Maraton Pisania Listów

 

W niedzielę – 11 grudnia, od godz. 12:00 do 14:00 w Galerii Sztuki będzie można napisać list (samemu bądź korzystając z gotowego wzoru),  w ramach akcji „Maraton Pisania Listów” – największym wydarzeniu w obronie praw człowieka na świecie.

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Pisane są listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los bohaterów i bohaterek oraz wysyłane są wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. 

W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Okażmy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości.

W Polsce idea Maratonu Pisania Listów narodziła się w 2001 roku. Akcja polega na odręcznym pisaniu i wysyłce apeli do władz oraz wyrazów solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów, tym większe szanse, że uda się poprawić los prześladowanych. Odręcznie pisane listy są odpowiedzią na prześladowania wybranych, konkretnych osób. W tym roku wspieramy m.in. Chow Hang-tung z Hongkongu, uwięzioną za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen, czy Vahida z Iranu, który wraz z braćmi został aresztowany po pokojowych protestach, był torturowany i od 2020 roku przebywa w izolatce.

Więcej informacji TUTAJ