Sukcesy

Galeria Sztuki „Organizatorem 25-lecia” branży złotniczej!

 

w dniach 2-4 października w Warszawie odbyły się XV Międzynarodowe Targi Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas. Towarzyszył im  jubileusz w postaci projektu „25 na 25. Biżuteria czasu wolności”, realizowanego wspólnie z Galerią Sztuki w Legnicy. Był on symbolicznym podsumowaniem wydarzeń i zjawisk ostatniego 25-lecia polskiej sceny złotniczej. Składał się z dwóch części: wystawy prac wybranych 25 artystów – projektantów biżuterii oraz z ustanowienia i przyznania honorowych wyróżnień w kategoriach: Projektant biżuterii 25-lecia, Popularyzator 25-lecia oraz Organizator 25-lecia. Przyznanie tytułów odbywało się na podstawie nominacji przeprowadzonej w drodze plebiscytu ogłoszonego w branży oraz akademickich i artystycznych środowiskach złotniczych.   

Tytuł Organizatora 25-lecia otrzymała Galeria Sztuki w Legnicy – zgodnie z uzasadnieniem – za szeroką, wszechstronną i prestiżową działalność wystawienniczą, dokumentacyjną, promocyjną i edytorską na rzecz polskiej biżuterii współczesnej w kraju i za granicą oraz za budowanie jedynej w tej części Europy Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej. Podczas uroczystej gali okazjonalny medal z rąk prezesów Międzynarodowego Centrum Targowego oraz Pracowni Sztuk Plastycznych w imieniu Galerii Sztuki odebrała Pani Renata Gargaś.

Wyróżnienia te to pierwsza próba syntetycznego podsumowania dokonań i zmian, które przyniosło polskiej biżuterii artystycznej upływające ćwierćwiecze przemian ustrojowych. Po raz pierwszy natomiast przyznano je również w kategoriach „okołobiżuteryjnych” czyli skierowanych na uhonorowanie działalności osób i instytucji ważnych dla rozwoju i integracji branży, związanych z szeroko rozumianym upowszechnieniem wiedzy oraz sztuki złotniczej, w tym wystaw, publikacji i działań na polu naukowo-badawczym, itp.

Z dzisiejszej perspektywy widzimy, że minione 25 lat było dla wszystkich – zarówno projektantów, jak i producentów i organizatorów targów – okresem bardzo szybkich przemian rynkowych i mentalnościowych, dostosowywania się do europejskiego, a nawet światowego nurtu. Cieszy fakt, że polscy twórcy w znakomitej większości dobrze wykorzystali daną przez historię szansę na rozwój: nie tylko znaleźli dla siebie miejsce w nowej rzeczywistości, ale także skutecznie przyczynili się do budowania pozytywnego wizerunku polskiego designu na arenie międzynarodowej”. – podsumowała Kapituła Rady Programowej Projektu.

To nie koniec miłych akcentów. Podczas targów odbyło się też spotkanie autorskie z prof. Ireną Huml, autorką książki „ARS ARGENTI. Srebro – artyści – biżuteria”, wydaną przez Legnicką Galerię z okazji 35-lecia Festiwalu SREBRO, które obchodzono w zeszłym roku.  Pani profesor, która pierwszy artykuł o sztuce biżuterii opublikowała 58 lat temu jest wielką fanką, przyjaciółką i podporą „srebrnej” działalności legnickiej placówki. Warto dodać, że autorka również została uhonorowana specjalnym Medalem Kapituły za całokształt pracy naukowej, organizacyjnej i popularyzatorskiej na rzecz biżuterii artystycznej.  

„Galeria Sztuki jest honorowym gościem targów od wielu lat i zawsze wracamy stamtąd mocno dowartościowani. Po raz pierwszy jednak przywozimy tak ważne i prestiżowe wyróżnienie. Cieszy nas ono bardzo, bo choć poproszono nas o współorganizację całego projektu, to niezależna Kapituła podejmowała decyzje tajnie – komentuje Justyna Teodorczyk z legnickiej Galerii. Zawsze miłe są wyrazy uznania dla Legnickiego Festiwalu SREBRO, które otrzymujemy od Polaków, bo do tego, że wychwalają nas trzy kontynenty już przywykliśmy” – żartuje. To nie przejaw nieskromności lecz fakt. „Legnica Jewellery Festival Silver” na świecie (i nie tylko „zachodnim”) znany jest dużo bardziej niż w kraju. Warto przy okazjo wspomnieć, że Legnickie „SREBRO” właśnie reklamuje się na prestiżowych targach biżuterii artystycznej i designu JOYA w Barcelonie, gdzie Galeria Sztuki ponownie została zaproszona jako gość honorowy.             

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content