Robert Motelski

Robet Motelski

Światło i przestrzeń

www.motelski.com

Wernisaż: (piątek) 4.03.2016 r., godz.: 17:00

Termin: 3 – 27.03.2016 r.

Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

Wstęp wolny

 

 

Zapraszamy do fotorelacji z piątkowego wernisażu:

 

Czyste przestrzenie Roberta Motelskiego

Ignorując harmider czyniony przez media, krzykliwą doraźność, Robert Motelski – autor około dwudziestu wielkoformatowych obrazów prezentowanych w marcu w legnickiej Galerii Sztuki – kontempluje świat, w którym przetrwały harmonia, spokój i piękno. Zapraszamy na wystawę wytrawnego malarstwa, które przywraca życiu właściwy balans. 

„Wieczorem, przed zachodem słońca poszedłem nad jezioro. Stanąłem na pomoście. Na ciemnym tle lasu zarysowującego się w wodzie, odbijało się słońce znikające za drzewami. Tak powstał pomysł na obraz ,,Światło 12 lipca 21:07” – pisze Robert Motelski o jednej z wystawianych w Legnicy prac. W pracowni tamten widziany z pomostu pejzaż został oczyszczony z nieistotnych detali, zredukowany do dwóch pasów granatu nieznacznie różniących się odcieniem i poszarpanej ażurowej plamy czystej bieli na jednym z nich. Zniknęło wszystko, co mogłoby rozpraszać odbiorcę, odwracać jego uwagę od harmonii świata i zmącić czystość chwili zapisanej w pamięci artysty. 

Robert Motelski tak właśnie maluje. Wychodzi od studium pejzażu, bo inspiruje go natura: woda, drzewa, trzciny, ogień, góry… Ale nie dąży do fotograficznego odwzorowania rzeczywistości, tylko do jej streszczenia, syntezy, oddającego esencję natury uproszczenia lub wysublimowania. Ta twórcza idea mogłaby prowadzić w stronę abstrakcji, która – jak przyznaje malarz – zawsze była mu bliska. Ale obrazy Motelskiego to wciąż malarstwo realistyczne. „Realistyczne motywy stwarzają możliwość przekazania również innych treści” – wyjaśnia artysta. Opierając się krótkotrwałym modom, bazując na mistrzowskim warsztacie i szacunku do malarskiej tradycji, daje odpór złudzeniu, że świat spala się w konfliktach, napięciach i przemocy. Koi lęki. Malując w długich, precyzyjnie datowanych cyklach trzciny, drzewa, wodę, światło czy śnieg, pomaga medytować stałość i piękno świata, spokojny rytm narodzin i umierania, harmonię doskonałej natury.

Nie po raz pierwszy obrazy Roberta Motelskiego zawisną na ścianach Galerii Sztuki w Legnicy. W  2003 roku prezentował się tu jako dopiero co dyplomowany, dwudziestopięcioletni absolwent  Wydziału Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie – jeden z kilkudziesięciu uczestników 13.Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje. Od tego czasu brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jego prace pokazywano m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Insbrucku, Monachium i Amsterdamie. Robert Motelski wrócił do Legnicy w 2013 roku przy okazji zbiorowej prezentacji „Drogi twórcze”, obrazującej artystyczny rozwój laureatów Promocji, a obecnie, już na indywidualnej wystawie, wystawia w Galerii Sztuki prawie dwa tuziny swych najnowszych dzieł. Warto spędzić chwilę w ich obecności.

 

 

 

 

www artysty… (oglądaj)

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content