Martin Rybacki

Martin Rybacki

Autoportret artysty z czasów młodości

Wystawa czynna od 26.02 do 19.04.2020

Wernisaż: 6.03.2020  – godz. 18.00

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

Wstęp wolny

 

Tytuł wystawy Autoportret artysty z czasów młodości jest prostą grą słowną na temat słynnej powieści Jamesa Joyce’a i niesławnego przekonania, że każde dzieło sztuki jest autoportretem artysty niezależnie od jego tematyki.

Twórczość Rybackiego plasuje się pomiędzy figuracją a abstrakcją, czyli pomiędzy realizmem i narracją a formalnością „czystego” malarstwa lub rysunku. To ostatnie Artysta uważa za niebezpieczne, ponieważ daje możliwość łatwej ucieczki od ciężaru tworzenia pięknego i znaczącego obrazu. Na sztukę patrzy z odrobiną ironii i rezerwy, starając się ostrożnie badać samo medium, jednocześnie go nie potępiając.

Fotorelacja

Martin Rybacki urodził się w Mrągowie w 1982 roku, a od 1990 roku mieszka w Niemczech. Studiował u znanego niemieckiego ilustratora i artysty Wolfa Erlbrucha na Uniwersytecie Sztuki Folkwanga w Essen. Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie oraz grafiki i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i kolażem. Ta różnorodność mediów znajduje naturalne odzwierciedlenie w tematyce jego prac i na jego wystawach.