Rua Golba

Rua Golba – ENFANT TERRIBLE

 

Wystawa czynna od 15.09.2017 do 20.10.2017

Wernisaż: 15.09.2017 r. – godz. 18.00

 

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

  

Fotorelacja z wernisażu:

Rua Golba, urodzona w 1985r., pochodzi z małej wsi Wola Burzecka. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2015 roku obroniła dyplom pt.: Klasa w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza i Pawła Susida, dyplom ten zdobył Grand Prix w 26. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych Promocje 2016 – legnicka wystawa jest właśnie realizacja tej nagrody. Golba jest finalistką konkursów PRZYPŁYW – Młoda Polska Sztuka Współczesna oraz Artystyczna Podróż Hestii 2014, a także uczestniczką międzynarodowego projektu Hosted Simply w Warszawie (2015) i Wiedniu (2016). Została wyróżniona Stypendium Artystycznym z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS (2014 i 2016) oraz Stypendium Artystycznym Prezydenta Miasta Łukowa. Odbyła rezydencję artystyczną w  Artists Alliance Inc. (AAI) The LES Studio Program w Nowym Jorku  (2017), The Association of Icelandic Visual Artists SÍM (Samband íslenskra myndlistarmanna) w Reykjaviku (2016) oraz AFFECT: “The Artistic Mission” AGORA COLLECTIVE w Berlinie (2016). Brała udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą.

Rua Golba tworzy obrazy, instalacje, serie rysunków, wideo i dźwięki. Wszystkie  jej twórcze działania cechuje warsztat i namysł. Podstawy do działania czerpie z zasłyszanych opowieści, podejrzanych sytuacji, korzysta również z gotowych materiałów o charakterze informacyjnym: filmów i prasy. Jednocześnie chętnie balansuje na granicy fikcji oraz dokumentu. Jej projekty odzwierciedlają społeczno – antropologiczne zainteresowania autorki – stanowią analizy wartości i zasad swoistych dla poszczególnych kultur. Artystka bada także sposoby widzenia i postrzegania – od ich uwarunkowań optycznych po psychologiczne pojmowanie obrazu.  

Wystawa Enfant terrible to forma przewrotnej refleksji nad edukacją, dzieciństwem i wzorcami. W legnickiej galerii artystka pokaże prace w których w charakterystyczny dla siebie sposób bawi się formami i materiałami, miesza porządki poważnej społecznej refleksji z czarnym humorem. Poważne, krytyczne rozważania przeplatają się tu z absurdalnym humorem. Artystce daleko jednak do szyderstwa czy bezrefleksyjnego naśmiewania się z uważnie obserwowanych zjawisk. Różnorodne, angażujące widza dzieła odnoszą się do dziecięcego buntu przeciwko narzuconym normom, ale też do konfliktów między młodymi dorosłymi a starszymi. Historie z tekstów kultury i historii mieszają się z relacjami z osobistych doświadczeń artystki. Rua stawia otwarte pytanie o niewinność dziecka, ale zdaje się również przekornie wskazywać, że kwestia „niegrzeczności” istnieje tylko w głowie dorosłego. 

Rua Golba – ENFANT TERRIBLE

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content