Grzegorz Niemyjski

Grzegorz Niemyjski

 

Grzegorz Niemyjski

GORZKIE ŻALE

 Wystawa czynna od 9.03.2017 do 9.04.2017

  Wernisaż: 17.03.2017 r. – godz. 19.15

  Miejsce:   Galeria Sztuki – pl. Katedralny 1, Legnica

Wstęp wolny

 

Twórczość Grzegorza Niemyjskiego rozwija się w odwrotnym kierunku niż rzeźba współczesna, bo nie zmierza od tradycyjnej figury w kierunku form bardziej abstrakcyjnych i działań na pograniczu tej dziedziny. Wykształcony jako rzeźbiarz w pracowni Alfredy Poznańskiej i Christosa Mandziosa we wrocławskiej ASP (dyplom w 1999), artysta ten zaczynał od prac, w których istotna była nie rzeźbiarska forma, ale samo znaczenie. Były to instalacje w plenerze z cyklu Rytmy natury, powstające od końca lat 90., które kontynuowane były potem równolegle z realizacjami ściśle rzeźbiarskimi.

Katalog towarzyszący wystawie do pobrania tutaj.

Instalacje te odwoływały się do archetypicznego symbolu drzewa, sięgając też do skojarzeń biblijnych. Rozłożyste drzewo, pod którym rozsypane zostały jabłka, tak jakby to z niego właśnie spadły, nawiązywało do przypowieści o drzewie rodzącym dobre i złe owoce. Zdarzył się cud, że „złe drzewo” zrodziło dobre owoce… Ta praca z 1999 roku koresponduje z inną instalacją z tego cyklu, o 11 lat późniejszą, w której pod młode drzewka na łące podłożone zostały arkusze papieru przykryte darnią. Sprawiało to wrażenie, jakby drzewko wyrastało z arkusza papieru, rosnąc bez korzeni. Widok taki, zaskakujący dla widzów, skłaniał do pomyślenia o tym, co niewidoczne, ukryte, a życiodajne. Papier odczytuję w tej pracy jako symbol abstrakcji skonfrontowanej z konkretną żywą rośliną: drzewo to nie pojęcie, ale część natury, niepojętej w swoim działaniu.

Od instalacji i akcji artystycznych Grzegorz Niemyjski przeszedł pod koniec pierwszego dziesięciolecia swojej twórczości do rzeźb w tradycyjnej postaci bryły – powstających w kamieniu i drewnie. Tradycyjność formalna tych prac polega na tym jedynie, że nie są to dzieła efemeryczne ani struktury rozciągnięte w przestrzeni, ale formy zwarte, których tworzywem jest klasyczny materiał rzeźbiarski. Jednak sposób użycia go jest już nietypowy i oryginalny.

Elżbieta Łubowicz

 

Grzegorz Niemyjski (ur. 1970), absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta). Od roku akademickiego 2006/2007 pracownik dydaktyczny w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych na macierzystej uczelni. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, ceramiką, medalierstwem, ikonografią oraz działaniami plastycznymi w przestrzeni otwartej. Jest autorem rzeźb stojących na rynku w Legnicy oraz Strzegomiu.

 

Fotorelacja z wernisażu:

 

 

Wybrane realizacje:

Grzegorz Niemyjski

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content