Piękny i Bestia

Europejski Festiwal Szkła „Piękny i Bestia”

 

Wernisaż: 19.12.2019 r. – godz. 18.00

Wystawa do 1.02.2020 r.

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Wstęp wolny

org. Galeria Sztuki, Fundacja Fly with Art, Galeria BB

 

Wieczór ze szkłem

31.01.2020, godz. 18:00

oprowadzanie po wystawie „Piękny i Bestia” oraz prezentacje nt. szkła artystycznego z udziałem twórców

Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)

wstęp wolny

 

On piękny, ona – bestia… do tytułu znanej baśni w przewrotny sposób odwołują się artyści, których prace obejrzeć można na wystawie głównej 7. edycji European Glass Festival. Kto jest dziś delikatniejszy, bardziej subtelny, czym jest kobiecość i męskość? Temat jest na czasie, bo jeszcze nigdy w historii tak szybko nie zmieniało się podejście do społeczno-kulturowych ról kobiet i mężczyzn. Wydaje się, że jako społeczeństwo wyzwalamy się ze stereoptypów, dając sobie wzajemnie przestrzeń do rozwoju w dziedzinach tradycyjnie zarezerwowanych dla jednej bądź drugiej płci. Z drugiej strony – wciąż budzi to emocje i kontrowersje.

Fotorelacja z wernisażu:

Legnicka Galeria od siedmiu lat gości wystawy spod znaku Play with Glass, które zwykle kończą stary rok wystawienniczy bądź rozpoczynają nowy. W tym roku na wystawie „Piękny i Bestia” zobaczymy prace wybitnych artystów z całego świata zajmujących się szkłem artystycznym. Będą to m. in. Yoshiko Okada (Japonia), Lars Widenfalk (Szwecja), Merle Kannus (Estonia) czy Richard Meitner (USA). „Estetyczne napięcie”, „Emocje”, „Splątana nić” czy „Gniazdo kukułki” – to tytyłu niektórych prac, które pojawią na wystawie. Szkło artystyczne to materia wyjątkowa – wzbudza w odbiorcach wrażenie poruszania się w bajkowej, onirycznej przestrzeni, przenosi w subtelny, pełen wrażliwości świat, pozwala przenieść się do krainy refleksji i wyobraźni. Potrafi zachwycić i uwieść widza formą, kolorem, kształtem… Często też zaskoczyć oryginalnością i nowatorskim podejściem – udowadnia to, że sztuka szkła jest pełnoprawną gałęzią sztuki współczesnej.

To wyjątkowa okazja do uczestniczenia w Europejskim Festiwalu Szkła bez konieczności podróżowania do Wrocławia, będącego organizatorem i gospodarzem imprezy. Autorami projektu ”Play with Glass” – European Glass Festival są Anita Bialic – właścicielka wrocławskiej Galerii BB i wieloletnia kuratorka szklanych wystaw oraz Kazimierz Pawlak – artysta szkła, profesor wrocławskiej ASP, dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła. Europejski Festiwal Szkła jest organizowany od 2012 roku przez Fundację Fly with Art i Galerię BB we współpracy z Gminą Wrocław, Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski. Dzięki Festiwalowi Szkła możemy przyjrzeć się trendom, jakie panują w tej dziedzinie i poznać artystów, którzy te trendy kreują. Z każdym rokiem wywołuje on coraz większe zainteresowanie, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Powoli staje się jedną z najważniejszych w Europie cyklicznych imprez związanych ze sztuką szkła.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Piękny i Bestia”, która jest wizytówką 7. edycji Festiwalu i stanowi wyjątkową okazję do przyjrzenia się współczesnemu szkłu artystycznemu.

plakat-piękny-i-bestia-4_resize