Pan Wyrazisty i awaria świata

Pan Wyrazisty i awaria świata

13.04. 2023, godz. 17.00 (czwartek)

Galeria Ring, Rynek 12

Warsztaty inspirowane VI Triennale Fotografii Wałbrzyskiej

O tym, że oko fotografa nie przestaje kadrować, że robi on zdjęcia nawet bez aparatu pisała nie tylko A. Leibovitz. Ten artystyczny sposób patrzenia „z perspektywy obiektywu” jest sprawą znaną od początków fotografii. Nawykowe noszenie przy sobie choćby małego kompaktowego aparatu to rys charakterystyczny twórców zajmujących się tą dziedziną sztuki. Wraz z upowszechnieniem telefonów sprawa stała się prostsza. Równocześnie świat odkrył nową obsesję – SELFI. Selfie może być zwykłym autoportretem i kreatywną zabawą, ale bywa też rozpaczliwą próbą poszukiwania i gubienia własnej tożsamości. Powielanie swojej twarzy w mediach społecznościowych oraz troska o atrakcyjny, spektakularny wygląd staje się formą autopromocji i idealnie pasuje do epoki uprzedmiotawiającej ciało. Rodzi się pytanie jaką funkcję selfi pełni w obecnej kulturze i naszym życiu?

Motywem przewodnim warsztatów stanie się opowiadanie Olgi Tokarczuk „Pan Wyrazisty”. Na kanwie tekstu spróbujemy zastanowić się nad selfitis – tak określa się uzależnienie od selfi. Wydaje się bowiem, że technologia jedynie wywołała demony, które już w nas były, co doskonale pokazuje „Portret Doriana Graya” Oscara Wilde. Dlatego też zajrzymy przez ramię psychologom i spróbujemy sprawdzić jak to z nami jest. Czy selfie jest błędem w oprogramowaniu naszych pragnień, wirusem potwierdzającym „awarie świata” a może artystyczną formą poszukiwania samego siebie? Czeka nas oczywiście zadanie plastyczne z Panem Wyrazistym w roli głównej. Dokąd nas zaprowadzi? Zobaczymy.

Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych, ilość miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: galeria@galeria.legnica.eu lub  pod tel. 535 600 599