„Sztuka-Empatia-Integracja” to projekt, którego celem jest integracja i aktywizacja młodzieży i młodych dorosłych wokół Otwartej Pracowni Sztuki. Chcemy rozwijać kreatywność i umiejętności twórcze uczestników przez organizację warsztatów, oprowadzań, koncertu i spotkań skupionych na temacie sztuki współczesnej. Inspiracją jest dla nas empatia, wokół której będą oscylować różne działania wystawiennicze. Działanie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Klub Offline – alternatywny sposób spędzania wolnego czasu bez dostępu do Internetu i mediów społecznościowych. W nowym roku szkolnym ruszają spotkania dla osób, które potrzebują przestrzeni do rozwijania kreatywnego hobby. W Otwartej Pracowni Sztuki przygotowaliśmy przestrzeń do czytania, grania, rysowania, kolażu i przyjemnego spędzania wolnego czasu. Zapraszamy raz w tygodniu o godz. 15:00 przy ul. Chojnowskiej 19 z własnymi robótkami, szkicownikami i kubkami. Pufy i czajnik z wodą będą na Was czekać. Zaraźmy się nawzajem swoimi zainteresowaniami!
29 listopada (piątek) o godz. 21:00 w Art Cafe Modjeska (Rynek 23) zagrają Zofia Olszewska i Piotr Komosiński. Zofia odpowiedzialna za teksty, wokal, delikatne dźwięki pianina i pojawiające się w tle drony oraz Piotr – basista i kontrabasista, który tworzy basową podporę do opowiadanych historii w utworach. Swojej muzyki nie chcą przypisywać do żadnych gatunków muzycznych. Nie można jej dzielić na utwory, trzeba jej wysłuchać i poczuć na swój sposób, wsłuchać się w teksty, które mają wiele znaczeń zależnych od nastroju odbiorcy. Przeprowadzą nas przez podróż początku i końca kobiecości, od śmierci do narodzin kobiety i mężczyzny. Żałobny, transowy erotyk.
Zespołu POLA posłuchasz tutaj: https://www.youtube.com/@olszewskakomosinski1352
Wejście bez biletów!
Zapraszamy na warsztaty tańca intuicyjnego inspirowanego 28. Wystawą Plastyki Zagłębia Miedziowego. 22 listopada (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Sztuki, pl. Katedralny 1 Barbara Przerwa poprowadzi spotkanie w kameralnym gronie. Dzieła sztuki przeżywamy na wiele sposobów, a emocje, które w nas wzbudzają możemy wyrazić gestem i tańcem. Czy zastanawialiście się kiedyś jaka muzyka pasuje do obrazu, który przed sobą widzicie? Jaki gest pasuje do emocji, które wzbudza w nas rzeźba? Wszystkie te odczucia możemy wyrazić w tańcu, nie potrzebujemy muzyki, oglądamy dzieła sztuki. Zapisy: galeria@galeria.legnica.eu lub 535 600 599. Udział bezpłatny.
W piątek (8 listopada) gościliśmy Barbarę Przerwę – animatorkę kultury o specjalizacji tanecznej i edukatorki muzealnej. Barbara Przerwa w swojej pracy zawodowej łączy dwie swoje wielkie pasje, miłość do sztuk plastycznych i do tańca. W legnickiej Galerii zatańczyła do prac prezentowanych na wystawie – 28. Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego – a my zobaczyliśmy jej autorską interpretację obrazów, rzeźb i instalacji.
W czwartek 10 października o godz. 18:00 w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem zobaczyliśmy się z Marią Ziębą i Anną Gerus i rozmawialiśmy o „Kulturze jako przestrzeni do wytchnienia”, bo sztuka może stanowić doskonałe źródło terapii i wytchnienia w obecnie zabieganym świecie. Zaprosiliśmy wszystkich do rozmowy o odpoczynku przy ciepłej kawie, herbacie oraz poczęstunku.
Maria Zięba jest prezeską Fundacji Ładne Historie, animatorką kultury, organizatorką projektów kulturalnych w obszarze dostępności. Pracuje z rodzinami dotkniętymi niepełnosprawnością, angażując ich do działań samorzeczniczych. Pomysłodawczyni i organizatorka wyjazdów wytchnieniowych dla rodziców osób z niepełnosprawnością, doradczyni organizacji pozarządowych i instytucji kultury w zakresie diagnozy potrzeb i fundraisingu, stypendystka MKiDN w 2017 i 2021 roku. Anna Gerus jest członkinią Zarządu Fundacji Ładne Historie, aktywistką społeczną w obszarze dostępności, koordynatorką projektów kulturalnych. Od 6 lat współpracuje z instytucjami i NGO w zakresie upowszechniania kultury i jej dostępności dla osób z różnych względów wykluczonych. Angażuje się w projekty społeczne, ponieważ widzi w nich potencjał dla pozytywnej zmiany w naszym otoczeniu. Swoją pracą chcę dać być głos tym, którzy z różnych względów są wykluczeni z życia społecznego i kulturalnego.
8 października o godz. 18:00 w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) rozmawialiśmy z Dagmarą Koryluk i Lu Olszewski o „komunikacji do wszystkich”. Aktywistki opowiedzały o działalności fundacji Queerpol, którą wspólnie założyły i prowadzą, działając na rzecz osób queerowych w Polsce. Odpowiadały na pytania, które może zadać każdy z nas. Dagmara Koryluk (ona/jej) jest aktywistką i edukatorką równościową, z wykształcenia filolożka i pedagożka. Prowadzi różnego rodzaju działania edukacyjne i społecznościowe w firmach, we współpracy z trzecim sektorem oraz w Internecie.
Lu Olszewski (ona/jej) jest osobą niebinarną, aktywistką działająca na polu widoczności i reprezentacji osób niebinarnych w przestrzeni publicznej. Inicjatorka i współprowadząca projekt niebinarnosc.pl – strony internetowej oraz okolicznych działań nakierowanych na sam orzecznictwo osób niebinarnych. Wcześniej poprowadzły szkolenie dla pracowników, także z innych instytucji kultury w Legnicy. Bo magicznie brzmiące hasło „dostępność instytucji” to nie tylko otwartość architektoniczna, ale i mentalna. Wstęp wolny!
Nasze projekty w ramach dofinansowania:
Mural słoneczny
Dziękujemy za wspólne malowanie Muralu Słonecznego w Parku Miejskim – w przejściu łączącym przestrzeń parku z kompleksem basenów „AquaFun”. Dzięki Wam to miejsce rozświetliło aż 85 wyjątkowych wizerunków słońc! Poniżej zobaczycie fotorelację.
Akcja była częścią projektu edukacyjnego pod nazwą „Sztuka – Empatia – Integracja”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O kolejnych działaniach poinformujemy wkrótce.
Przedprzewodnik – napisana prostym językiem publikacja, która jest kierowana do wszystkich, którzy chcą odwiedzić Galerię Sztuki, ale wcześniej potrzebują trochę poznać i zrozumieć zasady funkcjonowania jej przestrzeni. Pojawi się na naszych stronach w listopadzie.
Obrazy do dotykania – odwzorowane w skali i trójwymiarowe przedstawienia wybranych obiektów z wystawy. Obrazy do dotykania służą do wzbogacenia wystawy o kolejne zmysły odbioru i pomagają ją obejrzeć tym, którzy niedowidzą lub nie widzą.
Taniec do obrazu – warsztaty z Barbarą Przerwą podczas których możemy zatańczyć lub zobaczyć taniec inspirowany dziełami sztuki. Rytm i dynamikę tańca wyczytamy z prac prezentowanych na wystawie. Swój ruch wpiszemy w przestrzeń zaaranżowaną przez artystów i kuratorów, nasz odbiór wystawy zostanie wzbogacony o kolejne zmysły.
Szkolenia – dla pracowników Galerii, przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji i wolontariuszy. Podczas spotkań skupimy się na ogólnych umiejętnościach komunikacji i poznaniu praktyk zwiększających dostępność kultury.
Wolontariat – Zapraszamy młodzież i młodych dorosłych do udziału w wolontariacie w Otwartej Pracowni Sztuki. Spotykamy się w każdy czwartek o godz. 15:00 przy ul. Chojnowskiej 19. Zainteresowani? Chcesz wiedzieć, jak pracuje instytucja kultury? Masz pomysł na zorganizowanie cyklu wydarzeń kulturalnych lub chcesz pomóc w ich tworzeniu? Zapraszamy do zespołu wolontariuszy działających przy Otwartej Pracowni Sztuki.