Henryk Jan Baca

Henryk Jan Baca

STO

Wernisaż: 20 lutego (sobota), godz. 17.00, Galeria Sztuki

Wystawa czynna: 5 – 28.02.2016 r.

Wstęp wolny

 

 

Wystawa, stanowiąca benefis znanego legnickiego Artysty tworzącego od przeszło pięciu dekad, prezentuje obszerny zbiór prac z ostatnich lat, w tym – najnowsze. Twórczość Bacy pozostawia duże pole do interpretacji. Autor tłumaczy: nie pragnę wyjaśniać moich obrazów, chciałbym tylko pobudzić wyobraźnię innych ludzi, ponieważ malarstwo jest niczym innym jak tylko sposobem istnienia.

Katalog towarzyszący wystawie do pobrania tutaj.

Henryk Baca poza malarstwem sztalugowym tworzy również malarstwo monumentalne, freski, sgraffita, witraże i mozaiki, zajmuje się też rzeźbą i konserwacją dzieł sztuki. Jest autorem m.in. takich realizacji jak: mozaika na ścianie przy ul. Partyzantów (obok wejścia do LBP), obrazy, rzeźby i witraże w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także renowacja ołtarzy bocznych w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela czy fresk na plafonie w przedsionku Holu Starego Ratusza.

 

Fotorelacja z wernisażu:

Autor o własnej twórczości:

Maluję od pięćdziesięciu lat. Pierwsze dziesięciolecie to czas edukacji plastycznej, poszukiwanie stylu. Drugie dziesięciolecie – lata siedemdziesiąte – aktywny udział w życiu artystycznym regionu, a także udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju. Ostatnie trzy dekady to kontakt z indywidualnym odbiorcą, zaniechanie działalności wystawienniczej. To czas w którym powstało najwięcej obrazów. Przestałem wystawiać, ale nie przestałem malować.

Malując obraz mam świadomość, że maluję tylko dla jednego człowieka –  tego, który  stanie się jego właścicielem.

Nie jest ważne czy będzie to dziś czy za sto lat, tu i teraz czy gdziekolwiek na Świecie.

Jest człowiek, dla którego maluję obraz i są tłumy ludzi dla których moje obrazy są bez wartości.

… może do tego służą wystawy…

Henryk Jan Baca  

 

Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content