Zapraszamy na spotkanie z autorką – Agatą Ciastoń i kuratorką – Katarzyną Roj. Porozmawiamy o książce „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka”.
To jedyny w swoim rodzaju portretem czasów, poturbowanego społeczeństwa i jego marzeń. Autostrada A4 jest u Agaty Ciastoń jednocześnie metaforą i konkretem, Realnym i Symbolicznym, fantazją i tonami betonu. Autorka zabiera nas w drogę, która sama jest celem. Obserwujemy w niej zmieniające się ustroje, tragiczne losy i momenty szczęścia. Ciastoń odkrywa przed nami tajemnice kryjące się pod asfaltem – ludzkie szkielety, legendy i zagadki.
Co stało się z fragmentami drogi, która w pewnym momencie po prostu zniknęła? Czym były zeszyty śnieżne? I czy dziś nad autostradą latają te same gatunki motyli, które obserwowały dzieci w letni dzień zaledwie kilka lat po wojnie?
Spotkanie odbędzie się w Galerii Sztuki 16 listopada (sobota) o godz. 18.00. A po spotkaniu (godz. 19.00) zapraszamy na projekcję filmu „Nie na miejscu”. Film pokazuje piękno naszej planety, jednocześnie uświadamiając, że trudno już znaleźć na niej miejsce, które nie byłoby zaśmiecone.
Czy rozmaite metody pozbywania się śmieci mogą stanowić dobry temat dla filmu? Tak, jeśli zabiera się za to austriacki reżyser Nikolaus Geyrhalter. Najwyższa jakość zdjęć i dźwięku pozwalają przenieść się do odległych zakątków globu: do alpejskich kurortów, rajskich Malediwów, Nepalu i na koniec na pustynię w Nevadzie, podczas Festiwalu Burning Man. Patrząc, jak ludzie w tych miejscach pozbywają się odpadów, poznajemy lepiej naszą naturę początku XXI wieku i jej wpływ na planetę. Ten zadziwiająco piękny film, nagradzany na wielu filmowych festiwalach, wprowadza publiczność w dysonans, który długo z nią pozostaje. Angielski tytuł filmu „Matter out of Place” jest naukowym określeniem przedmiotu, który nie powinien się w danym miejscu znajdować. Film, pokazuje piękno naszej planety, jednocześnie uświadamiając, że trudno już znaleźć na niej miejsce, które nie byłoby zaśmiecone.
Wstęp wolny.
25 października o godz. 18:00 do Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) zaprosiliśmy na projekcję filmu „Simona” (zwiastun), wyjątkowej ekranizacji o Simonie Kossak – biolożce, profesorce nauk leśnych, popularyzatorce nauki. Znanej przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. Była także bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych. Simona była również postacią wyjątkową. Zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsycholożki. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. Wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie. Dopiero teraz zaczynamy rozumieć związek, który ona dostrzegła już wcześniej – ten między naszymi działaniami i resztą świata przyrody. Żyjąc w puszczy znalazła się po stronie zwierząt i zrozumiała ich język tak dobrze, że przez niektórych była wręcz uważana za czarownicę. Wstęp bez biletów!
ZIEMIA NIE JEST NASZĄ WŁASNOŚCIĄ. MY JESTEŚMY WSPÓŁLOKATORAMI NA ZIEMI I MOŻEMY W SPOSÓB NIE BARDZO KOSZTOWNY DLA NAS SAMYCH OGRANICZYĆ SWOJE APETYTY I POZWOLIĆ TYM INNYM ISTOTOM ŻYĆ. – Simona Kossak
15 października o godz. 18:00 w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) odbyło się spotkanie pn. „Ekotwórczość” z Piotrem C. Kowalskim. Jest to kolejne wydarzenie o tematyce z pogranicza sztuki i ekologii. Do Legnicy przyjechał malarz i pedagog z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem. Autor wielu obrazów olejnych. Tworzył również obrazy w innych technikach. Otwarty był i jest na zaskakujące eksperymenty, łamiące obowiązujące kanony i nasze przyzwyczajenia, rezygnując również z uświęconego w tradycji malarstwa, osobistego gestu artysty. Używa naturalnych kolorów, czyli m.in.: owoców, warzyw, grzybów, rdzy, dymu, szlamu, mułu, pyłu, kurzu, czy guano ptaków. Pozwala również INNYM współtworzyć swoje obrazy. Do 2021 roku prowadził pracownię malarstwa X, na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Obecnie jest profesorem emerytowanym i już nie maluje obrazów, ale za to obrazy malują się same.
Wtorkowe spotkanie było dla nas okazją do poznania twórczości artysty od kuchni, posłuchaliśmy o tym, jak kiełkują i rosną pomysły, posłuchaliśmy o „naturze” malującej martwe natury i kim są INNI zaangażowani w projekty Piotra C. Kowalskiego.
W sobotę zapraszamy na eko-piknik!
Znów skorzystamy z przyjaznej przestrzeni ogrodów legnickiej Palmiarni, gdzie w otoczeniu zieleni będziemy się relaksować, tworzyć, słuchać, rozmawiać i weźmiemy kilka głębokich wdechów… Skorzystajmy z ostatnich ciepłych dni i spędźmy ten dzień razem!
W programie:
12.00 – relaksująca sesja jogi na trawie
13.00 – prezentacja o sztuce i ekologii
14.00 – warsztaty kreatywne dla dzieci z Agnieszką Matwiejszyn
15.00 – inspirująca rozmowa o książkach z Pawłem Czekańskim (Book Truck)
Ponadto przez cały dzień czeka na Was strefa relaksu z leżakami i pufami, poczęstunek, kącik kreatywny dla najmłodszych i trwać będzie eko-SWAP, czyli wymiana ubrań, książek, akcesoriów i przedmiotów. Wodę dostarczy nam LPWiK, a ciepłe napoje i lody będzie można kupić w mobilnym punkcie Cactus CAFE.
Wstęp wolny!
W sobotę (21.09.24) o godz. 17.00 w Galerii Sztuki odbyła się projekcja filmu „Przynoszę Ci dzikość” oraz spotkanie z jego bohaterem Michałem Zygmuntem, mieszkańcem i aktywistą Odry, muzykiem i stałym gościem galerii.
Do wielu działań, które odmieniły życie Michała Zygmunta zmusiła go sytuacja – początkowo tworzył instrumenty nadodrzańskich drzew i kompozycje z tamtych terenów. Stopniowo zaczął bywać na wodzie, głos swych gitar oddawać naturze (field recording) oraz widzieć zagrożenia ekosystemu i angażować się w aktywizm. Katastrofa ekologiczna na Odrze z 2022 roku sprawiła, że stał się bywalcem akcji ekologów, ale i autorytetem gremiów specjalistycznych, a jego spokojne życie zamieniło się w burzliwe tournée po akcjach, debatach, konferencjach i protestach. Przytłoczony degradacją ukochanej rzeki zdecydował przepłynąć tradycyjną drewnianą łodzią 1300 km, by symbolicznie odzyskać dla niej dzikość. Reżyserka Dyba Lach postanowiła utrwalić to kamerą. Ponad godzinny dokument utrwala 40-dniową podróż oraz pozwala doświadczyć pozaludzkiego świata przyrody z perspektywy człowieka, który uważnie słucha.
Jego droga staje się pretekstem do rozmów o rzekach i wpływie człowieka na środowisko. Przypomina o katastrofie ekologicznej na Odrze – jednej z największych rzek w historii nowożytnej Europy. W ciszy, samotności, w brzmieniu wody, bohater poszukuje nadziei na przyszłość, w której panuje równowaga. Dla siebie, dla swojej córki, dla świata. To podróż, która stawia pytania o wolność rzek i ludzi, o relację człowieka i natury, ekosystemowe splątania oraz wątek dzikości w człowieku. Film został nagrodzony na festiwalach Lubuskie Lato Filmowe oraz Millenium Docs Against Gravity (wyróżnienie specjalne za reżyserię) i nominację do Green Film Festiwal jako najlepszy dokument.
Spotkanie odbyło się w ramach zadania pt. Ekologia jest sztuką, który dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wstęp wolny!
Za nami drugie warsztaty (25.08.) „Moda zero-waste” – artystyczne przerabianie ubrań. Uczestnicy przynieśli z domów ulubione element garderoby, które nie mogą już nosić, bo są np. poplamione lub dziurawe. Uczestnicy warsztatów nadawali drugie życie koszulkom, jeansom, płaszczom, spódnicom, marynarkom i innym elementom ubioru. Wykonywali farbowanie, naklejanie i doszywanie.
W niedzielę (21 lipca) w Galerii Sztuki o godz. 13.00 odbyły się warsztaty “Drugie życie talerza” – były to warsztaty malarstwa na porcelanie i ceramice. Zajęcia dedykowane dzieciom powyżej 8 roku życia i osobom dorosłym. Zajęcia poprowadziła Marta Grzesik-Studzińska.
Z przyczyn niezależnych od Galerii Sztuki, Piknik Artystyczny w Tarczynie został odwołany.
Zapraszamy na FLOWLAND!
14 września odbędzie się ósma edycja Pikniku Artystycznego w Tarczynie organizowanego przez Fundację FLOWLAND. Zapraszamy na wspólny wyjazd na to wyjątkowe wydarzenie! Na bezpłatny wyjazd autokarowy z Galerią Sztuki (w godz. 10.00-17.00) można zapisać się telefonicznie: 535 600 599 lub mailowo: galeria@galeria.legnica.eu.
O miejscu zbiórki będziemy informować wkrótce.
Dlaczego warto?
FLOWLAND to wyjątkowa, malowniczo usytuowana przestrzeń kilkusetletniego gospodarstwa, gdzie po raz kolejny odpoczniemy przy muzyce, zjemy pyszny posiłek, weźmiemy udział w sesji jogi, obejrzymy film, wysłuchamy ciekawych prezentacji i warsztatów.
Szczególnie polecamy wystawę Anny Bujak pod opieką kuratorską dyrektorki Galerii Sztuki – Justyny Teodorczyk, a także pokaz twórczości lokalnego artysty ps. Lucens w Domku Letnim.
To wszystko w towarzystwie twórców i twórczyń rękodzieła artystycznego i producentów lokalnych wyrobów spożywczych. Będzie z nami Browar Dolina BoBRU oraz wspaniali wystawcy z posiłkami dla wegan i wegetarian. Oczywiście przygotowanymi z lokalnych produktów.
Harmonogram wydarzenia:
11:00 Ceremonia parzenia herbaty (dla wcześnie przybyłych gości). Parzenie herbaty będzie odbywało się co godzinę
12:00 Oficjalne rozpoczęcie 8. Pikniku Artystycznego. Otwarcie jarmarku spożywczego Otwarcie wystawy Anny Bujak (Manufaktura), opieka kuratorska: Justyna Teodorczyk. Otwarcie wystawy Lucens (Domek Letni)
12:30 Pokaz filmu „Szkice z Karkonoszy” i performans (bodypainting) po seansie. Wydarzenie możliwe dzięki Kulturzug w składzie: Oliver Spatz, Małgosia Suś, Vilija Vitkute, Matthias Schriefl, Amith N.N., Dorota Makrutzki, Natalie Wasserman)
14:00 Nominacje do konkursu Zabytek – nie zapomnij / Denkmal – denk mal dran
14:30 „Ratownik. Szaleniec czy pasjonat od zabytków?” Dyskusja long table. Prowadzi Marek Sztark, Dolnośląskie Laboratorium Kultury OKiS we Wrocławiu
16:00 „Cudowne właściwości roślin leczniczych i jak rozpoznać rośliny trujące?” Wykład: Justyna Pobiedzińska
16:30 Joga przy jabłoniach z Gabrielą Bar
17:00 Warsztaty z robienia latawców japońskich dla dzieci
18:30 Koncert: Kasia Pakosa & Artur Witkowski
Poza tym, w trakcie pikniku będą odbywały się turnieje szachowe dzięki Fundacji Klub Szachowy C4.
Link do strony organizatora TUTAJ.
Tu nie chodzi o ratowanie naszej planety. Chodzi o ratowanie nas samych.
David Attenborough w filmie „Życie na naszej planecie”
Ekologia jest sztuką
Żyjemy w trudnych czasach – postępuje zatrważająca degradacja klimatu i środowiska naturalnego, a ludzkość oraz całe życie na Ziemi – stoi w obliczu katastrofy. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że nie można dłużej ignorować faktów, o których alarmują naukowcy i aktywiści, a które – coraz częściej i głośniej – komunikują artyści. Chcemy przyłączyć się do zaniepokojonego wielogłosu i przypomnieć o problemach, które dotyczą nas wszystkich, oraz porozmawiać o tym, co możemy zrobić.
Ochrona lasów, wód, powietrza, zwierząt… wszystko jest z sobą powiązane i wszystko ma znaczenie. Jesteśmy świadkami wymierania gatunków, utraty bioróżnorodności, zatruwania wód i gleby, ocieplenia klimatu – nie jest to pełna lista palących kwestii.
Dlaczego o tym mówimy?
Galeria Sztuki po raz kolejny realizuje projekt edukacyjny z zakresu sztuki zaangażowanej w ekologię. Od paru lat rozmawiamy z aktywistami, prezentujemy działania artystyczne, filmy i performansy. Łączymy edukację w zakresie sztuki współczesnej z wykształceniem w odbiorcach świadomości wagi zagadnień ekologicznych. Chcemy dotrzeć do jeszcze większej grupy odbiorców i uświadomić im, że zwrot ku ekologii jest koniecznością. Projekt Ekologia jest sztuką jest kontynuacją zrealizowanego z sukcesem w 2021 r. projektu dofinansowanego ze środków MKDNiS o tej samej nazwie, który spowodował ogromne zainteresowanie działaniami wśród naszych odbiorców. Więcej o tych działaniach przeczytacie TUTAJ.
W tym roku po raz kolejny zaprosimy Was do fascynującego i zmuszającego do refleksji świata na pograniczu ekologii i sztuki. Odbędą się spotkania z artystami, warsztaty, sesje jogi, projekcje filmowe dokumentów Watch Docs, SWAP-y, po raz kolejny zabierzemy Was też na piknik artystyczny FLOWLAND do Tarczyna koło Wlenia.
Będzie się działo od lipca do listopada, a szczegóły przedstawimy już wkrótce!
W nurcie „eko” działamy nie tylko przy okazji projektów. Chcemy, aby nasza instytucja była przykładem „zielonej instytucji kultury” – pijemy wodę z kranu, prowadzimy otwartą bibliotekę roślin, oszczędzamy. Szukamy rozwiązań. Pokazujemy, że ludzie związani z kulturą i sztuką nie są obojętni wobec realnych problemów, z jakimi mierzą się dzisiejsze społeczeństwa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.