Piotr Kowalski, Stach Szumski TABULA RASA

Piotr Kowalski, Stach Szumski

Tabula rasa

zespół kuratorski: Krzyś Bykowski, Iza Roko

wernisaż: 31.07.2024, g. 18.00

+ koncert Æthereal  Arthropod (ES), g. 19.00

31.07. – 18.08.2024

miejsce: Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1)

Tabula rasa to prezentacja dialogu między dziełami Piotra Kowalskiego i Stacha Szumskiego – dwóch artystów z podobnego środowiska artystycznego, absolwentów ASP w Warszawie na kierunku Sztuki Mediów, którzy wkroczyli w świat sztuk wizualnych poprzez graffiti, choć ich obecne formy artystyczne znacznie się różnią. Patrząc na prace Stacha, dostrzec można silną inspirację górami i jaskiniami, krajobrazem, który otaczał go przez większość życia. Abstrakcje w jego twórczości przybierają organiczne, pulsujące, niemalże żywe formy. Natomiast obiekty Piotra są znacznie bardziej statyczne, surowe i szare; artysta wyraźnie odwołuje się do tkanki miejskiej, korzystając z materiałów powszechnie używanych w sektorze budowlanym – betonu czy stali. Koncepcja Tabula rasa zakłada, że człowieka kształtują w pełni empiryczne doświadczenia i otaczające go środowisko. Przyglądając się pracom obu artystów, wyraźnie widać, jak środowisko, w którym dorastali, odbija się w ich twórczości, która doskonale wkomponowuje się w otaczające ich krajobrazy zarówno merytorycznie, jak i formalnie. Nie można jednak zaprzeczyć, że w pracach Piotra i Stacha łatwo dostrzec podobieństwa, wspólny punkt wyjścia i podejście do tworzenia. Przyglądając się im bliżej, zauważyć można, że obaj artyści wykorzystują inspiracje miastem i przyrodą – rzeźby Piotra, choć chłodne i ciężkie, momentami przybierają formy roślinne – druty stają się łodygami, bloki betonowe pniem. Stach z kolei posługuje się w swoich pracach symbolami różnych kultur i współczesnymi logotypami, wykorzystując w swojej twórczości nowoczesne technologie – wydruki cyfrowe i żakardy. Koncepcja Tabula rasa stawia kulturę ponad naturą i biologią. Jednak, jak widać na przykładzie obu artystów, przyroda stanowi fundamentalny i nieunikniony aspekt ludzkiej natury, wywołując nostalgię i przyciągając do siebie. Z drugiej strony, od kultury nie ma ucieczki – współczesny świat to świat informacji i technologii, od których człowiek jest zależny. Każdy stoi na rozdrożu tego dualizmu.

 

Piotrek Kowalski – urodzony w 1997 roku w Warszawie. Absolwent wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach porusza tematy rozrzucone od natury do budowlanki. Interesuje się tym, co dzieje się na styku miasta i natury. Pracuje głównie obiektowo i rzeźbiarsko, badając wpływ przestrzeni oraz znajdującej się w niej infrastruktury na ludzkie zachowania. Cały czas testuje możliwość wybudowania schronienia i pracy z otaczającymi materiałami.

Stach Szumski – urodzony w 1992 roku w Gdańsku. Artysta wizualny i dźwiękowy. Stach Szumski cytuje i dekonstruuje motywy ikonograficzne używane w komunikacji międzyludzkiej od jej zarania: od prehistorycznych malowideł ściennych czy średniowiecznych symboli po współczesne graffiti, więzienne wzory tatuaży i zdekonstruowane logotypy. Wplata symbole z różnych epok i kultur w organiczne, metakonstelacje. Jego obrazy są zazwyczaj tworzone w formie improwizacji, często popartej badaniami historycznymi.

 

Plakat-Tabula-Rasa-zmniejszony

Fotorelacja z wernisażu