodych, a także plansze z multimedialnymi transpozycjami wybranych cytatów.

Projekt odbywa się w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk 2019-2020, zakładający współpracę sektora edukacji, kultury i NGO.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content