Jerzy Kosałka

Jerzy Kosałka

Dialogi – Alternatywna historia sztuki według Jerzego Kosałki

wystawa od 7 stycznia do 11 kwietnia 2021

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

 
Zapraszamy
do obejrzenia filmu z oprowadzania online po wystawie

Na wystawie prezentowane są prace, w których Artysta nadał najsłynniejszym motywom z historii sztuki nowe, humorystyczne i zaskakujące konteksty. Oprowadzając po ekspozycji opowiedział nam więcej o swoich instalacjach, obiektach i obrazach, rzucając światło na kulisy ich powstawania.

 

Oprowadzanie online po wystawie

 

Performance w Legnicy

 

Aneks do Krzesła Kosałki

 

Wystawa jest prezentacją kilkunastu dzieł sztuki w formie obrazów, rzeźb, obiektów i instalacji, które zestawione ze sobą wyrażają ideę dialogu z Wielkimi Mistrzami sztuki, najczęściej  XX wieku, swego rodzaju „przekomarzanie się” z największymi osiągnięciami sztuki. Legnicka wystawa to swoisty  spacer po świecie sztuki, dający przyjemność oglądania rzeczy już znanych, ale też niepokojący i inspirujący, gdyż bardzo znane dzieła umieszczone zostały w zaskakujących kontekstach.

Sztuka Kosałki reaguje chętnie i często na konkretne wydarzenia społeczno-polityczne, ten bieżący aspekt jest jednak kontrapunktowany ramą szerszej perspektywy, jaką daje właśnie nawiązanie do powszechnie znanych dzieł. W ten sposób tzw. sztuka wysoka ma szansę zaistnieć w powszechnej świadomości i debacie publicznej dotyczącej najświeższych wydarzeń i zjawisk społeczno-politycznych.

Dialogi z twórczością innych artystów to jeden z ważnych wątków, przewijających się w całej działalności Kosałki, co najmniej od czasów stworzenia butelki Cosałcoli (1985) odnoszącej się do prac Andy’ego Warhola czy słynnej Bitwy pod Kłobuckiem (1986) – nawiązującej do Bitwy pod Grunwaldem. Jak stwierdza on sam: „Przekomarzanie się” z osiągnięciami sztuki powstałymi na tzw. Zachodzie odsłania pozycję prowincjonalnego artysty, któremu pozostaje jedynie zaczepianie Wielkich Mistrzów, by zwrócić na siebie uwagę. Ponadto, wpisywanie się w to, co już zostało powiedziane może być odebrane wręcz jako przyznanie się do własnej bezsilności, bycia „człowiekiem bez właściwości”, starającym się wpisać w to, co zostało powiedziane gdzie indziej i kiedy indziej. Najbardziej ciekawi mnie właśnie swoista ambiwalencja projektu – jak uczenie otwartości i kreatywności może zmienić się we własną karykaturę. Nadaje to projektowi autoironiczny charakter, gdy chodzi o rozpoznanie artystycznego statusu i roli, jaką może odegrać we współczesnym społeczeństwie.

Dokumentacja fotograficzna wystawy:

Jerzy Kosałka – urodzony w 1955 roku. Dyplom uzyskał na PWSSP we Wrocławiu w 1981 roku w dziedzinie malarstwa, ale zajmuje się działalnością interdyscyplinarną. Używa różnych technik i mediów. Maluje, rzeźbi, buduje obiekty, tworzy instalacje, uprawia performens, działa w przestrzeni publicznej. Współtwórca sukcesów Legendarnej Grupy LUXUS. Brał udział w ponad 170 wystawach zbiorowych i ma w swoim dorobku 55 pokazów indywidualnych. Jest dziś jednym z najbardziej uznanych polskich artystów działających na przełomie XX i XXI wieku.

Katalog wystawy do pobrania tutaj

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content