Czytankowo

„Czytankowo” to bogaty program czytelniczych wydarzeń Sztuka i literatura dla dzieci (i nie tylko!) to nierozłączna para. Książki dla dzieci to opowieści, ale też fantazja ilustratorów. W okresie wakacyjnym na mieszkańców Legnicy czekały m.in. warsztaty komiksowe i ilustracji, spektakl, spotkania z artystami, spacer dźwiękowy. Dzieci stały się twórcami. Nie, dzieci są twórcami, a Galeria Sztuki im o tym przypomniała.

 

 

Działania zrealizowane w ramach projektu:

28 lipca/18:00/Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

„Sztuka czytania, czytanie sztuki” – spotkanie (dla dzieci w wieku 4-7 lat wraz z opiekunami). Rozmowy przy książkach dla najmłodszych.

Magdalena Kreis – twórczyni, edukatorka, animatorka. Od ponad 12 lat realizuje projekty w obszarze sztuki współczesnej dla dzieci i ich najbliższych. Ma na swoim koncie kilka publikacji edukacyjnych. Od kilku lat tworzy swoją prywatną minikolekcję książek o sztuce dla najmłodszych.

30 lipca/13.30/Galeria Sztuki 

„Bajka baaardzo artystyczna” –  warsztaty dla dzieci z użyciem technik wielkoformatowych i przestrzennych. Czy książka żyje? Czy książka mówi? W ramach zajęć wzięta zostanie na warsztat jedna z mniej znanych bajek braci Grimm i za pomocą technik wielkoformatowych i przestrzennych książka „ZOSTANIE OŻYWIONA”.

Ewa Głowacka jest projektantką graficzną, absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki na UWr. Oprócz pracy w sektorze IT projektuje dla placówek kultury i niezależnych inicjatyw kulturalnych. Jest entuzjastką działań D.I.Y i zinów, na przestrzeni lat była zaangażowana w działania różnych grup oddolnych (m.in. kolektyw zinowy Moduł Kru, grupa robocza GRAS, kolektyw graficzny sitoCRK i Galeria U) i prowadziła warsztaty graficzne współpracując m.in. z SKW, Spółdzielnią Socjalną PANATO, Fundacją Ładne Historie i Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze.

6 sierpnia/18.00/ Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

„Ciało, którego się boimy” –  warsztaty ilustracji dla młodzieży o dorastaniu i kompleksach

Prowadziła: Ola Szmida

Ola Szmida – ilustratorka i reżyserka filmów animowanych. Zajmuje się również tworzeniem komiksów. Studiowała animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Kunsthochschule für Medien w Kolonii (stypendium DAAD). Jej głównym zainteresowaniem jest rysunek. Współpracowała, między innymi, z: BBC, Ermenegildo Zegna, Boiler Room, Southbank Centre, Häagen-Dazs, Disney Polska. Jej filmy animowane i ilustracje były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych wystawach i festiwalach. Obecnie pracuje nad nowym filmem w studiu Munka w ramach programu Młoda Animacja.

13 sierpnia/13.30/Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

„Bajka, którą pisze natura” –  spacer dźwiękowy

Prowadził: Marcin Dymiter

Czy można słuchać śpiewu ptaków, dźwięku fabryk, szumu ulic  tak jak muzyki? Czy słuchanie dźwięków otoczenia może przynieść odbiorcy przeżycie estetyczne podobne do słuchania Bacha, Mozarta albo Wagnera? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy spaceru dźwiękowego.

Marcin Dymiter

 – legenda polskiego undergroundu, ex- muzyk takich zespołów jak: Ewa Braun, Mordy, czy Mapa. Od 2000 roku działa pod pseudonimem artystycznym – „Emiter”, Dymiter dziś zajmuje się field-recordingiem, czyli nagraniami w terenie. Przemierza świat z mikrofonem i rejestruje otaczające go dźwięki.

3 września/12.00/ Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

„Co w książkach piszczy” –  spektakl dla dzieci o historii małej myszki, która skosztowała lektury i pokochała książki. 

Autorki i aktorki: Magda Skiba i Zuza Motorniuk

Magda Skiba – absolwentka PWST w Krakowie – Filii we Wrocławiu, w Teatrze Modrzejewskiej od 2005 r. Wcześniej we Wrocławiu współtworzyła offowy Teatr Zakład Krawiecki (reaktywowany w 2019 r.), m.in. jako reżyserka spektaklu „Drugi pokój” wg Z. Herberta. W Legnicy zagrała w kilkudziesięciu spektaklach, w tym również w telewizyjnej wersji „Orkiestry” (reż. J. Głomb, 2011/13) oraz „Zabijania Gomułki” (2013/18). Zadebiutowała tu jako reżyserka inscenizacją sztuki Athola Fugarda „Dzień dobry i do widzenia” (2014). W 2014 roku otrzymała wyróżnienie aktorskie za rolę Oli w spektaklu Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” na XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. W 2017 roku Jacek Sieradzki w „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” umieścił ją w kategorii „na fali”. Opiekowała się grupą młodzieżową Klubu Gońca Teatralnego

Zuza Motorniuk  – pracuje w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy od 2005 r. Pisze i gra we wrocławskim teatrze offowym Zakład Krawiecki. Podczas studiów we wrocławskiej PWST stypendystka Prezydenta Wrocławia. Grała w spektaklach Jacka Głomba, Pawła Kamzy, duetu PiK,  Lecha Raczaka, Piotra Cieplaka i in., a także w telewizyjnej wersji „Orkiestry” w reż. J. Głomba (2013). Pisze piosenki (ostatnio do spektaklu dla naj-najów „Rok na ziemi” Joanny Gonschorek, 2021). W 2015 roku miał premierę jej autorski recital „Ta piosenka brzmi znajomo”. Prowadzi zajęcia z młodzieżą w ramach Klubu Gońca Teatralnego. Dubbinguje seriale („1000 złych uczynków”, 2008) i filmy („Lemoniada gada”, 2011, „Sklep dla samobójców”, 2012).

8 września/18.00/ Galeria Sztuki w Legnicy, Pl. Katedralny  1

„Tell story”  –  warsztaty storytellingu dla młodzieży i dorosłych

Prowadziła: Anna Cieplak

Anna Cieplak – polska pisarka dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, animatorka kultury, aktywistka miejska, w latach 2008-2019 związana z Krytyką Polityczną. Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść „Ma być czysto”. Na motywach tej powieści powstał film „Ostatni komers”.

10 września/18.00/Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

„Niezła bajka” –  spotkanie z artystkami i ich ilustracjami

Magdalena Kozieł – Nowak – mieszka i pracuje w Jaworze. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ilustruje i projektuje książki, tworzy również rysunek satyryczny. Od 2007 r. współpracuje z wieloma wydawnictwami, takimi jak m.in. Nasza Księgarnia, Literatura, Egmont, Wilga, WSiP, MAC Edukacja, a efektem tej pracy jest zilustrowanie kilkudziesięciu książek.

Marianna Sztyma – mieszka na Pogórzu Izerskim. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autorka ilustracji prasowych, pracowała dla większości polskich magazynów i gazet (Zwierciadło, Charaktery, Wysokie Obcasy, Twój Styl, Elle, Newsweek, Pismo, Wprost, Forbes, Czas Kultury, Press, Przekrój, Rzeczpospolita i inne). Od 2012 zajęła się ilustracją książkową, głównie dla dzieci (Albus, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Bajka, Na szczyt, ART Egmont, W.A.B, Znak, Kropka). Za swoje ilustracje była wyróżniana parokrotnie w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY i konkursie Najpiękniejsze Książki Roku organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Projektuje okładki i rysuje krótkie komiksy.

Poranek z bajką

5.09. – Aktorka Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – Joanna Gonschorek – czytała baśnie braci Grimm najmłodszym z Przedszkola Niepublicznego „Moja Bajka”

12.09. – Aktorka Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – Zuza Motorniuk – czytała baśnie braci Grimm najmłodszym z Miejskiego Przedszkola nr 2 

19.09. – Aktorka Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – Zuza Motorniuk – czytała baśnie braci Grimm najmłodszym z Przedszkola Niepublicznego „Jedynka” z Legnicy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących

z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego