Ładne rzeczy

Ładne rzeczy

finisaż: 25.02.22

termin: 27.01.–27.02.22

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1, Legnica

 Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12, Legnica

 

Ładne rzeczy to zbiorowa ekspozycja prezentująca twórczość pracowników Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy w indywidualny sposób interpretują jej tytuł. Na ekspozycji zobaczymy rzeźby wykonane za pomocą różnych technik i materiałów.

Fotorelacja z wernisażu:

Wystawa powstała we współpracy z Grzegorzem Niemyjskim – dziekanem Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu. Artysta zajmuje się rzeźbą, malarstwem, ceramiką, medalierstwem, ikonografią oraz działaniami plastycznymi w przestrzeni otwartej. Jest autorem rzeźb stojących na legnickim Rynku. Jak mówi: „ŁADNOŚĆ jest etapem na drodze do piękna, jest wartością estetyczną. Można powiedzieć, że pomiędzy brzydotą, a pięknem jest właśnie ładność. Ta wystawa to okazja do zatrzymania się, złapania oddechu i po prostu – oglądania”. Więcej o artystach tutaj.

UCZESTNICY WYSTAWY:
Maciej Albrzykowski, Monika Aleksandrowicz, Anna Babicka, Anna Bujak, Hubert Bujak, Paweł Czekański, Andrzej Drohomirecki, Mateusz Dworski, Karolina Freino, Katarzyna Gemborys, Ryszard Gluza, Roland Grabkowski, Magdalena Grzybowska, Janusz Jasiński, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Eugeniusz Józefowski, Małgorzata Kaczmarska,  Małgorzata Kazimierczak, Radosław Keler, Mariusz Kosiba, Andrzej Kosowski, Lilianna Leń, Wojciech Małek, Christos Mandzios, Grzegorz Niemyjski, Marek Ruszkiewicz, Marek Sienkiewicz, Zbigniew Solski, Michał Staszczak, Tomasz Tomaszewski, Michał Wasiak, Maria Wrońska, Aleksander Marek Zyśko

Zdjęcia z ekspozycji:

Może się wydawać, że po dziesięcioleciach eksperymentów, redefinicji i rewolt, kojarzonych tak mocno z ucieczką sztuki przed pięknem i złudzeniem, jej możliwości zostały już wyczerpane, a pytanie o to, czy sztuka współczesna może być piękna lub brzydka, jest pytaniem źle postawionym.

Czy sztuka ładna, od której pozornie niczego nie można oczekiwać, jest w stanie pomóc nam odnaleźć zagubione gdzieś człowieczeństwo? I czy w ogóle sztuka współczesna może być ładna? Jeśli tak, to Ładne rzeczy nie są zapowiedzią sztuki łatwej, lekkiej i przyjemnej. Wręcz przeciwnie. Ładne rzeczy są pułapką, ukrytym wyzwaniem i prowokacją wymierzoną w tych, którzy spodziewają się takowe znaleźć w Galerii Sztuki czy Galerii Ring w Legnicy.  Bo czym byłaby szuka, która przestanie w końcu prowokować nasze zmysły? Ładnym towarem? Zakurzonym bibelotem? Gadżetem, który można sobie przypiąć w klapie jak order, dumnie maszerując ulicami?

Andrzej Drohomirecki

 

plakat-ladne-rzeczy_resize

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content