Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Planując te przedsięwzięcia zakładaliśmy, że galeria sztuki może być znakomitą przestrzenią dla międzygeneracyjnych i międzyśrodowiskowych kontaktów. Że sztuka jest ponad wszelkimi granicami, a różnice między ludźmi, pokoleniami można twórczo wykorzystać. Że aktywności, których na co dzień nie łączy się ze sztuką mogą wnieść artystyczny potencjał. Do działań prosiliśmy trzy generacje legniczan i nie tylko. Wraz z nimi przeprowadziliśmy warsztaty, pogadanki, zrealizowaliśmy etiudę, plener artystyczny oraz wystawę. Spotykaliśmy się w legnickiej Galerii Sztuki, Galerii Ring oraz w Otwartej Pracowni Sztuki. Ich efekty pokazujemy na kolejnych stronach. Liczymy, że w przyszłości nie zabraknie podobnych inicjatyw, czego życzymy sobie i naszym młodym odbiorcom sztuki.
II blok warsztatów „NASZE miasto – NASZE wspomnienia”
W części teoretycznej bloku uczestnicy spotkali się z historykiem i przewodnikiem miejskim dr Piotrem Bukowczykiem, który uświadomił im jak ważna jest rola osób starszych jako „przekaźników” wiedzy, tradycji i umiejętności, uświadomił, że dzięki seniorom młodsze pokolenie zyskuje dostęp do historii i dziedzictwa kulturowego, poczucia tożsamości i nowej perspektywy. W ramach projektu odbył się spacer z przewodnikiem miejskim w trakcie którego każdy z uczestników mógł pokazać miejsca dla niego ważne, związane ze wspomnieniami, jego rodzinną historią. Osoby starsze, które często tworzą archiwa i dokumentację lokalnej historii miasta oraz swojej rodziny, przekazywali zdobyte informacje młodszej generacji, dzieląc z nią doświadczenie, wspomnienia oraz porównując życie w społeczności dawniej i obecnie, odnieśli się do swoich korzeni. W części praktycznej uczestnicy badali losy swojej rodziny oraz miasta w którym żyją, a następnie dokumentowali miejsca, które wiążą się z ważnymi momentami w życiu członków ich rodzin, z ciekawymi historiami czy zabawnymi zdarzeniami. Dodatkowo informacje dotyczące miasta i rodzin biorących udział w projekcie umieszczane były w albumie wykonanym przez uczestników w technice scrapbookingu. Stworzyliśmy wielkoformatową mapę Legnicy, z miejscami istotnymi dla uczestników projektu.
Zdjęcia z warsztatów:
I blok „RODZINA na tapecie”
W ramach bloku warsztatowego odbyło się spotkanie z psycholożką Aleksandrą Lesiak, która przeprowadziła szereg tzw. „gier przełamujących lody” oraz objaśniła jak powinny wyglądać relacje w rodzinie, dlaczego zanikają, co zrobić aby je polepszyć, uświadomiła, że rodzina jest matrycą naszej tożsamości, to w niej uczymy się nawiązywać relacje z ludźmi, od niej zależy w jakim kierunku rozwinie się nasza osobowość. Blok ten udowodnił, jak ważna w relacjach międzyludzkich jest rozmowa. W części praktycznej bloku odbyły się warsztaty grupowe, w czasie których uczestnicy na tapecie w technice kolażu, wykonali prace przedstawiające wizerunki członków rodziny, uwzględniając ich wygląd oraz osobowość. Blok ten był okazją do poznania innych rodzin biorących udział w projekcie, zintegrowania się z nimi. Praca przy tworzeniu wizerunków członków rodziny była okazją do spojrzenia na siebie oraz swoją rodzinę z dystansem i z innej perspektywy.
Zdjęcia z warsztatów:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury