FABULA RASA

Nikita Krzyżanowska

FABULA RASA

wernisaż: 31.07.2024, g. 17.00

spotkanie autorskie: 28.08.2024, g. 18.00

26.07. – 1.09.2024

miejsce: Galeria Ring (Rynek 12)

 

 

W czwartek (29.08) zaprosiliśmy do Galerii RING (Rynek 12) na spotkanie autorskie z Nikitą Krzyżanowską. Z artystką porozmawialiśmy o jej wystawie „Fabula rasa” oraz inspiracji książką Edwarda Stachury o tym samym tytule. Nie zabrakło pytań o symbole pojawiające się w malarstwie Nikity: ogień, łańcuchy i motyle. 

 

Wystawa FABULA RASA odnosi się do parafrazowanego przez Edwarda Stachurę w jego ostatnim dziele filozoficznego pojęcia czystej tablicy (łac. tabula rasa). Esencja wszelkiej egzystencji, która istnieje jedynie na poziomie pozawerbalnym, poza wypluwanymi zewsząd nieustannie słowami:

Ta książka jest opisem czegoś, co jest. To coś to nieśmiertelnie żywe życie. Możesz to odkryć, jeżeli nie utkniesz na słowach, jeżeli nie zachłyśniesz się słowami, nie zadusisz słowami i nie spoczniesz na słowie jak w trumnie. Jeżeli zawieruszysz się dalej, poza słowo, poza grób.

Czy wierzysz słowom? Czy wierzysz w ogóle w to co mówisz, w to co myślisz?

A może potrafisz choć na moment odrzucić słowa i zaufać swojej najprawdziwszej naturze? Czy wierzysz we własną świętość? 

Spójrz na przelatującego motyla, nie obrywaj mu skrzydeł. On żyje zaledwie kilka dni lub tygodni w całej delikatności własnego istnienia. 

Potem umiera.

Fotorelacja z wernisażu

 

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku malarstwo. Dyplom obroniła w pracowni dr. hab. Łukasza Huculaka, 2022. Tworzy prace oparte na geście i intuicji, w duchu estetyki ulicznego wandalizmu, w którym odnajduje elementy współczesnej mitologii. Członkini parareligijnej grupy artystycznej i nomadycznej galerii sztuki Kościół Nihilistów.

Kościół Nihilistów, założony w 2019 roku przez Justynę Baśnik, Pawła Baśnika i Jędrzeja Sierpińskiego to interdyscyplinarny projekt, który zajmuje się działalnością kuratorską, organizacją wystaw, projektowaniem odzieży oraz tworzeniem dzieł na styku muzyki, performansu, malarstwa i video-artu. Ponadto, poprzez magazyn Przemijam, promują sztukę undergroundową. Głównym tematem ich działalności jest refleksja nad kondycją współczesnej cywilizacji i jej przyszłością, rozciągającą się pomiędzy dwoma scenariuszami. Pierwszy, optymistyczny, zakłada ciągły rozwój, wzrost dobrobytu i osiągnięcie nieśmiertelności. Drugi, pesymistyczny, wiąże się z upadkiem demokracji i nadchodzącą katastrofą klimatyczną, która może trwale zdestabilizować świat. Poprzez tytuły wystaw i wybór prac starają się ukazać najbardziej pesymistyczne wizje. Ich działania to pesymistyczna forma zaangażowania w kwestie społeczne i polityczne, oparta na doprowadzaniu pewnych postaw do granic absurdu. Charakterystyczny dla nich dadaistyczny styl i czarny humor, zgodnie z hasłem Jedyne, co pozostało, to zatańczyć nad własnym grobem, są nieodłącznym elementem ich twórczości. Taka apokaliptyczna narracja może paradoksalnie bardziej motywować do społecznego zaangażowania niż tradycyjne formy aktywizmu.

bezimienny_nihiisci_12-kopia

Nikita Krzyżanowska była wielokrotnie nagradzana – m. in.: nominowana w 13 konkursie  Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, 2023; zdobywczyni Grand Prix w 31 Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2023, Galeria Sztuki, Legnica, 2023; LOOSTRO 16, wyróżnienieJesienny Salon Sztuki, BWA Ostrowiec Wielkopolski, 2023; Laureatka konkursu Bielska Jesień w 2023 r.; II nagroda w Konkursie Postawy 8, 2022; zwyciężczyni konkursów: W pół drogi, ASP Wrocław, Krotoszyn, 2021; konkursu dla młodych twórców OP_YOUNG, Galeria OP_ENHEIM, Wrocław, 2021; konkursu na kuratora Galerii MDS we wrocławskiej ASP, 2020 oraz konkursu na wystawę indywidualną, Galeria Duży Pokój, Warszawa, 2019. Stypendystka Sommerakademie, Drezno, Niemcy. Wystawy indywidualne: Pinokio, Nova Art, Nowa Ruda, 2023; Kochanka Śmierci, Galeria SZARA, Warszawa, 2023; Stajemy się liryczni tylko w nagłej organicznej zapaści, Galeria 66p, Wrocław, 2022; Nowa Normalność, Kościół Nihilistów, Wrocław, 2020. W kryminalnym MC wciąż ukazana prawda, Galeria Duży Pokój, Warszawa, 2019. Wybrane wystawy zbiorowe: 31 Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2023, Galeria Sztuki, Legnica, 2023; SHARE YOUR ANGER, Galeria ASP, Kraków, 2022; Polska2137, Avant Art Festival, Galeria BWA, Warszawa, 2021.

Plakat-Fabula-Rasa-Nikita-zmniejszony