Seweryn Jański

Seweryn Jański

  splot

  

Wystawa czynna od 12.09 do 2.10.2016 r.

 Wernisaż: 16.09.2016 r. – godz. 18.00

 Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

wstęp wolny

 

Wielobarwne, abstrakcyjne malarstwo Jańskiego balansuje między abstrakcją a realizmem, czy raczej surrealizmem. Jego niepokojące przedstawienia pozwalają wyodrębnić, rozpoznać fragmenty rzeczywistości, ale ich powierzchowne, najbardziej oczywiste znaczenia zatracają się w metaforach.   

W przenikających się symultanicznie światach podobne wątki pojawiają się i „zapętlają” w różnych wariantach. Sam artysta przyznaje, iż w jego malarstwie występuje powtarzanie pewnych kodów, motywów, które – jak natrętna myśl – pojawiają się we wszystkich pracach, czasami jako spiralne kształty, kiedy indziej – jako płynne przejścia i abstrakcyjne kształty.

Wystawa Splot stanowi konsekwentne rozwinięcie wcześniejszych realizacji Seweryna Jańskiego. Cechą charakterystyczną prac są powtarzające się, trójwymiarowe spiralne formy, które ujęte w ruchu stanowią motywy zarówno czysto abstrakcyjne, jak i pochodzące ze świata natury. Zgodnie z tytułem inspirację przy tworzeniu prac stanowiła sieć powiązań, sposób wzajemnego przeplatania się układów, które decydują o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu bądź innej struktury.

 

 

 

Fotorelacja z wernisażu:

 

 

Seweryn Jański urodził się w 1981 r. Dyplom uzyskał w 2009 r. na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, kończąc Wydział Malarstwa i Rzeźby. Jest autorem wystaw indywidualnych, brał udział w kilkunastu wystawach grupowych prezentowanych w Polsce, Niemczech, Irlandii, Słowacji. W 2011 r. został wyróżniony na Wrocławskim Biennale Młodej Sztuki. Zajmuje się głównie malarstwem. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.