Spędź majówkę ze sztuką!
Zwiedzaj, oglądaj, poznawaj i twórz. Baw się i ucz. Galeria Sztuki poleca inna niż wszystkie majówkę na wygodnej rodzinnej kanapie, albo solo z kawą i wirtualnym światem sztuki na wyciągniecie ręki. Na długi weekend przygotowaliśmy dla Was przewodnik z dziesiątkami propozycji z zakresu polskiej i światowej kultury i sztuki: wirtualne zwiedzanie, oglądanie, garść ciekawostek (puzzle, quizy, aplikacje, itp.), a także domowe warsztaty arteterapii. Na koniec zachęcimy do wspólnego wysłuchania baśni ludzi ziemi. Zaczynamy!
WIRTUALNE WYSTAWY I ZWIEDZANIE ZABYTKÓW
Nie musisz lecieć samolotem na drugi koniec świata. Niepotrzebny Ci też bilet wstępu. Największe instytucje kultury zapraszają do oglądania swoich zbiorów w Internecie. Zagość w najsłynniejszych galeriach sztuki i designu, wybierz się na spacer obok Colosseum czy piramid czy potężnych graffiti, albo – co polecamy dzieciom – poganiać się po galeriach z pingwinem! Ale są też wycieczki 3D do wnętrza akceleratora czy najpiękniejszych pałaców.
Aplikacja Google Arts & Culture to ponad 1200 muzeów, galerii i instytucji z 70 krajów, a wszystkie ich zbiory znajdziesz online. Możesz odwiedzić wystawy, oglądać sztukę z bliska, a także przeglądać tysiące artykułów, zdjęć, filmów i manuskryptów. Znajdź ulubione dzieła i twórz własne kolekcje! Zbiory znajdziesz TUTAJ.
Podczas wirtualnych podróży warto zatrzymać się w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku i zwrócić uwagę na autorską serię filmów: The Way I See It, w ramach której znawcy sztuki opowiadają o swoich ulubionych dziełach z kolekcji galerii zobaczysz TUTAJ.
Na czas kwarantanny MoMA udostępniło bezpłatne kursy m.in. z fotografii, historii mody, sztuk wizualnych zakończonych certyfikowanym dyplomem MoMA TUTAJ. Specjalna akcja #MuseumFromHome, pozwala każdego dnia obejrzeć jedno z dzieł sztuki prezentowanych w nowojorskim muzeum, poznać jego historię: TUTAJ.
Miłośnikom designu polecamy zasoby Swedish Design Museum w Sztokholmie oraz The Museum of Decorative Arts and Design w Oslo. Warto też zajrzeć na wystawy w Design Museum w Londynie, które są opatrzone świetnymi zdjęciami i materiałami wideo. Jeżeli bardziej interesuje Cię rodzime projektowanie, to koniecznie sprawdź Guide To Polish Design. Strona to kompendium wiedzy na 100-lecie polskiego designu.
Dzięki Arte (więcej w dalszej części tekstu) możesz też znaleźć się w wirtualnej rzeczywistości 3D snu Henriego Rosseau, w tropikach „Celnika”: TUTAJ lub na Gauginowskiej wyspie Tahiti: TUTAJ.
Twórczego podróżowania!
PROGRAMY I FILMY O SZTUCE
Oglądaj ARTE TV https://www.arte.tv/pl/
ARTE – europejska telewizja kulturalna na życzenie, w której znajdziemy interesujące cykle wszelkich dziedzin sztuki, popkultury a także innych dotyczących życia społeczno-kulturalnego. Wiele programów ma napisy w języku polskim (opcja wybierz język), a reszta tłumaczona jest na angielski. Są to głównie krótkie reportaże i filmy dokumentalne, ale także zapisy koncertów, od muzyki klasycznej, po pop i rock. My szczególnie polecamy zakładki Arte Kultura i Arte Concert, a wśród nich cykle Kolekcje, Sztuka, i Popkultura. Na początek dokument o skandalach w świecie sztuki (oczywiście artystycznych): (obejrzycie go TUTAJ) oraz o kulisach rekonstrukcji paryskiej katedry Notre Dame: TUTAJ.
Polska Ninateka posiada 7000 plików audio i wideo, w tym także rejestracje wystaw i performansów oraz całą masę animacji i wideo-artów. W zasobach znajdziesz przegląd prac Zbigniewa Libery oraz dokumenty dotyczące sztuki Katarzyny Kozyry czy niezwykłe bajki, jakich dzisiejsze dzieci nie znają, a nam łezka w oku się zakręci. Wystarczy wybrać z katalogu opcję Film lub Sztuka: https://ninateka.pl/
No i nie zapomnijmy o tym, co wszyscy lubimy – rankingi filmów o sztuce! Obejrzeliście je wszystkie? Polecamy dwa, bo jak to z rankingami, nie ma zgody, który lepszy 🙂 Są TUTAJ i TUTAJ.
CIEKAWOSTKI I POMYSŁY NA ZABAWĘ ZE SZTUKĄ
Aplikacja SZACUN to inspirowany planszówką wydaną na stulecie Niepodległości quiz, z którego dowiesz się jak nazywa się najstarsza polska gra komputerowa, kto jest autorem hasła „Coca-cola to jest to” i które miejsce zajęła reprezentacja Polski na Mundialu w RFN w 1974 roku!
Pobierz TUTAJ. Posłuchajcie plotek, ciekawostek TUTAJ i TUTAJ. Sprawdźcie swoją wiedzę na temat kultury TUTAJ. A TUTAJ polecamy dobre książki dla najmłodszych, które i im pomogą zgłębić świat sztuki. Puzzle „Dziewczyna z perłą”? Czemu nie, ułóż TUTAJ. A więcej pomysłów Narodowego Centrum Kultury na wspólną majówkę TUTAJ.
ARTETERAPIA DLA MAŁYCH I DUŻYCH
W chaotycznej i niepewnej rzeczywistości na co dzień spotykamy się z trudnymi emocjami, takimi jak złość, strach czy poczucie bezsilności, które nie omijają także dzieci. Warto zatem przypomnieć, że doskonałym sposobem na rozładowanie wewnętrznego napięcia i złagodzenie stresu może być właśnie sztuka.
Przelewanie emocji na papier oraz koncentracja na samym akcie tworzenia bardzo korzystnie wpływa na psychikę, pomaga wyciszyć myśli i osiągnąć wewnętrzny spokój. Sposobów na relaks poprzez sztukę jest wiele i może je stosować każdy, nie wymagają one szczególnych umiejętności plastycznych ani skomplikowanych materiałów. Poniżej przedstawiamy kilka bardzo prostych metod, które pomogą Wam odkryć terapeutyczną moc sztuki. Polecamy pracę w parach, na przykład z dzieckiem.
Na początek przygotujcie miejsce pracy i materiały. Mogą być to farby, długopisy, kredki, ołówki, nożyczki, kawałek papieru. Możecie też zaparzyć ulubioną herbatę i włączyć spokojną muzykę, która pomoże Wam się zrelaksować. Najmłodszym polecamy spokojne tłumaczenie działań krok po kroku, na przykład wg poniższych instrukcji.
- Malowanie
Zastanówcie się jakie kolory najbardziej oddają Wasze emocje. Które z nich chcecie wykorzystać, a które Was drażnią. Niech jedna karta posłuży za paletę – swobodnie eksperymentujcie z mieszaniem barw, sprawdzajcie ich wzajemne oddziaływanie. Podczas malowania użyjcie pędzli, ale spróbujcie również wykorzystać inne techniki, np. rozdmuchiwanie farby lub rozcieranie za pomocą szmatki lub gąbki.
- Rysowanie
Rysuj intuicyjnie. Pomyśl, czy bardziej odpowiada Ci miękki ślad ołówka czy cienka czarna linia pozostawiona przez długopis. A może masz ochotę pokolorować swój rysunek? Obserwuj jakie kształty i wzory podpowiada Ci wyobraźnia i próbuj przelać je na papier. Możliwe, że podświadomie będziesz dążyć do uporządkowanych kompozycji geometrycznych lub przeciwnie – stworzysz fantazyjne rysunki przywołujące skojarzenia ze światem roślin.
- Wycinanki z papieru
To bardzo prosta zabawa z dzieciństwa, do której warto powrócić. Składając kartkę na kilka symetrycznych części i wycinając w niej dowolne kształty, tworzymy regularne kompozycje przypominające płatki śniegu lub koronkowe serwetki.
- Origami
Jest to tradycyjna japońska sztuka składania papieru. Wymaga od nas skupienia, koncentracji i precyzji, dzięki czemu pomaga w wyciszeniu i uporządkowaniu myśli. Przy tej technice staraj się wykorzystywać możliwie cienki papier. Rozpocznij od prostych, nieskomplikowanych wzorów. Tutaj zobaczysz pomocne filmy instruktażowe: TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.
Życzymy Wam swobody i radości tworzenia!
RELAKS I UKOJENIE ZMYSŁÓW Z BAŚNIAMI LUDZI ZIEMI
A na koniec, by dopełnić relaksu polecamy fascynującą podróż do świata baśni inspirowanych dawnym wielokulturowym bogactwem plemiennych opowieści, wierzeń, instrumentariów. Baśnie prezentuje Magda Polkowska, wędrowna bajarka, badaczka plemion dalekiej Azji i południowoamerykańskich puebli. Jako ciekawostkę dodamy, że onegdaj gościła w Legnicy, wspólnie z Aidysem Norbu, niezwykłym śpiewakiem alikwotowym i małą Nimką. Baśnie dla całej rodziny znajdziecie TUTAJ